banner114
banner146
banner122

1) EN BAŞARILI SİYASETÇİ

Süleyman Soylu

Trabzon’un tam yarım asırdır bekleyen sorunlarını sahiplenen ve çözümü için tüm enerjisini veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trabzon milletvekilliğine veda edene kadar sorunlardan kopmadı. Trabzon milletvekili olarak üstlendiği İçişleri Bakanlığına tarihinin en başarılı dönemlerini yaşattı. PKK başta olmak üzere tüm terör örgütlerine diz çöktüren Soylu, uyuşturucu terörüne el attı. Yalnız Trabzon değil, Türkiye onunla gurur duydu.

Öte yandan Trabzon’un mega sorunlarından:

1) Demir yolu güzergâh ihalesi yapıldı.

2) Trabzon Şehir Hastanesi ihale edildi.

3) Yatırım Adası projesi ihracat aşamasına geldi.

4) Turizmde tarihin en önemli atılımları yapıldı.

5) Trabzon, ikinci devlet üniversitesini aldı.

Taahhüt altına alınan 7 mega sorundan yalnızca güney çevre yolu ve havalimanı ikinci pistine başlanamadı. Soylu, Trabzon’da 2018 yılının da en başarılı siyasetçisi oldu.

***

2) EN BAŞARILI MİLLETVEKİLİ

Salih Cora

AK Parti’nin 4 Trabzon milletvekili arasından en dikkat çeken ismi olarak öne çıkan Salih Cora, 2018 yılına da damga vurdu. Trabzonlu vatandaşlar sorunlarını iktidardan bir milletvekiline taşımak istediklerinde ilk akıllarına gelen isim Cora oluyor. İlçesi fark etmiyor. İster Araklı ister Sürmene isterse Akçaabat… Hattâ öyle bir durum ki birçok vatandaş kendi bölgesindeki milletvekili yerine sorununu çözmek için Cora’ya ulaşmayı tercih ediyor. Cora’nın çözüm odaklı yapısı, sorunun takibi, seçmeni bilgilendirmesi ve sorunlardan kaçmaması vatandaşı memnun ediyor. Trabzon’dan sosyal ve kültürel sorunlar da dâhil… Hiç kopmaması başka özelliği… Cora, 2018 yılının en başarılı siyasetçisi…

***

3) EN İYİ ÇIKIŞ YAPAN MİLLETVEKİLLERİ

Ahmet Kaya ve Hüseyin Örs

24 Haziran Genel Seçimlerinde Trabzon’dan seçilen 6 vekilden ikisi CHP Milletvekili Ahmet Kaya ve İYİ Parti Milletvekili Hüseyin Örs oldu. Muhalefetten vekil seçilen iki isim, 6 aylık sürede sergilediği performansla dikkatleri üzerinde topladı. Her iki isim de dinamik ve çalışkan… Trabzon’un meseleleri TBMM gündeminde hiç bu kadar yer almadı. Öylesine fazla gündeme taşındı ki gazete haberleri iki vekilin hızına yetişmekte zorlandı. Hemen hemen her hafta Trabzon’un bir konusu Meclis kayıtlarına geçti ve geçmeye devam ediyor.

***

4) YILIN EN GİRİŞİMCİSİ

Ömer Yıldız

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Yıldız yalnızca 2018 yılının değil, son 10 yılın en girişimcisi unvanına lâyıktır. Kente kazandırdığı üniversite ile bir marka armağan etmiştir. 8 yılda Trabzon’da 360 milyon liralık yatırım inşa etmiştir. Trabzon’da kazanıp dışarıda yatırım yapmamış, dışarıdan Trabzon’a para taşımıştır. Son olarak 8 bin öğrenci ve 300 civarında akademisyene, 157 akademisyen daha katmak için ilâna çıkmıştır. 2018 yılında herkes kabuğuna çekilirken Yıldız, 62 milyon liralık yeni yatırım yapmıştır. Yıldız, 2018 yılının en yatırımcı iş adamıdır.

***

5) EN BAŞARILI BELEDİYE BAŞKANLARI

Ahmet Metin Genç ve Orhan Bıçakçıoğlu

Ahmet Metin Genç: Gönül belediyeciliği uygulamasının yanı sıra Trabzon’a kazandırdığı marka değer mesabesindeki projeleri ve Güneydoğu insanı ile önce Mardin Kızıltepe’de ardından Siirt’te gerçekleştirdiği ‘kardeşlik projeleri’ ile milli birlik ve bütünlüğe katkı sağladı.

 Ortahisar Belediye Başkanı olarak tam da gönül belediyeciliği keyfiyetini hayata geçiren Genç, halkın kendisine olan ilgi ve sevgisinden hiçbir şey kaybetmedi. Muhalefet partileri Ortahisar’da aday belirlerken hep Genç’e göre hiza aldılar. Genç’in adaylığı karşısında kendilerini şanslı göremediler. Halkın gönlüne giren ve bunu sürdürmeyi bilen bir belediye başkanı. Trabzon’a kazandırdığı Ekopark marka değerinde bir proje... Daha cazip olanı yolda... Trabzon, Tünel Akvaryumu bekler hâle geldi. Belediye başkanlığını halkın gönlüne girme, kentin geleceğine katkı ve kenti yaşamak olarak başaran Genç’i, Güneydoğulu insanımızla yürüttüğü ‘Kardeşlik Projesi’ ile de 2018’in en başarılı iki belediye başkanından biri olarak görüyoruz.

Orhan Bıçakçıoğlu: Beşikdüzü Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, “Beşikdüzü’nü il gibi yapacağım!” iddiasıyla geldiği ilçede devrim niteliğinde işlere imza attı. Bir dönem Ortahisar’dan sonra bütçesi en yüksek ilçe olarak yatırım yaptı. Trabzon’un ilk teleferiğini hayata geçirdi. Herkesin yalnızca konuştuğu turizm yatırımı adına Beşikdüzü’ne Arap yatırımcıyı çekme başarısı sergiledi. Cumhurbaşkanı’nı ilçesindeki yatırımları incelemeye götüren tek başkan olarak görevi zirvede bırakmasını bildi.

 ***

6) EN BAŞARILI BÜROKRATLAR

Hızır Aktaş-Ali Ayvazoğlu

Hızır Aktaş: Millî Eğitim Müdürlüğü görevine geldiği 2014 yılından bu yana Trabzon eğitiminde çıta her geçen yıl daha da yükseldi. ÖSS’de 2013 yılında 40’ıncı sırada olan Trabzon, 2014 yılında 35’inci sıraya yükseldi. 2015 yılında 22’nci sıraya, 2016 yılında ise 12’nci sıraya yükseldi. 2017 ile 2018 yılı yayımlanmadı. Beklenen başarının ilk adımı ise LGS’de geldi. 2014 yılında 38’inci sırada olan Trabzon, her yıl zıplayarak yükseldi. 2018 yılında Trabzon, LGS’de Türkiye birincisi oldu.

Ali Ayvazoğlu: Trabzon turizmini kentin birinci gündemi hâline getiren, daha fazla çaba sarf edip turizmle yatıp kalkan en turist bürokrat… Trabzon turizmini yüzde 20 seviyelerinden alıp yüzde 70’lere çıkaran… Turizmin eklemleriyle oluşturduğu diyalog ve iş birliği sonucu ürettiği ortak akılla Trabzon’u bölge turizminin kalbi hâline getirdi.

*****

7) EN BAŞARILI STK’LAR

İHH ve İMO

İHH: İyilik keyfiyetini… İnsanı yaşatma ve insan hassasiyetini ve ümmet kavramıyla yaşayan bir sivil toplum örgütü… Öylesine bir yapı ki kendi sıradan geçimlerini düşünmeden iyilik elçiliğine soyunan insanlar topluluğu… Yalnız Trabzon değil… Trabzon’dan Azerbaycan’a, Kırım’a, Moro’ya, Suriye’ye, Arakan’a, Filistin’e,  Yemen’e ve dünyanın öbür ucundaki mazlum ve sahipsiz insana ulaşma sorumluluğu… Somali’de 650 bin liraya Şehit Eren Bülbül Yetimhanesi yaptıran Trabzon İHH; Trabzonlu 800 aileye kumanya yardımı, 535 yetime giysi yardımı, 61 yetim üniversite öğrencisine burs veriyor. 2 milyon 637 bin lirası yurt dışı, 730 bin lirası Trabzon olmak üzere yıllık 2 milyon 500 bin lira civarında iyilik yapıyor.

İMO: Trabzon’un en başarılı STK’larından biri olan İnşaat Mühendisleri Odası gerek kent sorunlarında ve gerekse meslekî alanda sorumluluğunu yerine getiren bir kuruluş olarak çalıştı. Trafik sorunu başta olmak üzere katlı otopark inşaatından Gülcemal’e… Kaşüstü dal-çık projesinden kentin farklı sorunlarına dair görüş belirtti. Belirttiği görüş yöneticileri kızdırmış olsa da… Zaman zaman hakarete uğrasa da İMO, kenti kendinden fazla düşünen kuruluş oldu.

***

8) EN ÇOK KONUŞULAN STK

Şoförler ve Otomobilciler Odası

Trabzon’da tam üç dönemdir farklı bir yönetim anlayışıyla yönetilen Şoförler ve Otomobilciler Odası, bazen siyasetin bile gündemine girerdi. Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu destekli yönetimin değişmeyeceği düşünülürdü. Lâkin odanın Eski Genel Sekreteri Ömer Hakan Usta, ezici bir çoğunlukla oda seçimini kazandı. Seçim sonrası 5 yerel gazetenin tamamı seçimi manşetine taşıdı. Dönemin Rize Milletvekili Hasan Karal aynı gün şaşkınlığını gizleyememiş ve “Ağabey… Şoförler Odası seçimleri bu kadar mı önemliydi ki Trabzon’un 5 gazetesi de manşettin verdi?” demişti. Evet, o kadar önemliydi.

***

9) YILIN EN GÖNÜLLÜ TURİZMCİSİ

Ali Şahin

Trabzon’u ve turizmini tek başına değil, en geniş anlamda bölge çapında ele alıp tecrübelerini Trabzon turizminin emrine veren… Zonguldak’tan Artvin’e kadar turizmi bütün olarak ele alan… Birleşik bölge gücüne tüm bölgeyi inandıran ve uygulamayı hayata geçiren turizm elçisi… Trabzon ve bölge turizmi için en hassas, en gerçekçi ve “önce bölge” ölçüsüyle hareket eden Zorlu Otel İşletme Müdürü…

***

10) EN İYİ AKADEMİSYEN

Dr. Öğr. Üyesi Ferudun Keskin

Enerji bağımsızlığı ve yenilenebilir enerji Türkiye’nin en önemli öncelikleri arasında… Nükleer enerjiyle bir adım atmak isteyen Türkiye, enerji bağımsızlığını da önemsiyor. Böyle bir süreçte Avrasya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı ve BAP Birimi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ferudun Keskin, dalga enerjisinden yararlanmak için önemli bir adım attı. Adımını Avrasya Üniversitesinde bu konuda çalıştay düzenleyecek niteliğe ulaştırdı. Bu anlamda Türkiye’nin ve Trabzon’un dikkatlerini üzerine toplayan akademisyeni oldu.

***

11) EN GENÇ GİRİŞİMCİ

200 liralık bursla iş adamı oldu

Trabzonlu genç girişimci Batuhan Enes Yener, Vakfıkebir Kültür ve Yardımlaşma Derneğinden aylık aldığı 200 liralık burs paralarından biriktirdiği bin lira sermaye ile 6 ayda bir milyon lira ciro yaptı. İnternette para kazanmanın yollarını yakalayan 20 yaşındaki girişimci Batuhan Enes Yener, dijital pazarlama adımlarıyla zekâsını birleştirerek dünyaca ünlü alışveriş sitesi amazon.com üzerinden alım satım yaparak kısa zamanda bir milyon lira ciroya ve 430 bin liralık net kâra ulaştı.

***

12) EN TARTIŞILAN İMARLAR

Gülcemal ve Cephanelik

Gülcemal’de dolgu ve koku tartışması

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin 2014 seçimlerinde en mega projesi olan ve hâlen dolgusu devam eden Beşirli Mahallesi Sahil Dolgu Projesi, bir diğer adıyla Gülcemal Projesi 2018 yılının en çok tartışılan konulardan biri oldu. Dolguya karşı çıkan STK’lar bir yana, dolgunun yanlış yapıldığı dile getirildi. Özellikle Beşirli’de kanalizasyonun denize ulaştığı bölümde yapılan dolgu nedeniyle oluşan pis koku sene boyunca devam etti. Koku bir ara şehir merkezine kadar yayıldı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi sık sık İnşaat Mühendisleri Odası, Çevre Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası ile karşı karşıya geldi. Karşılıklı açıklamalar uzayıp gitti. Hem dolguda kullanılan malzeme hem de dolgu sahasında meydana gelen kaza Gülcemal’i şehrin gündeminden hiç düşürmedi.

Cephanelik tartışması…

Trabzon’un tarihî eserlerinden biri olan ve 1340-1341 yıllarında yaptırıldığı ileri sürülen, 1916-1918 Trabzon'un Ruslar tarafından işgali sırasında cephanelik olarak kullanılan Cephanelik’in yanındaki inşaat, 2018 yılında en çok tartışılan konulardan bir diğeri oldu. 2010 yılında tamamlanan restorasyondan sonra restoran olarak kullanılan SİT alanındaki yapının Anıtlar Kurulunun onayı alınarak rekreasyon alanına dönüştürülmesi ve ardından imara açılarak burada restoran-kafe olacak şekilde inşaata başlanması, başta STK ve siyasetçiler olmak üzere birçok kesimden tepki aldı. Konu öylesine büyüdü ki Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), Cephanelik’in yanında yapılan yapı ile ilgili tavsiye kararı açıkladı. KDK raporunda “Yeni inşaatın tescil/tarihî binanın görüntüsünü bozacak şekilde yapıldığı, tümüyle cephanelik binasının görsel ve fiziksel etki alanına olumsuz etki yaptığı, ilgili görevlilerin işlerini özenle yapmamaları nedeniyle imar planı, ruhsatlandırma ve kurul onay/uygun bulma süreçlerinde hukuka aykırı hususlarını bulunduğu” konularına dikkat çekti. KDK’nın raporu üzerine harekete geçen Ortahisar Belediyesi ise yapı kullanma izin belgesi ve iş yeri açma ruhsatı talebini reddetti. Şimdi mahkeme kararı bekleniyor.

***

13) EN BAŞARILI SPORCULAR

Ünal Karaman ve Abdülkadir Ömür

Trabzonspor'da başarının adı Ünal Karaman...

Trabzonspor Teknik Direktörü Ünal Karaman, 2010-2011 sezonundan sonra Bordo-Mavili takımda görev yapan 9 teknik direktör arasında bordo-mavili takımı zirveye böylesine taşıyan isim oldu.

2018-2019 sezonunda Spor Toto Süper Lig'in ilk yarısının son maçında sahasında ÇAYKUR Rizespor’u 4-1 mağlup eden Trabzonspor, ilk yarıyı 29 puanla 2. sırada tamamladı. Bu sonuçla birlikte bordo-mavili takım, 2010-11 sezonundan sonra ilk kez kendisine zirvede yer bulurken, Teknik Direktör Ünal Karaman ise Şenol Güneş'in ardından Karadeniz ekibinde görev yapan 9 teknik adam arasında Trabzonspor'u zirveye taşıyan teknik adam oldu. 

Türk Messi Abdülkadir fırtına gibi esiyor

1999'da Trabzon'da doğan Abdülkadir Ömür, okulunda oynadığı futbolun dikkat çekmesi nedeniyle Trabzonspor'un tarama ekibi tarafından keşfedildi. 2011 yılında kendisini Trabzonspor'un altyapısına taşıyan sözleşmeye imza attı. 2015 yılında UEFA’nın resmî sitesinde ‘Harika Çocuk’ köşesine  ‘Türk Messi ve Yeni Hagi’ sözleriyle tanıtılan 20 yaşındaki Abdülkadir, futboluyla izleyenleri büyülüyor. Millî takımların yanı sıra Trabzonspor’un A takımındaki çıkışını 2018 yılında da sürdüren Abdülkadir, güçlü sol ayağıyla takımının değişmez oyuncusu oldu. Abdülkadir, oyun kilitlendiğinde kilidi açabilecek ve üstünlüğü takımı lehine çevirebilecek nitelikte bir futbolcu. 2018 yılında mücadelesi, asist ve golleriyle takımına büyük katkı yapan Abdülkadir, diğer yandan da Avrupa’daki üst düzey kulüplerin de yakından takip ettiği bir futbolcu hâline geldi. Şimdiden birbirinden uçuk rakamlarla transferi düşünülen Abdülkadir Ömür’e bundan sonraki yaşamında da başarılar diliyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Nurullah Alphan İnan 2 yıl önce

hepside,sahasında tavan yapmışlar tebrikler günebakış.