banner114

Günebakış gazetesi basın hayatını sürdürdüğü 21 yıldır ilkelerinden asla taviz vermeyen… Yalana dolana, paraya pula… Güce müce boyun eğmeyen bir yayın organı. Ve günebakış’ın ilkeleri arasında ‘günebakış yalan yazmaz’, ‘günebakış iftira atmaz.’ Baş sıraya oturur. Diğer ilkelerimiz gibi bu iki ilke de tereddütsüz devam ediyor. günebakış yanlış yazabilir… günebakış hata yapabilir… günebakış’ın yazdığından bazen kantarın topuzu kaçıp hakaret de çıkabilir. Amma velakin günebakış yalan yazmaz ve iftira atmaz.

günebakış’ta bir haberi bir kişi istediği gibi sayfaya koyamaz. Mutlaka editoryal keyfiyetten geçer. Zira Trabzon’un vicdanı ya da zabıt katibi iddiasındaki bir gazete, başka türlü arkasında hiçbir güç olmadan toplumla bu kadar bütünleşemez. Bu ayrıntıları kaydettikten sonra konumuza dönüyoruz.

Son iki gündür Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Soğuksu Mahallesi Muhtarı Sayın Bekir Aktürk’ün üzerinden bir tekzip tartışması yaşıyoruz. Beyanatın sahibi de tekzibi yapan da (yani yalanlayan da) Muhtar Bekir Aktürk…

Muhtar Bekir Aktürk şehirde yaşanan hidrofor sıkıntısını ilk olarak 29 Eylül 2021 tarihinde dile getirdi. Gazetemiz muhabirlerinden, İletişim Fakültesi Mezunu ve aynı alanda Yüksek Lisansın son aşamasına gelen Fatoş Batman mahalle sorunlarıyla ilgili kendilerini aradığında Muhtar Aktürk, mahallede yaşanan su sorunundan bahsetmeye başladı. Aynı tarihlerde şehirde yaşanan hidrofor sorunu çağrışım yapmış olacak ki Aktürk, mahallede yaşanan su sıkıntılarının basınçtan kaynaklandığını ve hidrofor sorunu olduğunu söyledi. Aktürk’ün bu beyanatı günebakış gazetesinin sürmanşetinden kamuoyuna duyuruldu. Haberi yayınlarken hidrofor sorununun Trabzon gibi dağlık bir kentte sadece deniz kıyısındaki (Beşirli’de) yüksek katlarda olamayacağı yönünde teknik isimlerden de görüş alındı. İkinci olarak yine Muhabirimiz Fatoş Batman geçtiğimiz hafta Cuma günü muhtar Aktürk’ü arayarak “Suların çok kesildiğini ve hidrofor bağlanacak demiştiniz. Sorun hala devam ediyor mu?” sorusunu yöneltti. Aktürk, “evet ediyor” cevabını verdi. Muhabir Fatoş Batman 2. soruya geçti. “Size bunu konunun sadece Beşirli üzerinden işlendiği için sordum. Başka mahallelerde yokmuş gibi bir durum var. O yüzden size tekrar sormak istedim” diyor. Aktürk’ün cevabı kısa ve net “hala devam ediyor.”

Gazetemiz Muhabiri Fatoş Batman konusuna hakim ve sorusunu samimiyetle yöneltiyor. Muhtar Aktürk’e hidrofor sorununun yalnızca Beşirli ile sınırlı olduğu iddialarını hatırlatıyor. Yani dürüst gazeteciliğinin gereğini yapıyor. Zira daha önceki haberi de kendisi yapmıştı. 29 Eylül tarihli açıklamada hidrofor sorunu olduğu iddia edilen bir mahallede acaba 14 Ekim’de bu sorun giderildi mi? Y da konu halledildi mi? Veya sorun yalnızca Beşirli Mahallesi ile mi sınırlı? Fatoş Batman gazeteciliğinin hakkını vererek haberini kovalıyor ve aldığı cevabı yayınlıyor. İşte ne oluyorsa bundan sonra oluyor. Sabah, Muhtar Aktürk önce günebakış’ı arıyor. Gazetenin deneyimli muhabiri Rabia Mollaoğlu kendilerine beyanatının kaydedildiğini ve kayıttan çözüldüğünü hatırlatıyor. Bir tek kelime eklenmediğini olduğu gibi yayınlandığını söylüyor. Ve ardından ilave ediyor. “Yeni bir açıklamanız olacaksa onu yayınlarız” diyor. Ancak Muhtar Aktürk, hala beyanatının çarpıtıldığını iddia ediyor ve günebakış’a öfkesini dilendirmek için de haberi yalanlayacağını söylüyor. Muhabir Mollaoğlu, “Sizin bileceğiniz iş. Ama unutmayınız ki haber kayıt altına alınmış, kendinizi yalanlamış olursunuz” hatırlatmasında bulunuyor. Sebebini bilmiyoruz ancak Muhtar Aktürk, kendince, kendi söylemlerini yalanlayan bir metin hazırlayıp basına geçiyor. Büyükşehirden beslenen yerel basın, aldıkları paranın karşılığını veriyor! Dört bir koldan günebakış’ın yalanlandığını yazıyorlar.

günebakış gazetesi Büyükşehir’in hatalarını, günahlarını, sevaplarını 2.5 yıldır onurlu bir gazetecilik çizgisinde yazmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi günebakış gazetesinin haberleri hakkında mahkemeden bir tane bile tekzip metni çıkartamadı. Gönderdiği cevap metinlerini biz kendiliğimizden yayınladık. Yani olaya basın ahlak ilkeleri perspektifinden baktık. Tekrar hatırlatalım ki Büyükşehir’in günebakış’la ilgili sadece bir tek davası vardır. Başkaca hiçbir dava açılmamıştır. günebakış işte böyle bir gazetecilik yapıyor.

Tekrar konumuza dönelim. Muhabir Fatoş Batman haberinin peşini yine bırakmıyor. Dün bu kez mahalleye giderek vatandaşla konuşuyor. Vatandaş, su sorunu yaşadıklarını ve yüksek katlara suyun basmadığını söylüyor. Diğer yandan mahallede TİSKİ’nin herhangi bir çalışması olmadığı gözleniyor. TİSKİ’nin herhangi bir çalışması yok ancak yüksek katlara suyun basmamasını Soğuksu Mahallesi sakinleri tartışılan basınç olayına bağlayarak önümüzdeki süreçte hidrofor takmaktan endişe ettiklerini dillendiriyor. Aslında muhtar Aktürk’ün ifade etmek istediği şey de bu. Yani mahalle sakinlerinin hidrofor endişesi. İsterseniz günebakış’ın dosdoğru çizgisini haklı çıkaran Soğuksu Ömer Kent Sitesi sakinlerinden Yusuf Bey’in yaptığı açıklamayla tamamlayalım. “Belediyeye verdiğim paramı helal etmiyorum. Haftanın dört günü su kesintisi var. “Şebeke çalışması var, bakım çalışması var” diyorlar. Kalkınmada çalışma var burada su kesiliyor. Bahçecikte çalışma var burada su kesiliyor. Bir tane mi şebeke hattı var. Burada sürekli su kesiliyorlar. Bir diyorlar basınçtan kaynaklanıyor. Telefon açıyoruz TİSKİ’ye bize suların kesik olduğu mahalleleri sayıyorlar. Çıksın karşımıza bir adam da bize bunu anlatsın. Su taşımaktan bıktık usandık artık.”

Sahi, size göre ortada bir yalan var mı? Varsa yalanı kim söylüyor?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa 2 ay önce

Ortalarda gezerek Trabzonluların ne kadar kaba olduklarını anlatan TİSKİ nin genel müdürü çözememişmi sorunu küstah küstah ortalarda gezmesini biliyor godoloz