Batı’nın şiddet ve müdahale eli İsrail

KTÜ’lü Prof. Dr. Gökhan Koçer, İsrail’in Filistin’deki çirkin saldırılarını değerlendirdi

KTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünden Prof. Dr. Gökhan Koçer, İsrail’in sistematik hale getirdiği Filistin’e yönelik saldırıları günebakış’a değerlendirdi. Çıban başı olarak Orta Doğu’nun başına musallat edilen İsrail’in Batı’nın bölgeye müdahale etme aracı olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Koçer, Arap dünyasındaki bölünmüşlüğün, çıkar birlikteliklerinin İslam coğrafyasına verdiği zararı anlattı.

KTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünden Prof. Dr. Gökhan oçer, İsrail’in sistematik hale getirdiği Filistin’e yönelik saldırılarının nasıl okunması gerektiğine dair günebakış’a açıklamalarda bulundu. İsrail’in Müslümanlara zulmetmek ve Batı’nın Orta Doğu’ya müdahalesine zemin hazırlamak gibi bir misyonu olduğuna işaret eden Prof. Dr. Gökhan Koçer, İsrail’in Müslümanlara uyguladığı şiddeti artırabilmek için özel günleri özellikle provoke ettiğini söyledi. Uluslararası camiadan korkmayan İsrail’in Batı’nın desteğiyle hareket ettiğini kaydeden Prof. Dr. Gökhan Koçer, “İsrail’in geleneksel politikası saldırganlık. Müslümanların kutsal gecesinde Kadir Gecesi’nde saldırıları vuku buldu. Bunu özellikle yapıyor, özellikle tahrik ediyor. Bu saldırıların sonrasında kendisine saldırı olmasını istiyor ve bekliyor. Buna karşılık da daha büyük tepki verecek. Orantısız şiddet uygulayacak. Bu İsrail2in politikası. Dolayısıyla daha çok canını yakacak, daha fazla insanı katledecek. Buna zemin arıyor. Çünkü karşısındakilerin çok güçlü olmadığını biliyor.” ifadelerini kullandı.

ULUSLARARASI CAMİADAN HİÇBİR TEPKİ YOK

Uluslararası camianın tutumunu da değerlendiren Prof. Dr. Koçer, “Uluslararası camiadan hiçbir tepki yok. Geçenlerde sözde Ermeni Soykırımı tanındı. Uluslararası camia çok iyi biliyormuş gibi, bu konuda hiçbir belge sahibi olmadan sadece siyasi amaçlarla bunu tanıyabiliyor. Ermeni Soykırımı diye icat edilmiş bir kavram kullanılarak Türkiye’ye yönelik bir düşmanlık ifade ediliyor. Türkiye’yi zora sokmak, uluslararası ortamda rencide etmek , Türkiye’yi kendisini savunma noktasına sokmak isteniyor. Türkiye işi gücü bırakacak kendisini savunacak. Yıllardır yaptığı şey bu. Daha önce de söyledim. Aslında Türkiye’nin bununla uğraşması gerekmiyor. Çok da ciddiye almaması gerekiyor. Gereksiz bir enerji kaybı. Tanındı da ne oldu? Şu anda Türkiye’yi hiçbir şekilde haksız, suçlu duruma getirmez. Uluslararası hukuk açısından hiçbir bağlayıcılığı yoktur. Bu iş siyasileşmiş bir iş. Bu iş tarihçilere, bilim adamlarına bırakılacak bir noktada değil. Bunu defalarca söyledim. Bu iş devletlerin özellikle kamu diplomasisini kullanarak hedef kitle olarak hangi ülkeyi görüyorsa Türkiye’nin o ülke toplumlarını, insanlarını etkileyecek biçimde hareket etmesi gerekir. Bu da devletin işidir. Dışişleri Bakanlığının işidir. Orta Doğu diye bir kavram üretilmiş bir kavramdır. Orta Doğu kavramı coğrafi bir kavram değil, siyasi bir kavramdır. İsrail çok rahat davranıyor. Bize has utanma, arlanma gibi durum İsrail açısından söz konusu değil. Onun için ‘Bu tarihte böyle bir saldırı yapılır mı?’ falan diye bir şey düşünmüyor.” değerlendirmelerinde bulundu.

ARAP COĞRAFYASINDA TÜRKİYE DÜŞMANLIĞI VAR

İsrail’in Arap ülkeleri ile kurduğu menfaat ilişkilerine rağmen Müslümanlara yönelik fütursuzca saldırıda bulunmasını da yorumlayan Prof. Dr. Koçer, Mısır’la kurduğu enerji ilişkisi üzerinden değerlendirmelerde bulundu. Prof. Dr. Koçer, “Mısır yıllardır 1970’lerden beri İsrail’le ilişkileri çok iyi olan bir Arap devletidir. Mısır, Filistinlilerin Mısır’a geçişini sağlayan tünelleri kapatmış bir devlettir. Mısır diğer Arap devletlerinden de farklıdır. İsrail’le yaptığı anlaşmayla ilişkileri çok iyi noktaya getirmiştir. Bütün Arap devletleri tarafından da ihanetle suçlanmıştır. Diğer Arap devletlerinin sicili de Mısır’dan temiz değildir. Mısır’la şu an bizim yeniden yakınlaşmamız söz konusu. Bizim ilişkilerimizi koparmamız, Büyükelçimizi çekmemiz, biraz yanlış politikaydı doğrusu. Türkiye bunun farkında ve düzeltiyor. Mısır dediğimiz yer yüzyıllarca Türklerin, Osmanlı’nın toprağı olmuş bir yer. Bu ülkelerde de, Arap camiasında eskiden Osmanlı hükümranlığının olduğu coğrafyalarda Türkiye’ye karşı bir düşmanlık var açıkçası. İsrail’le ilişkiler de menfaat üzerine kurulu. Mısır’ın menfaatleri söz konusu olduğu zaman İsrail’le menfaatleri bir noktada kesişiyor ise İsrail başka ülkelere karşı tavır değişikliğine ya da geri adım atmaya yönelmez. Filistin davasına böyle bakmayayım, Filistin’e bunu yapmayayım demez. İsrail’in kuruluş nedeni, varlık nedeni orada olmak. Arapları, Müslümanları, Filistinlileri o coğrafyanın gerçek sahiplerini sürekli baskı altında tutmak, onlara zulüm uygulamak varlık nedeni. Aslında orası üç dinin de merkezi. Dinine sahip olan insanlar, dini gerçek boyutuyla yaşayan insanlar orada üç din mensuplarının birlikte barış içerisinde yaşamasını sağlamak zorundadırlar. Ama ne Hristiyanlar böyle bakıyor ne de Müslümanlar böyle bakıyor.” eleştirilerinde bulundu.

BATI’NIN MÜDAHALE EDEBİLMESİ İÇİN İSRAİL VAR

Müslüman coğrafyasındaki parçalanmışlığa da dikkati çeken Koçer, değerlendirmelerini şöyle tamamladı: “22 tane Arap devleti var o coğrafyada. Hepsi Müslüman ama birbirlerinden çok farklı politikaları var. Sadece Mısır’ın değil. İsrail’le ilişkileri iyi olan Suudi Arabistan’da böyle. Orada ciddi hatalar var. İsrail, ‘Niye böyle yapıyor?’ diye baktığımız zaman şaşılacak bir şey yok. İsrail saldırı yapmadığı zaman, ‘Niye yapmıyor, niye umursamıyor?’ diye düşünmek lazım. Sessizlik olduğu zaman o coğrafyada ‘Herhalde bir şey var’ diye düşünmek lazım. Zaten bu amaçla Batı dünyası tarafından orada kurulmuş bir devlet. Orada bir çıban başı olsun, onlara hastalık versin, huzursuzluk versin ve Batılılarda bundan dolayı buraya müdahale edebilsinler her daim diye kurulmuş bir devlet. 1948’den beri İsrail burada bu nedenle var. İsrail kurulmasaydı batı orada bir şekilde kendini ifade edemeyecekti, müdahale edemeyecekti. Bir gerekçe bulamayacaktı. Şu anda kendisi müdahale etmese bile İsrail aracılığıyla oraya müdahale ediyor.”

HABER:Songül MAZLUM

11 May 2021 - 12:07 - Trabzon son dakika Haberleri


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Günebakış Trabzon Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Günebakış Trabzon Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Günebakış Trabzon Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Günebakış Trabzon Haber değil haberi geçen ajanstır.