banner114

Trabzon Barosu, yeni Adli Yıl açılış töreni düzenledi. Baro Başkanı Sibel Suiçmez, baroya kayıtlı bazı avukatlarla birlikte Meydan Parkı’nda önce Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı ardından saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı okundu. Baro adına açıklamayı Baro Başkanı Sibel Suiçmez yaptı. Yasama vurgusu yapan Başkan Suiçmez, “Devlet, adaleti sağlamak ve adaletin sağlandığını her vatandaşına hissettirmek zorundadır. Bunun yolu hukukun üstünlüğünün ve hukuki güvenliğin sağlanmasından geçer. Hukukun üstünlüğü ve hukuki güvenlik ise, tarafsız ve bağımsız bir yargının olması ve adil yargılanma hakkının sağlanmasıyla mümkündür. Yargı bağımsızlığının sağlanmasının temel koşulu, Anayasamızda yer alan kuvvetler ayrılığı ilkesidir. Kuvvet ayrılığı, devlet organları arasında üstünlük sıralamasını değil, üstünlüğün Anayasa ve kanunlarda olduğunu vurgular. Bu ilkeye öncelikle yasama, yürütme ve yargı organları ile devletin tüm organları uymalıdır. Cumhurbaşkanlığı kararnameleri, kararları ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yasama yetkisi ortadan kaldırılarak ,yasalar ve Anayasa çiğnenmemeli, hukuk güvenliği ortadan kaldırılmamalıdır.” çağrısı yaptı.

BASKI VE YÖNLENDİRME SON BULMALI
Yürütmenin yargıyı baskı altına almaya çalıştığını ileri süren Suiçmez, “Kuvvetler ayrılığının olmadığı bir sistemde Adalete duyulan güvenin giderek azalması doğal bir sonuçtur. Hukuk devleti ve demokrasi için bağımsız ve tarafsız yargı bir zorunluluktur. Bu ise ancak Kuvvetler Ayrılığı ilkesinin yaşama geçirilmesi ile mümkündür. Avukatlar, Savcılar ve Hakimler üzerinde her türlü baskı, hukuk devletinin ortadan kalkmasına ve vatandaşın Adalet duygusunun örselenmesine yol açar. Bu nedenle yürütmenin, yargının tüm kurucu unsurları üzerindeki baskı ve yönlendirmesi mutlaka sonlandırılmalıdır.” İfadelerini kullandı. 
ADALET SİSTEMİNDE SORUNLAR VAR
Adalet sistemindeki sorunlara dikkat çeken Suiçmez, şunları kaydetti: “Yeni adli yıl; adalet sistemindeki birçok sorunla başlamaktadır. Yargının tarafsızlığının ve bağımsızlığının sağlanmaması, yargıç güvenliğinin olmaması, tecrübeli hâkim- savcı eksikliği, hukukun evrensel ilkelerinden uzaklaşılması, hukukun üstünlüğünün sağlanmaması, Hukuk Fakültesi sayısının hızla artması, kaliteli hukuk eğitiminin olmaması, avukatlık meslek içi eğitim sorunları, savunma hakkının kullanılması önündeki engeller gibi birçok sorunla adli yıla başlanmaktadır. Bu nedenlerle ülkemizde vatandaşlarımızın adalet sistemine duyduğu güven maalesef giderek azalmaktadır. Bunun ana nedeni ise vatandaşın yargımızın bağımsız ve tarafsız olmadığına, siyasetin yargı üzerinde etkili olduğuna inanmasıdır. 
Meslektaşlarımız, özellikle genç meslektaşlarımız büyük ekonomik zorluklar yaşamakta, avukatların mesleki güvencelerinin her geçen gün erozyona uğratılmakta, meslek alanlarımız daraltılmakta, avukatlara yönelik tehdit, baskı ve fiili saldırılar artmaktadır. Avukatlar ve barolara karşı, mesleki faaliyetleri nedeni ile yönelen baskı, saldırı ve her türlü sindirme girişimi, esasen halka, halkın adil yargılanma hakkına ve demokratik hukuk devletine yönelik olduğunu ve bağımsız savunmanın mücadelesinin şahsi değil toplumsal olduğunu hatırlatmak istiyoruz.” 
Adalet için çalışmalarını sürdüreceklerini kaydeden Suiçmez, açıklamalarını şöyle tamamladı: “Yeni Adli Yılda, etkin ve hızlı bir şekilde Adalet’in gerçekleşmesi için çaba sarf eden avukatlarımıza, hâkim ve savcılara, adalet ve adliye bürosu çalışanlarına adalete güveni arttıracakları başarılı hizmetler diliyoruz.
Trabzon Barosu olarak; 791 Avukatımızla, tüm kurullarımız, komisyonlarımız ve merkezlerimizle, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi doğrultusunda, laik-Sosyal Hukuk Devletinden dayanak alarak, demokrasinin evrensel ilkelerini, hukukun üstünlüğünü, temel hak ve özgürlükleri, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığını savunarak adaletin gerçekleşmesini sağlamak üzere bağımsız savunmanın temsilcileri olarak ,hizmetlerimizi en iyi şekilde sürdüreceğimizi kamuoyuna saygıyla sunarız.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.