banner114

Yavuz’un heybeti buraya sığmıyor

TÜRKAV Trabzon Şubesi, Yavuz Sultan Selim anıtının daha görkemli bir yere taşınması için kentte çalışmalara başladı. TÜRKAV, Trabzon Valisi Yücel Yavuz’un desteğini önemsiyor

Kentin ileri gelen sivil toplum kuruluşlarına konuyu aktararak destek isteyeceklerini belirten TÜRKAV Başkanı Kuru, “Valimizin de bu konuda destek olacağına inancımız tamdır.” dedi

Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Trabzon Şubesi, Kanuni Parkı’nda bulunan Yavuz Sultan Selim anıtının daha görkemli bir yere taşınması için çalışma başlattı. Geçtiğimiz günlerde anıtın önünde TÜRKAV Başkanı Kenan Kuru, yönetim kuruluyla gerçekleştirdiği basın toplantısının dışında konuyu Trabzon Valisi Yücel Yavuz’a ve kentin ileri gelen sivil toplum kuruluşlarına taşımaya hazırlanıyor. Heybetli Yavuz anıtının hem Ortahisar’daki dar alanda sıkışıp orayı kapatmasının hem daha geniş alanda anıtın daha görkemli görüleceğini savunan TÜRKAV, öneri olarak ise Yavuz’un annesi Gülbahar Hatun’un türbesinin bulunduğu alanı öneriyor. Başkan Kuru, mevcut yerle ilgili “Yavuz’un heybeti buraya sığmıyor.” diyor.

Neden böyle bir girişimde bulunma ihtiyacı hissettiniz?

Yavuz Sultan Selim Han, Trabzon’da uzun süre valilik görevi yaparak tahta çıkıncaya kadar Trabzon’da bulunan büyük bir şahsiyettir. Neden burada bulunan Yavuz’un büstü Trabzon’da daha görkemli bir yere taşınmasın? Bu taşıma, hakkının teslim edilmesi olacaktır. Bakın, Osmanlı Devleti tahtına 2. Beyazıt Padişah olarak geçtiğinde oğlu Şehzade Selim’i 1481 yılında Trabzon sancak beyi olarak tayin etmiştir. 1481-1510 yılları arasında 29 yıl valilik yapmıştır. Trabzon’daki idarecilik dönemi ona ileride kısa sürecek saltanatı için tecrübe kazandırmıştır. Valiliği sırasında Trabzon halkını rahat bırakmayanlara karşı sefer yapmıştır.

KARADENİZ’İ BİR KARADENİZLİ GİBİ YAŞAMIŞTIR

Karadeniz’i bir Karadenizli gibi yaşamıştır. Cengâverdi… Bölgenin zor şartları ona kudret vermiştir. Dünya tarihinin mimarlarında birisidir. 8 yıllık saltanatında Orta Doğu’ya gelecek asırlar için yön vermiştir. Yavuz Sultan Selim’in Trabzon valisi olduğu yer mutluluk yuvasıdır denilmiştir. Sayın Valimiz Yücel Yavuz’un duyarlılığına inanıyoruz ve Trabzon halkının gösterdiği hassasiyetini ve desteğini kamuoyu ile paylaşırken teşekkür ediyoruz. Yavuz’un, Türk ve dünya tarihindeki yönetim anlayışında Trabzon’ un yerinin önemi büyüktür. Trabzon’umuzda uzun dönem yaptığı valilik gerçeği ile Yavuz Sultan Selim ayrı bir öneme sahiptir. Yavuz, Trabzon Valiliğinden sonra Osmanlı Devleti’nin tahtına çıkması da Trabzon’a ayrı bir anlam katmıştır.

MİRASA SAHİP ÇIKILMALIDIR

Dünya tarihinde büyük Türk hükümdarı olan Yavuz’un, Almancaya tercüme edilmiş divanı da bulunmaktadır. Ancak bu tercüme edilen divanı kaç gencimiz tarafından bilinmektedir? Ayrıca “Sultan Selim Han Kanunnamesi” adı verilen metni, başka bir ülkenin üniversitesinin kütüphanesinde bulunmaktadır. Trabzon’da görev yapan sivil toplum kuruluşlarından TÜRKAV bu değerlerin geçmişten günümüze hatırlanmasını önemli görmüştür. Trabzon TÜRKAV’ın kamuoyuna yaptığı açıklamaları olmuştur, olmaktadır. Yavuz ve bütün şehzadelerin Trabzon’a sağladığı tarihî mirasa sahip çıkılmasının yanında onları eserleriyle geleceğe anlatmanın önemine TÜRKAV işaret etmektedir. Çünkü geçmişi bilmeden bu günü anlayamaz ve yarını planlayamayız. TÜRKAV, tarihimizin varlığına sahip çıkmaktadır. Kamuoyunda bu görüşlerin değerlendirilmesi önemli olmakla beraber Trabzon bu üç değerin ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Atatürk’ün Trabzonlulardan övgüyle bahsetmesi şuurunun bilincindedir.

İKİ AĞAÇ ARASINDAN TAŞINMALI

İki ağaç arasında bulunan Yavuz’un büstü taşınmalıdır. Basın aracılığıyla kamuoyunda yapılan açıklamalarımız sonucu kamuoyunun duyarlılığını gördük/ görmekteyiz. Burada bir hakkı teslim ediyoruz. Gözlerimizdeki bakış biri iki diye gösterdiğine cevap olacak olan tarihî bir günü yaşıyoruz. Neden? İki ağaç arasında teşhir edilen büyük Türk hükümdarı Yavuz’un büstünün Trabzon’un başka bir semtine taşımak için ortaya konulan görüşle Trabzon için yüklenilen sorumluluğu yerine getirmiş olmanın mutluluğu içindeyiz. Gerçekleşmesini istiyoruz. Aklına ve mantığına uymayan bir şeyi kabul etmemek yerine gençlerimize değerlerimizi hatırlatarak ve anlatarak bu sorumluluğu yerine getirmeliyiz. 

YAVUZ’ U ANAKUCAĞINA TAŞIYALIM

Büstün taşınması için önerdiğiniz bir yer var… Ancak farklı öneriler de gelebilir…

İnsanların görüş ve düşüncelerinin birbirinden farklı olmaları doğrudur. Yavuz’un büstünün buradan alınmasının önemine dikkatleri çeken TÜRKAV, Sayın Valimizin vereceği karara Trabzon halkının objektif anlayışla destek olacağına yürekten inanmaktadır. Fatih’in fethettiği, Yavuz’un valilik yaptığı ve Kanuni’nin doğup yetiştiği şehzadeler şehri Trabzon, bu övgüyü hak etmektedir. 2. Bayezid’in oğlu Büyük Türk hükümdarı Yavuz Sultan Selim’in büstünün buradan alınarak Trabzon’un daha görkemli bir yerine, Gülbahar Hatun türbesinin yanında Yavuz’u ana kucağına veya şehrimizin görkemli bir yerinde teşhir etmeliyiz. Biz ana kucağını önerdik ama ortak akılla ortaya çıkacak yeni yere de elbette saygımız var. Önemli olan hak ettiği yerde durmasıdır. Dünya ve Trabzon tarihinde önemli bir yere sahip olan Yavuz, kültür varlıklarıyla, sanat tarihiyle ışıktır. Fatih, genç şehzade bir vali Yavuz, Trabzon Ortahisar sokaklarında dolaşan kendi küçük hayalleri büyük bir veliaht Kanuni Trabzon’dan başka hiçbir şehre nasip olmayan bu üç büyük padişahın bıraktığı mirasa görkemlerine uygun, anlamlı olarak büstlerinin sergilenmesi Trabzon’ un tarihî sorumluluğudur.

Berkant PARLAK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kadir Yeter 2 yıl önce

büst mü, heykel mi?... bilerek yazın. dörtbin kilo ağırlığında bronz heykel. heykeltraşı; tankut öktem(merhum).

Avatar
Kadir Yeter 2 yıl önce

oğlunun adını taşıyan(muhibbî) müze kütüphane önünden alınması, yanlış olur.