banner114

Yerel yönetimler öz kaynakları gerektiği gibi kullanıyor mu? Tarafsız hizmet verebiliyor mu? Bu sorulara cevap bulmak için çok uzaklardan bakmaya gerek yok. Hemen yan tarafımıza baktığımızda maalesef güzel bir cevap veremiyoruz.

Öncelikle şunu tespit etmeliyiz. Yirmi yıldır adalet diyerek ülkeye elinden geleni yapan bir liderin yerelde bu denli düzensiz ve adaletsiz yerel yöneticiler ile yol almasının sebebi nedir? Neden yukarda hep adalet diyerek bütün imkanları adil bir şekilde dağıtmaya çalışan birinin ya da birilerinin tabanda lay lay lom diyerek, köşe kapmaca oynayarak dilediği gibi yol alanlara heba olmasının sebebi nedir.

Yukarıya minik görüntüleri dev gösterip hizmetleri canı istediğine bol kepçe canı istemediğine çay kaşığı ile vermesi. En hazin durum ise çay kaşığı ile verdiği kesim. Kanaatkâr vatanı için ölen, cebinde ne varsa vatanı için harcamaya hazır olanlar. Çay kaşığı ile verip yüzüne baka baka, göz bebeklerini hipnoz edercesine omuzlarını sıvayıp canım diyerek susturulmasıdır. Onları hafife almayın beyler, bayanlar onlar başkanları hatırına susmuş ülkenin istikrarlı temel taşlarıdırlar. Bu ülkede esasen hep onların dediği olmuştur. Rehavetten unutmuş gibisiniz. Onlar döndü mü siz nakavt’sunuz.

Diğer tarafta ise bol kepçenin geçmişten beri ülke kaynaklarını dilediği gibi kullananların kucağından taşarak kullanması normal mi? Dün de kaymağı ağzına burnuna bulaştıranlar aynı bugün de aynı kesimdeki kişilerdir.

Bunun müsebbibi bazen seçilen vekiller ve daima yerel yöneticilerdir. Sanki İslam dininde fitre zekât dağıtıyorlar ve önce yakını, sonra imanına (onlara bireysel tabi olanlar) bakıyorlar.

Zaman zaman tartıştığım farklı görüşte insanların sordukları o meşhur soru ve benim zorlanarak verdiğim meşhur cevap.

Soru : Torpil var bunu Tayyip Erdoğan yapıyor.  

Cevap: Hayır o adil davranıyor torpil yapmaz yapsa aleni kişi ya da aileyi arar, evine gider.

Soru : O zaman neden hep destekler, yardımlar ve hizmetler hep bir kişiye, bir kişi çevresine, bir köye, bir mahalleye gidiyor?

Cevap : Genelde kem küm olsa da asıl cevap ise bu durumu başkan bilmiyor halk sesini duyurmuyor duyuramıyor.

Bu minvalde dönen konuşmaların getirdiği sonuç incelendiğinde görülen o ki? Hala eski zihniyet, hala CHP den alınan yönetim düşüncesi değişen bir şey yok. “Ha Kadı Hasan ha Hasan Kadı”             

Hep bizim cümlesini duydum halada duyuyor, dinliyorum. Bizim mahalle, bizim Ali, bizim Fatma, bizim Veli diyerek hizmetler yapılmaktadır.

Bir talep olursa çok nazik bir şekilde bütün olumsuz enstrümanlar kullanılıp bir güzel beklemeye alınıyorsunuz ki. Bütün yaşam özelliklerinizi adeta saygı abidesi olarak kenarda beklemeye başlıyorsunuz ve devlet baba, devlet anne gelecek bu derdimizi çözecek ha sabır.

Oysa devletin o sorunların neredeyse yüzde yüzünü çözecek dermanı, gücü vardır. Fakat öncelik bizimkilerde olduğundan biraz beklemek gerek. Bazen bu bekleyiş siyasi düşüncelerin değişimine neden olmaktadır.

Düşünsenize bir yerel yönetici adaletin verdiği kararı uygulamıyor, yıkılan bir yolu onarmıyor. Fakat belki yıkılır diye milyonluk bir yerde duvar yapıyor, belki lazım olur diye yol yapıyor. Böyle karar alınacak diye bir yerlerde kararı alınmamış işleri önceden düzenleme yapıyor.

Bu tabanı küstürülmüş sesi soluğu çıkmayan kesimin birçoğu belki de yine yeniden ille de Tayyip diyecek. Belki de sessiz sedasız perde arkasında başka yerlere gidecek. Kim bilir neler olacak.   

Lakin hep kırgın hep küs bir toplum var olacak. Bu hiç değişmeyecek. Oysa bunu değiştirecek kişiler komşumuz, dostumuz olan yerel yönetici ağabey, abla, amca ve kardeşlerimizdir. Onlar zorda kalmadıkça sizin kapınıza gelmezler. Her gün gelene değil, bir kez gelene veya gezin bakın hiç gelmeyene gereken ihtimamı gösterin. Onların oyları dualı ve bereketlidir.

Selam, Saygı ve Hürmetle…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kazım 6 gün önce

Balık baştan kokar diye bir atasözümüz var, bilmem hatırlarmısınız. Vatandaş sürünüyor, haberin var mı, yukarıda lüks hayat, hangi demokratik ülkede bu şekilde savurganlık var. 20 yıldır bu ülkeyi CHP mi idare ediyor. Başınıza.... Taş düşsün diye bir sözümüzü de hatırlatmak isterim. Siz de haklısınız, ülke de demokrasi yok ki, hiç de olmaz bu kafa ile.