"İburamin Cold: Nedir, neye yarar?"

İburamin Cold Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? İçeriği ve Yan Etkileri Nelerdir? gibi sorularınızın yanıtlarını genel bilgilendirme niteliğinde hazırladığımız haberimizde bulabilirsiniz.. gunebakis.com.tr

Gülçin Birinci
Gülçin Birinci Tüm Haberleri

İburamin Cold, soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı içeren belirtilerin giderilmesinde kullanılır.

İltihap giderici olarak bilinen, ibuprofen steroid (non-steroid antiinflamatuvar) olmayan ilaçlar arasında yer alan iburamin Cold, burun akıntısı, hapşırık, ateş, gözde yaşarma gibi semptomların giderilmesine yardımcı olan antihistaminik grubu bir ilaçtır. Diğer bir deyişle, üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır. 12'li ve 24'lü olmak üzere tabletler halinde eczanelerde satılır.

İburamin Cold Ne İşe Yarar?

İburamin Cold içeriğinde ana etken maddesi olarak ibuprofen, klorfeniramin maleat ve psödoefedrin hidroklorür bulunur ve iburamin Cold ne işe yarar, ne için kullanılır sorusuna kısaca; soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları ile birlikte görülen ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı içeren belirtilerin giderilmesinde kullanılır diyebiliriz.

İçeriğindeki ibuprofen, ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak bilinen iltihap sökücü maddedir.

Psödoefedrin ise burun ve sinüs boşluklarında oluşan birikimi gideren dekonjestan bir madde olarak tanınır. Ayrıca klorfeniramin maleat ise vücutta oluşan histaminiyi (alerjik reaksiyon) doğal yollardan azaltan, antihistaminik bir maddedir.

Bunların dışında diğer yardımcı maddeler olarak ise laktoz monohidrat, karmin, hipromelloz gibi yapılar vardır. Tüm bu etken maddelere bakıldığında, hızlı bir ağrı kesici özellik sunduğu görülebilir.

Özetle, İburamin Cold aşağıdaki semptomların giderilmesinde kullanılır:

-Burun tıkanıklığı ve akıntısının giderilmesi,

-Ateş ve ağrıların azaltılması,

-Boğaz hastalıkları ile ağrılarının giderilmesi,

-Baş ağrılarının iyileştirilmesi,

-Vücuttaki kırgınlık şikayetlerinin azaltılması.

İburamin Cold Nasıl Kullanılır?

İburamin Cold'un kullanımı için mutlaka uzman bir doktor tavsiyesi takip edilmelidir. Prospektüs bilgilerinde yazan iburamin Cold kullanımı 4 ila 6 saatte bir tablet alınması yönündedir. Gün içerisinde maksimum 6 tablet alınabilir.

İburamin Cold sadece oral yolla (ağız) kullanılır. Alınan tablet, bol su ile birlikte tüketilmelidir. Tedavi süresi, aksi doktor tarafından önerilmedikçe en fazla 5 gündür. Bu süre içerisinde bir fayda görülmediyse yeniden doktora başvurulmalıdır.

iburamin Cold Kaç Yaş İçin Kullanılır?

İburamin Cold prospektüs bilgisinde 12 yaş ve altı çocukların kullanımı için uygun olmadığı yazmaktadır. Bu konuda doktorunuzdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bununla birlikte 60 yaş ve üzeri yaşlılarda kullanımı konusunda ciddi yan etkilere neden olduğundan bu yaş gurubu kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalı ve doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

İburamin Cold Yan Etkileri Nelerdir?

-Yaygın görülen yan etkiler
-Sinirlilik,
-Uykusuzluk
-Sersemlik, baş ağrısı ve baş dönmesi
-Bulanık görme
-Bulantı, kusma, karın ağrısı, sindirim bozukluğu
-Mide ve bağırsakta aşırı gaz (flatulans), ishal veya kabızlık
-Mide bağırsak kanaması
-Kanamaya bağlı katran renkli, kötü kokulu dışkı (melena)
-Kan veya kahve telvesi gibi kusma (hematemez)
-Döküntü

iburamin Cold Hamilelikte ya da Emzirme Döneminde Kullanım

iBuramin Cold hamilelikte ya da emzirme döneminde kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Hamilelikte, özellikle de gebeliğin son 3 ayında iburamin Cold kullanımının, bebek için zararlı olabileceği belirtilmektedir. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz, bu konuyu ivedilikle doktorunuza bildirmeniz gerekiyor.

iBuramin Cold'un emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir. iBuramin Cold anne sütüne geçeceği ve bu durumun da emzirilen bebek için zararlı olabileceği belirtilmektedir. Eğer bebeğinizi anne sütü ile besliyorsanız, doktorunuza danışmadan kesinlikle bu ilacı kullanmamalısınız.

iburamin Cold Prospektüs

iburamin cold prospektüsü pdf olarak iburamin cold Prospektüs pdf linkinden görebilirsiniz. iburamin cold etken maddesi, içeriği, doz bilgisi, yan etkileri ve saklama koşulları gibi detaylı bilgileri prospektüsten ayrıntılarıyla öğrenebilirsiniz.

Kullanım talimatı

https://titck.gov.tr/storage/kubKtAttachments/1ckgWHfhSmTLkt.pdf

İBURAMİN COLD ŞURUP

İburamin Cold şurup grip, soğuk algınlığı, sinüzit ve farenjit gibi üst solunum yolu enfeksiyonu kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılır. İburamin Cold şurubun bazı yan etkileri olabilir. İlacı kullanmadan önce, bir doktora danışılması önerilir. İlacın kullanım dozu ve sıklığı, rahatsızlığa ve yaş aralığına göre değişkenlik gösterir.

İBURAMİN COLD ŞURUP NEDİR?

İburamin Cold şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü ve hapşırık giderici özellikleri olan bir ilaçtır. Etkin madde olarak; ibuprofen, psödoefedrin hidroklorür ve klorfeniramin maleat içerir. Klorfeniramin, bir antihistaminik olarak kullanılır. Klorfeniramin, özellikle hava yolu alerjisi olan kişilerde hapşırık, burun tıkanıklığı, kaşıntı, gözlerde şişme ve benzeri belirtileri azaltmaya yardımcı olabilir. İburamin Cold şurup; soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları sebebiyle ortaya çıkan ateş, burun akıntısı ve burun tıkanıklığı belirtilerinin tedavisinde kullanılır.

İBURAMİN COLD ŞURUP NE İŞE YARAR?

İburamin Cold şurup, ağrı kesici, ateş düşürücü ve hapşırık giderici özellikleri olan bir ilaçtır. İburamin Cold şurup, özellikle soğuk algınlığı, grip ve benzeri solunum yolu rahatsızlıklarının belirtilerinin giderilmesinde kullanılabilir. İburamin Cold şurup kullanımı, ağrı ve ateşi azaltmaya yardımcı olurken, ayrıca burun tıkanıklığı, öksürük ve hapşırık gibi belirtileri de azaltmaya yardımcı olabilir.

İBURAMİN COLD ŞURUP NASIL KULLANILIR?

İburamin Cold şurup 6 yaştan küçük çocuklar için kullanıma uygun değildir. 12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için günde 3 – 4 kez, 1 – 2 ölçek kullanılması önerilir. İburamin Cold şurubun en fazla 5 gün kullanılması tavsiye edilir. Yaşlılarda İburamin Cold şurup kullanımı, mide kanamasına sebep olma riski taşıdığı için ilaç kullanımından önce doktora danışılması önerilir.

İBURAMİN COLD ŞURUP YAN ETKİLERİ NELERDİR?

İburamin Cold şurup, genellikle güvenli bir şekilde kullanılır ancak bazı yan etkilere sebep olabilir. İburamin Cold şurubun yan etkileri arasında şunlar sıralanabilir:

-Nefes darlığı;

-Yüzde, dudaklarda, göz kapaklarında, dilde ve boğazda şişme

-Alerji

-Astım belirtileri

-Kalp atışlarında düzensizlik ve çarpıntı,

-Şiddetli karın ağrısı

-Mide ve bağırsak rahatsızlıkları

-Baş dönmesi

-Tansiyon düşmesi

Bu yan etkilerin yanı sıra, İburamin Cold şurup bazı ciddi yan etkilere de sebep olabilir. Bu tür yan etkiler nadir görülür ancak ciddi olabilir ve derhal doktorunuza bildirilmelidir.

26 May 2023 - 03:32 - Sağlık

Mahreç  Gülçin Birinci


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.