banner114

YSK seçimin güvencesi olmalıydı

REFERANDUM sonuçlarını ve YSK’nın aldığı kararları değerlendiren Trabzon Barosu Başkanı Sibel Suiçmez, referandum sonuçlarının yapılacak itirazlar sonucu belli olacağını belirtti. Suiçmez “Referandum hepimizin bildiği gibi bir siyasi partinin, bir kişinin seçimde oylanıp oylanmaması değildir, anayasanın yaklaşık yüz maddesini içine alan kapsamlı bir değişikliğe ilişkindi. Dolayısıyla şu an henüz kesinleşmemiş olan seçim sonuçlarına göre ‘evet’ çıkmış ve halkın çok az bir bölümünün farkıyla ‘evet’ çıkmış gibi gözüküyor.” dedi. Esas kesinleşmenin hukuken yapılacak itirazlar sonucunda belli olacağını belirten Suiçmez, sözlerine şöyle devam etti: “Şu anki geçici duruma göre halk bu önüne sürülen, aslında 18 madde gibi gözüken ama toplamda yüze yakın maddeyi ilgilendiren bir anayasa değişikliğine ‘evet’ demiş durumda. Sandıktan çıkan sonuç eğer gerçekten seçmenin aydınlatılmış iradesi ile sandığa yansımışsa ve sandıktan çıkan iradede doğru olarak sonuçlara yansımışsa bu ‘evet’ de olsa ‘hayır’ da olsa buna denecek bir laf yok, halkın takdiridir. Dolayısıyla şu an ülkenin gündeminde olan itiraz süreçlerini beklemek lazım, tam sonuca ulaşmak için.”

YSK SEÇMENİN GÜVENCESİ OLMALIYDI

YSK’nın çok önemli bir kurum olduğunu belirten Suiçmez, seçimin güvenliğinin bu kuruma bırakıldığını ifade etti. Suiçmez, “ YSK yargısal bir kurum, anayasa da yer alan bir kurum dolayısıyla seçimin güvenliği, seçimim şeffaflığı bu kuruma bırakılmıştır. Dolayısıyla bizim çıkacak olan her türlü sonuçtan şüphe duymamamız gerekir ama maalesef sürekli olarak Türkiye’de yaratılan güvensizlik olgusu nedeniyle de artık ne seçmenin iradesinin sandığa doğru yansıdığından veya çıkan sandıktaki doğru bu iradenin de sonuca doğru yansıdığından emin değiliz. Sürekli bir güvensizlik duygusu hâkim.” dedi.

Bu tür söylentilerin daha önceden olduğunu belirten Suiçmez, açıklamalarına şöyle devam etti: “Bir takım oyların değiştirileceği çok önceden beri kamuoyunun bilgisinde. Bir kurul seçimlerin güvenilir olduğunu bize hissettirmesi gerekirken seçimler başladıktan ve hatta Trabzon gibi birçok ilde seçim sonuçlarına yavaş yavaş geçilmeye başladıktan sonra, tam bu aşamada YSK’nın böyle bir açıklama yapması seçimin sonucunu şaibeli hale getirmiştir. Bu aslında herkese yapılan çok büyük bir haksızlık. Yani bu durum şüphe uyandırıyor ve bu şüphenin uyandırılması belki doğru yansıyan iradenin yanlış yansıtılmış halini aksettiriyor bize.”

YSK HUKUKA AYKIRI

HAREKET ETTİ

YSK’nın hukuka aykırı hareket ettiğini belirten Suiçmez, açıklamalarına şöyle devam etti: “298 sayılı seçim kanunu var Bu kanuna uygun olarak YSK tarafından çıkarılmış bir genelge var. Hem kanunda hem bu genelge de sandıklarda nasıl seçimin başlatılacağı, oyların nasıl atılacağı, hangi oyların geçerli olduğu, hangi zarfların geçerli olduğu ve bunlara açılmadan önce uygulanacak yöntemler çok açık net şekilde ifade edilmiştir. Kanunla kalınmamış genelge ile de ifade edilmiş durum. Bu kadar ayrıntılı bir düzenleme yapılmışken YSK’nın devamında tamamen kanuna ve genelgeye aykırı bir şekilde hareket etmesi bizce hukuka aykırıdır.” 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.