banner114

Zorluoğlu tasarruf dinlemiyor

Makam odası için 898 bin liralık mobilya alan Zorluoğlu bu kez Konuk Evi’ne 800 bin liralık mobilya aldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, acil durumlar için yapılacak ihale maddesini kullanarak harcama limitlerini zorlamaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye binası makam odasından sonra Akçaabat Ortamahalle Konuk Evi’nde de eşyalara uçuk harcamalar yapıldı. Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi bağımsız meclis üyesi Davut Çakıroğlu, Cumhurbaşkanının ‘israf’ uyarısına karşılık Konuk Evi eşyaları için 800 bin TL civarında harcama yapıldığını açıkladı. Çakıroğlu, “Böyle hesapsız bir harcama olamaz. Sadece mefruşat alımı aşağı yukarı 800 bin TL. Sayın Cumhurbaşkanı'nın ısrarla ‘deniz bitti, tasarruflu hareket edin’ minvalindeki açıklamaları da umursayan yok. Bir sedire 36 bin TL, veranda mobilyası 56 bin TL, bir şekerliğe 380 TL bir yemek masasına 10 bin TL, bir konut için tül perde halı 250 bin TL gibi uçuk rakamlar ödenince benim zihnimde bu usulsüzlük yerine oturuyor.” dedi.Trabzon Büyükşehir Belediyesi, acil durumlar için yapılacak ihale maddesini kullanarak harcama limitlerini zorlamaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye binası makam odasından sonra Akçaabat Ortamahalle Konuk Evi’nde de eşyalara uçuk harcamalar yaptı.

Büyükşehir ve Ortahisar Belediyesi bağımsız meclis üyesi Davut Çakıroğlu, Cumhurbaşkanının ‘israf’ uyarısına karşılık Konuk Evi eşyaları için 800 bin TL civarında harcama yapıldığını açıkladı.

MEFRUŞAT ALIMI AŞAĞI YUKARI 800 BİN TL

Çakıroğlu, harcamalarla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Gündeme getirmek istediğim konu Akçaabat Ortamahalle'de bulunan kültür varlığı tescilli konukevidir. Yapılan tadilattan sonra ‘özel konut’ hüviyeti kazanırsa şaşırmam. Böyle hesapsız bir harcama olamaz. Sadece mefruşat alımı aşağı yukarı 800 bin TL. Sayın Cumhurbaşkanı'nın ısrarla ‘deniz bitti, tasarruflu hareket edin’ minvalindeki açıklamaları da umursayan yok.

ACİL DURUM İHALE MADDESİ KULLANILARAK İHALE YAPILDI

Trabzon Büyüksehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından Kültür Varlıkları İhale Yönetmeliği'nin 27/ç maddesine göre bu konuk evine satın alma yapılmıştır. Bu maddeye göre ‘İdare acil durumlarda ve gerekli görülen hallerde ihale usullerinin dışında ve belirlenen limitte harcama yetkilisinin onayı ile harcama yapabilir.’ demektedir.

İHMAL Mİ VAR, İHALEDEN KAÇMAK MI?

Alınan mobilya, kaşık-çatal, perde tefrişatı 4734 Sayılı Kanun'un 19.maddesi(açık ihale usulü ile) ya da doğrudan temin usulü olan 4737 Sayılı Kanun'un 22/d maddesine göre yapılmalıydı. Kültür varlıklarının dekorasyonu ile ilgili bir madde ile belediye neden mefruşat alımı yapma yolunu seçti? Burada ihmal mi var yoksa ihaleden kaçmak mı söz konusu?

Çünkü bir sedire 36 bin TL, veranda mobilyası 56 bin TL, bir şekerliğe 380 TL bir yemek masasına 10 bin TL, bir konut için tül perde halı 250 bin TL gibi uçuk rakamlar ödenince benim zihnimde bu usulsüzlük yerine oturuyor. Kamu bu şekilde ve usulsüzlüklerle zarara uğratılmış mıdır? Yoksa çok mu para var? Bunlar kamuoyu adına daha önce farklı alımlar gibi cevap beklediğimiz sorularından bir kaçı.

BELEDİYELER BORÇ BATAĞINDA

Bugün ülke gibi belediyelerde borç batağına batmıştır. Siyasi gücün sirayetiyle, vicdani duruşlarını yok eden kimseler yüzünden bu millet maalesef ülkeyi yönetenlerin gücü, ulufesi, tahkimi ve tahsisi karşısında tepkisini gizliyor. Birileri gözümüzün içine baka baka sebepsiz zenginleşiyor, devleti zarara uğratıyor. Bu gidişe dur diyecek tek güç ise görünürde millet. Daha fazla geç kalmadan, geç olmadan. İsrafa, usulsüzlüklere, kayırmacı zihniyete karşı ses çıkarmalıyız. Siyaset pahalı bir alan oldukça, rant alanı görülecek ve hizmet değil himmet için gayret eden isimler öne çıkacak maalesef...”

Anahtar Kelimeler:
TrabzonZorluoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.