banner114

Yeni adli yıl sorunlarla başladı

Trabzon Bora Başkanı Sibel Suiçmez Yeni Adli dönemin başlamasının ardından Zorlu Grand Otelde düzenlenen toplantıda basın mensuplarıyla bir araya geldi. Suiçmez toplantı’da, Trabzon Barosunun yaptığı çalışmaları anlatarak basının sorularını yanıtladı. Suiçmez yeni adli yılın sorunlarla başladığı belirterek, “Hakim ve savcıların yaş sınırının azalması nedeniyle birçok sorun yaşamaktayız. Bu onların suçu değil, staj dönemini yapamadan göreve başladılar. O nedenle adalet hizmetine vatandaşın duyduğu güveni yükseltmek avukatların da yapmak olduğu bir durum haline geldi. Avukatlar adaletin gerçekleşmesi için yılmadan korkmadan çekinmeden mücadele etmek durumundadırlar. Bu şekilde halkın adalete dolayısıyla devlete duyduğu güveni artırmamız mümkündür” dedi.

HAKİM VE SAVCILARIN YAŞ SINIRININ AZALMASI NEDENİYLE SORUNLAR YAŞANIYOR

Suiçmez, 1 Eylülde başlayan yeni adli yılın artan sorunlarla başladığını söyleyerek, “Hakim ve savcıların yaş sınırının azalması nedeniyle birçok sorun yaşamaktayız. Bu onların suçu değil, staj dönemini yapamadan göreve başladılar. O nedenle adalet hizmetine vatandaşın duyduğu güveni yükseltmek avukatların da yapmak olduğu bir durum haline geldi. Avukatlar adaletin gerçekleşmesi için yılmadan korkmadan çekinmeden mücadele etmek durumundadırlar. Bu şekilde halkın adalete dolayısıyla devlete duyduğu güveni artırmamız mümkündür. Adli yıl açılışı nedeniyle baromuzdaki avukat sayısını, stajyer sayısını, CMK ve adli yardım aracılığı ile halkın adalete erişimini sağlamak amacıyla yapmış olduğumuz hizmetleri genel bir tablo çizip sunup yapmak istedik” ifadelerini kullandı.

794 AVUKATLA HİZMET VERİYORUZ

Suiçmez, Trabzon’da avukat sayısının geçtiğimiz yıllara oranla zaman içinde arttığını vurgulayarak “Plansız açılan hukuk fakülteleri sayesinde gerçekten illerin kaldıramayacağı şekilde avukat sayısı da hızla artmaktadır. Gerçekten adalet hizmetleri artık çok yoğun bir gençliğin ortamda sağlanmak durumunda kalıyor. Trabzon Barosu olarak meslek içi eğitimleri yapmaya çalışıyoruz. Bilgi düzeyini artırmak, daha bilgili avukatlar aracılığı ile hakim ve savcıları zorlayarak adil karar vermelerine yardımcı olmaktır amacımız. 71 olan stajyer olan sayımız 2021 yılında ise şu ana kadar 150 stajyerimiz mevcut. Bu rakamın artış hızını görüyorsunuz. Avukat sayısında da artış var. Daha bilgili avukatların Trabzon’da ve Türkiye’nin her yerinde görev almasını sağlamak amacıyla. Vatandaşlar daha etkili hukuki yardım alabiliyorlar. 2015 yılında 424 avukat vardı, 2016’da 463, 2017’de 517, 2018’de 593, 2019’da 655, 2020’de 745, 2021’de 794 avukatımızla birlikte Trabzon’da kaliteli hizmet vermeye devam ediyoruz. İdare mahkemesinde 6 hakim 1 başkan ve 6 personel, vergi mahkemesi, 4 hakim 1 başkan 6 personel, bölge adliye mahkemesi 5 hukuk 4 ceza dairemiz mevcut, 9 başkan 41 hakimle hizmet veriliyor. 1 başsavcı, 6 savcı, 94 personel bulunuyor. Merkezde 25 savcı, ilçelerde 20 savcı ve 600 personelle hizmet vermeye devam edilmektedir” sözlerini kullandı.

TÜRKİYE’DE ÖRNEK BAROLARDAN BİRİYİZ

Trabzon Barosunun hedefinin her zaman vatandaşa kaliteli hizmet vermek olduğunu söyleyen Suiçmez, Trabzon Barosu olarak herkesin sesi olmaya çalıştıklarını kaydederek, “Hedefimiz kaliteli bir avukatlık hizmetini vatandaşlarımıza sunabilmektir. Her zaman eğitimlere meslek mensuplarını gönderiyoruz. Vatandaş adalete erişim sağlayamıyorsa o ülkede adaletin gerçekleşmesi mümkün değildir. Ekonomik durumları kötü olanlara yönelik barolarda adli yardım hizmeti veren meslektaşlarımız ve adli yardım kurulumuz var. Baroların inisiyatifinde olan bir sistem kurulmuş. Devletin aktardığı bir bütçe var. Biz hizmet vermeye devam ediyoruz. Adli yardıma karar verirken baronun bakış açısı ortaya konuyor. Göreve geldiğimizden itibaren bütçeyi dikkate almaksızın kadın, çocuk, öğrenci şiddet görme durumunda ve mültecilerin başvurularında vatandaşın adalete erişimini sağlamak için kararlar verdik. Türkiye’de örnek barolardan biri olduğumuzu düşünüyoruz. Mültecilere ilişkin kısımda Trabzon Barosu pilot kısımda oldu. 2019’dan beri başka bir birim üzerinden alarak kabul ettik. Ücretlendirmeyi de onun üzerinden yapıyoruz. 2018’de 517 dosyaya hizmet verdik. 2019’da 426, 2020’de 432, 2021’de 334 başvuru oldu. 2020 yılında 39, 2021 yılında da 23 mülteci başvurusuna avukat görevlendirmesi yaptık. Adli yardım kurulunda 460 avukat hizmet verirken mülteci kısmında ise 100 avukat eğitimini alarak hizmet vermeye devam ediyor. TBB de herhangi bir sorun olduğunda özellikle çeviri konusunda bize yardımcı oluyor. Mültecilerin de haklarına erişmesi için Trabzon Barosu olarak çalışıyoruz. Trabzon Barosu olarak adli yardım konusunda adalete erişim ve hak temelli olarak görevlendirmeleri yapıyoruz. Türkiye’de örnek barolardan biriyiz. CMK hizmetimiz var. Burada vatandaş ücretsiz avukat talep edebiliyor. Tüm bakış açımız burada da tamamıyla hak temellidir. CMK’da 412 görev alan avukatımız var. Çocuk adalet sisteminde görevlendirdiğimiz avukat sayımız ise 373’tür. CMK listemizde hizmet veren avukatlarımızın hemen hemen tamamı çocuk adalet sisteminde eğitimlerini yapmış oluyorlar” dedi.

2021 YILINDA 2896 DOSYAYA HİZMET VERİLDİ

Suiçez hangi yıl kaç dosyaya bakıldığını açıklayarak, dahil oldukları dosyalar ile ilgili bilgi vererek “2018’de 5032 dosyaya 5978 avukatla birlikte hizmet verdik. 2019’de 4642 dosyaya 5562 avukatla görevlendirme yaptık. 2020’de 2473 dosyaya 4654 avukatla, 2021’de şu ana kadar 2896 dosyaya 3628 avukatımızla hizmet verdik. Pınar dosyasını takip etmişsinizdir. Biz de takip ediyoruz. Ama bir dosyaydı 2 dosya oldu. Tutuklama ve tahliyeler oldu tekrar tutuklama gerçekleşti. Bu dosyayı takip ediyoruz. Bıçaklanan bir kadınımız vardı. O dosyanın da vekaletini aldık. Trabzon Barosu olarak takip ediyoruz. Of’ya babaları tarafından katledilen kız çocuklarının dosyasını takip etmek için çalışmalar yürütüyoruz. Failin en ağır cezayı alması için elimizden geleni yapacağız” şeklinde konuştu.

HABER: Fatoş BATMAN

Anahtar Kelimeler:
TrabzonSuiçmez
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.