banner114
banner146

Trabzon’un sorunlarına duyarlı STK temsilcileri ve kanaat önderleriyle zaman zaman fikir alış verişi yaparız. Bunların en önde gelenlerinden birisi de DİKİB Başkanvekili A. Hamdi Gürdoğan…

Trabzon’un sorunlarına en fazla duyarlı STK temsilcilerinden biri olan Ahmet Hamdi Gürdoğan’ın uzun zamandır yeni bir gündemi var. Balıkçılık… Somon üretiminin Trabzon ihracatında üçüncü sıraya oturabileceğine inanıyor. Bu talebi gözlemlediğini söylüyor. Başkan Gürdoğan, Trabzon ve bölge ihracatında yeni yükselen değer olarak gördüğü balıkçılıkla ilgili bir takım adımların atılması için harekete geçti. Doğu Karadeniz Bölgesi’nden bu yıl itibariyle toplamda 104 milyon dolarlık balık ihracatı bölgede yeni bir sektörün habercisi oldu. Özellikle son on yılda bölgemizdeki su ürünlerinde ki bu artış ister istemez Başkan Gürdoğan’ın gündemine oturdu. Japonya, İsveç ve Norveç balığından vazgeçip Karadeniz balığına yönelince ve bu sektör gelecek vadedince sektördeki İş İnsanları gelişmeyi birlik Başkanı Gürdoğan’ a iletti. Gürdoğan da ihracatçıların bölge başkanı olarak soruna müdahil oldu.

Ahmet Hamdi Gürdoğan bu şehirde bir meseleyi gündeme getirmişse tüm samimiyetinizle onun arkasına düşünüz. Biliniz ki o mesele çok ciddi ve şehir adına çok önemli. Ayrıntısına girmeyeceğiz. Sürmene Yeniay Bölgesinde Başkan Gürdoğan’ın Lojistik Merkezi Projesi şayet irade konulup hayata geçirilseydi Trabzon bugün bambaşka yerlerde olurdu.

Biz tekrar yükselen yeni ticari değer olarak önümüze çıkan balıkçılığa dönelim.

Başkan Gürdoğan konuyu bir süre önce bizimle de teatti etti. Birlikte siyasete taşıdık. Siyasete taşınan konu biraz zaman kaybı gibi ortaya çıkınca, Gürdoğan dayanamadı. Konuyu Vali İsmail Ustaoğlu’na aksettirdi. Yanlış anlamayın Gürdoğan acele etmedi. Üstelik biran önce halledilmesi gerekirken acele etmedi. Zira sektörün Trabzon’da ilk üçe girme iddiası var. Şayet ilk üçe girecekse yatırım gerekli. Denizden çıkarılan balığın vatandaşın masasına varıncaya kadarki tüm aşamaları Trabzon’da halledilmeli. Bir diğer ifadeyle soğuk hava depoları ve balık işleme tesisleri kurulmalı. Bunun içinde Başkan Gürdoğan aylardır yer arıyor. Vali Bey Başkan Gürdoğan’ın talebine geciktirmeden olumlu cevap verdi. Yine Başkan Gürdoğan’ın daveti üzerine biz de gelişmeye tanıklık ettik. Dün Sürmene’de Çamburnu’ndaki tersane alanında yavrulama tesisleri için ihracatlara tahsis edilecek yedi dönümlük bir arazi bulunabildi. Yedi dönüm çok az. Ancak Başkan Gürdoğan’ın samimiyeti ve iyi niyeti meseleye bir yerden başlamak olunca buna da razı geldi. Aynı hassasiyeti Vali Ustaoğlu da gösterince mutabakat sağlandı. Yani İhracatçılar Birliği öncülüğünde bütün bölgenin balıkçılığına cevap verebilecek ve TTSO ve KTÜ’nün de içinde olacağı bir tesis için ilk adım atıldı. Tesisin Türkiye’de örneği yok. Gördüğümüz heyecan ve atılan ilk adımın olumlu sonuç vereceğine inanıyoruz. 5000 civarında istihdam sağlayacak tesislerin Trabzon ve bölge için yeni bir gelir kaynağı olacağına yürekten inanıyoruz. Dün bunu gözlemledik. Mesele bu kente katkı sağlamak meselesi olunca ve muhataplar da samimi olunca işlem yürüyor. Keşke 8 yıl önce Gürdoğan’ın Lojistik Merkez Projesi de böyle sonuçlanabilseydi. Sürmene tersane bölgesinden ayrılırken aklımızdan bu geçti. Şehir adına teşekkürler Gürdoğan, teşekkürler Vali Ustaoğlu. İnşallah hayırlara vesile olur ve Gürdoğan’ın iddia ettiği gibi bu sektör Trabzon’da ilk üçe oturur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.