banner114

YÜZDEN FAZLA KÖYÜN BAĞLANTISI KESİLDİ

 TRABZON’UN Akçaabat ilçesinde Düzköy Kavşağı’ndan hastaneye direkt geçişin kapatılması vatandaşları isyan ettirdi. 100’den fazla kırsal mahallenin hastaneyle olan direkt bağlantısının koparılmasına tepki gösteren vatandaşlar, sorunun bir an önce çözülmesini istedi. Ortahisar’dan ilçeye giden araçların kavşağı kullanmak yerine Akçaabat’a kadar gitmeleri gerektiğini kaydeden vatandaşlar, siyasetçilere tepki göstererek sorunun çözülmemesi halinde yol kapatma eylemi yapacaklarını açıkladı.

MUHATTAP BULAMAMAKTAN YAKINDILAR

 DÜZKÖY Kavşağı’nın açılmasını Milletvekili Adnan Günnar’ın engellediğini iddia eden vatandaşlardan Selahaddin Ateşli, “Taş duba dizilen yer açılacaktı. Önüne Adnan Bey geçti. 100 küsur köyün yolu Trabzon’dan gelişte kesildi. Sadece esnafın mağduriyeti yok. Vatandaş da mağdur” dedi. Esnaf Ali Çakmak, “Kimseye ulaşamıyorum. Herkesin telefonu kapalı.Valisi yok, kaymakamı yok, milletvekili yok, müdürü yok. Bunlardan Tayyip Erdoğan’ın haberi yok. Olsa hepsini denize döker.” diye konuştu.

VEKİL GÜNNAR’A TEPKİ GÖSTERDİLER

 HAKAN Erbaşaran, “Trabzon’dan geliyor vatandaş köyüne gitmek için geçiş yok. Bir daha Akçaabat’a gidip oradan bu kavşağa ulaşabiliyor. Hastamızı hastaneye götürmekte problem. Hastaneden alıp başka yere götürmek de problem. Adnan Günnar ‘Burada 1 kişi mağdur oldu’ diyor. Sen 1 kişinin milletvekili misin yoksa tüm Trabzon’un milletvekili misin?” diye sordu. Düzköy Çal Ortamahalle Muhtarı Hakan Karpuz da, “Akçaabat sahipsiz değil. Adnan Günnar, Akçaabat’ına sahip çık.” şeklinde konuştu. 

Trabzon’un Akçaabat ilçesinde Düzköy Kavşağı’ndan hastaneye direkt geçişin kapatılması vatandaşları isyan ettirdi. 100’den fazla kırsal mahallenin hastaneyle olan direkt bağlantısının koparılmasına tepki gösteren vatandaşlar, sorunun bir an önce çözülmesini istedi.  Bölge sakinlerinden Hakan Erbaşaran, “Haçkalı Baba Kavşağı kapatıldı. 2017 yılında burada yıkım projesi vardı. Yıkım projesi belli kişiler tarafından engellendi. Rafa kalktıktan sonra yol kapandı. Vatandaş burada rahatsız. İl, ilçe başkanları birbirlerini yiyorlar. Aralarında sıkıntı var. AK Parti’nin içinde gruplaşmalar oldu. Devlet burada hangi projeyi daha uygun bulmuşsa onun yapılmasını istiyoruz. Yıkımsa yıkım, yıkımdan hariç bir çözüm varsa onu talep ediyoruz. Esnaf olarak Karayolları Genel Müdürlüğüne çıktığımızda burayı gösterdik. ‘Burada 3-4 kişiyi geçemiyoruz.’ dediler. Bu yolun kapanması bizim hayatımızı da zorlaştırıyor. Ekonomik olarak da zarar veriyor. Burada hem esnaf zarar ediyor, hem de yukardaki köyden hastaneye gelecek vatandaşlar zarar ediyor. Vatandaş hastaneye gidebilmek için Düzköy Kavşağı’ndan geçmek yerine Söğütlü’den dönüş yapıyor, hastasını bıraktıktan sonra bir daha da Nihat Usta’nın oradan dönüş yapıyor.  Haçkalı Baba Devlet Hastanesinden Nihat Usta’nın oradan dönüş yapabileceği mesafe 1.5-2 kilometre. Buradan arabalar gidince orada da sol şerit kapanıyor. Orada da çok büyük sıkıntı var. Yoğunluk oraya gidiyor.  Biz bu yolun açılmasını istiyoruz. Trabzon’dan gelecek olan araçların Düzköy yolu üzerine girmesini talep ediyoruz. Bu asırlık yol. Asırlık yolu kapatmak akla başka şeyler getiriyor. Burada rant da var.” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜLMEZSE YOLU KAPATACAĞIZ

Siyasetçilerin tutumundan duyduğu rahatsızlığı dile getiren Erbaşaran, “Burada siyasi çekişme de var. Buraya Milletvekili Hüseyin Örs geldi. Vatandaşın derdini dinledi. Burada esnaf yürüyüş yapacaktı. Akabinde Milletvekili Bahar Ayvazoğlu geldi. Bahar Ayvazoğlu, ‘Bu yolu açacağız. Açılmadığı takdirde bende sizinle yürüyüşe katılacağım.’ dedi. Akabinde Salih Cora geldi. O da yolun açılacağını söyledi. Burada Adnan Günnar’ın ağırlığı bastığından dolayı duyduğumuz kadarıyla ‘Sen Tonya’nın milletvekilisin Akçaabat’ın milletvekili değilsin” diyor. Trabzon’un milletvekili Trabzon’un her yerini temsil eder. CİMER’e de sıkıntımızı yazdık. Yolun eski haline gelmesini talep ediyoruz. Sabah 6-7 civarında gelip çalışma var diye yolu kapatıp gittiler. Gidiş o gidiş. Trabzon’dan geliyor vatandaş köyüne gitmek için geçiş yok. Bir daha Akçaabat’a gidip oradan bu kavşağa ulaşabiliyor. Orada trafik aşırı yoğunlaştı. Hastamızı hastaneye götürmekte problem. Hastaneden alıp başka yere götürmek de problem. Adnan Günnar burada 1 kişi mağdur oldu diyor. Sen 1 kişinin milletvekili misin yoksa tüm Trabzon’un milletvekili misin? Böyle bir şey olabilir mi? Sormazlar mı adama sen 1 kiinin mi vekilisin? Milletvekili misin, yoksa herkesin millet vekili misin? Salih Cora’ya diyor ki git Tonya’ya. Ya ona oyu ben vermişim. Böyle bir şey olabilir mi! Burada vatandaşı ezmenin bir alemi yok. Devletin milletin yanında yer alması lazım. Sen vatandaşa darbe vuramazsın. Devlet vatandaşın yanında olmalı. Çözüm olmazsa o zaman yolu kapatacağız.” diye konuştu.

AKÇAABAT SAHİPSİZ DEĞİL

Düzköy Çal Ortamahalle Muhtarı Hakan Karpuz, “Görünen köy kılavuz istemez. Büyüklerimiz buraya seçimden seçime geliyor. Akçaabat sahipsiz değil. Adnan Günnar, Akçaabat’ına sahip çık. Eski düzen daha iyiydi. Güney Çevre Yolu vaatleri var. Hala bitmedi. İki sene pandemide yatıldı. Bu yaz köylere insanlar geldi. Esnafa, vatandaşa yazık değil mi? Şu esnafın haline bak. Hepsi devlete vergi veriyor.” şeklinde konuştu. 

PROJEYİ GÜNNAR’IN İPTAL ETTİRDİĞİ İLERİ SÜRÜLDÜ

Bölge esnaflarından Selahaddin Ateşli, “Buradaki projeyi ben Adnan Günnar Beyefendi ile görüştüm. Kendisi ‘Projeyi ben iptal ettirdim’ dedi. Adnan Günnar’ın seçim vaadinde buradan Üniversite Kavşağı’nın oraya kadar üstten transit viyadük yol projesi vardı. Kendisi projeyi seçim çalışmasında vaat etti. Seçimden önce, ‘Projeyi onaylattık. Parası hazır yapılacak’ dedi. Daha sonra ben aradığımda, ‘O projeyi ben iptal ettim. 1 yıl Ulaştırma Bakanı ile mücadele ettim. İptal ettirdim.’ dedi. Ne sebeple iptal ettiğini sorduğumda bana ‘Oradaki esnaf mağdur olacaktı’ diyor. Burada herhangi bir mağduriyet yok. ‘Yaylacık esnafı mağdur olacaktı’ diyor. Peki Düzköy yolu esnafı ne olacak? ‘Siz orada 20 esnafsınız. 20 esnaf için düzenleme yapamayız.’  denildi. İlçe Başkanlarına da ulaşıldı. Arkadaşımıza ‘Biz büyük pasta peşindeyiz.’ cevabı verildi. Buradaki olay aslında siyasi değil. Önceki projenin iptal edilmesi siyasi. Bir milletvekili ‘Ben bir yıl projeyi iptal ettirmek için Ulaştırma Bakanlığında uğraştım’ diyorsa burada siyaset birilerinin hizmetine girmiş demektir ama kimin? Buradaki Karayolları Müdür Yardımcısı ile görüştük. Karayolları İkinci Bölge Müdürü Serdar Ateş, ‘Önceki projeyi siyasiler iptal ettirdi. Yaylacık esnafının mağduriyetinden ötürü iptal edildi’ dedi. Bu yol kimi mağdur ediyor? Yolu kesip eylem yapacaktık Salih Cora Bey bizi durdurdu. ‘Yolu açacağız, bekleyin. Gerekirse ben sizinle yürüyüş yapacağım’ dedi.  Burası uluslararası yok. Uluslararası yol olduğu için transit geçişlerin üstten geçmesi trafiği rahatlatırdı. Hiçbir zararı olmazdı. Ne sebeple iptal ettirdi, hangi esnaf zarar görecekti, kime çalışıyor onu bilemiyoruz.  Taş dubalar dizilen yer açılacaktı. Önüne yine Adnan Bey geçti. Burası Türkiye’de tek. 100 küsur köy var buradan yukarı. 100 küsur köyün yolu Trabzon’dan gelince kesildi. Sadece esnafın mağduriyeti yok. Köyde bir hastamız oldu. Hastaneye gideceğiz, hastaneye geçiş yok. Acil hastamıza müdahale edilemeyip Tıp Fakültesine gönderildiğinde hastaneden çıkınca Trabzon’a dönüş yok. Burada sadece esnafın problemi yok. Burada 100 küsur köyün mağduriyeti var.” ifadelerini kullandı.

HERKESİN TELEFONU KAPALI

Bölgede fırıncılık yapan esnaf Ali Çakmak, “Şu anda buraya acilen trafik lambası lazım. İşlemezse kapatın. Buradaki esnaflara büyük bir ceza veriliyor. Başka bir şey değil. Adaletsizlik var. Bu kadar esnaf var. Ekmek yiyoruz. İstihdam sağlıyoruz. Burada kavşak varken iş yeri açtım ben. Kavşak yoksa ben ne yapacağım? Çok ayıp. Düzköy ve Akçaabat’ı bağlayan yolu kapatıyorlar. Çözüm böyle mi bulunur? Mağdur olduk. Bir lamba takamadılar. Biri yapyor, biri indiriyor. Yapılan işe müdahale ediliyor. Bundan Cumhurbaşkanı’nın Bakan’ın haberi yok. Türkiye’nin iktidarında böyle bir kavşak, böyle bir düzenleme yok. Milletvekilleri kendi kafalarına göre iş yapıyor burada. Oy peşindeler. AK Parti’ye en çok zarar veren sizlersiniz. 20 senedir ben AK Parti’deyim. Ayıptır ya! İlla evin üstüne çıkıp atlamam mı lazım?40 senelik hizmetim var burada. 4 fırın çalıştırıyorum. 32 eleman çalıştırıyorum. Bir çuval un 60 liradan 200 liraya çıktı. Bu devlet hakkımı yiyor. Kimseye ulaşamıyorum. Ne yapmam lazım. Herkesin telefonu kapalı. Valisi yok, kaymakamı yok, milletvekili yok, müdürü yok. Bunlardan Tayyip Erdoğan’ın haberi yok. Olsa hepsini denize döker. Bir an önce yolumuzun açılması lazım. Yolumuzu istiyoruz.” çağrısı yaptı

VATANDAŞA VURULAN EN BÜYÜK DARBE

Vatan Erbaşaran, “Buradan 1000’den fazla köy var. Asırlık yolun kapatılması vatandaşa vurulan en büyük darbedir. Yolun açılmasını talep ediyoruz. Sabahın 06.00’sında yolu kapatıyorlar. CİMER’de yazdık. İl ve ilçe başkanları arasındaki sorun kimseyi ilgilendirmiyor. Vatandaşları mağdur etmesinler. Yolumuzu açsınlar.” diye konuştu.

YA KAPATILSIN YA DA AÇILSIN

Hüseyin Mumcu, “Bu yol ilk kapandığı zaman Akçaabat Belediye Başkanımızı bile kandırdılar. Ona gösterilen projede hastaneye giriş-dönüş vardı. Burada şu an biri açın biri kapatın diyor. Bizi mağdur ediyorlar. Ya hepten kapatsınlar ya hepten açsınlar. İki dönemdir pandemi yaşıyoruz. Bir yaz geçiremedik pandemi vardı. İkinci yazda yolu kapattılar. Bir pandemi de bu yüzden yaşadık. Ya tamamen orayı örsünler, ya açsınlar ya da bizler dükkanımızı kapatalım.” diye konuştu.

KİME ŞİKAYET ETMEMİZ LAZIM ARTIK BİLMİYORUZ

Tolga Durmuş, “Yol kapatmak istiyorlarsa Söğütlü’yü de kapatsınlar. Akçaabat’ın insanı bu ilçenin transit geçilmesinden memnunsa bunu yapsınlar. Sadece burada yaşayan insanı mağdur etmesinler. Ne yapmamız lazım, kime şikayet etmemiz lazım artık bilmiyoruz?”  serzenişinde bulundu. Siyasilerin kavgasının bedelini ödediklerini kaydeden başka bir esnaf ise, “Olay burada il ve ilçe başkanlarının birbirlerini yemesi. Belli makamlara çıkabilmek için birbirleriyle yarış yapması.  Siyasetini yapmak isteyen yapabilir ama vatandaşı mağdur etmeden yapmalılar. Sabahın 06.00’sında gelip yolu kapatıyorlar. Böyle bir saçmalık olur mu. Kimsenin sıkıntısı dinlenmeden böyle bir şey olur mu? İl ve ilçe başkanları arasında sıkıntı var. Onların arasında sıkıntı var diye buradaki insana darbe vurmanın bir anlamı yok. Seçim zamanı hangi yüzle geleceksin buraya?” şeklinde konuştu.

HABER:Songül MAZLUM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.