banner114
banner146
banner122

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, İl Başkanlığında basınla tanışma ve istişare toplantısı gerçekleştirdi. Mumcu toplantıda kongre eleştirilerinden, 2023 hedeflerine, Trabzon’un öncelikli sorunlarından teşkilat çalışmalarına kadar geniş kapsamlı değerlendirmeler yapıldı. Koronavirüs eleştirileri için Mumcu, temaslıların kendini gizlemesinin temel sorun olduğunu savundu.

HABER: Songül MAZLUM

AK Parti Trabzon İl Başkanı Sezgin Mumcu, yönetimden önemli isimlerle İl Başkanlığında basınla tanışma ve istişare toplantısı gerçekleştirdi. Yoğun ilginin olduğu toplantıda Başkan Mumcu, yeni yönetim olarak izleyecekleri yol haritasından 2023 hedeflerine, Trabzon’un öncelikli sorunlarından, kentte Koronavirüs vakalarının yoğunluğunun gerekçelerine kadar birçok konuda dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Açıklamalarına helikopter kazasında şehit olan 11 askerimize Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Başkan Mumcu, “Yaşanan elim helikopter kazasında şehit olan 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş'ın da bulunduğu 11 Şehit Askerimize Allah'tan rahmet, yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum.  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ile gerçekleştirmiş olduğumuz 7. Olağan İl Kongremizde il Başkanı seçilerek görevi devraldım.  Geçtiğimiz pazartesi günü İl Yürütme Kurulumuzu belirleyerek görev dağılımımızı yaptık. Artık planlı bir şekilde faaliyetlerimizi sürdürmeye başladık.  Yeni il yönetim kurulumuzun, il yürütme kurulumuzun şehrimiz ve ülkemiz adına hayırlı çalışmalar yapmasını yüce Allah'tan diliyorum. Bizlerin nihai amacı milletimize hizmet etmektir. Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın tabiriyle “Bizler Milletimize efendi olmaya değil hizmetkâr olmaya geldik.” şeklinde konuştu.

SAĞLIK ALANINDA ORTA ÇAĞ’DAN YAKIN ÇAĞA

Pandemi sürecine ve AK Parti’nin sağlık alanında yaptığı yatırımlara da işaret eden Başkan Mumcu, “Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de 2020 yılı ne yazık ki milletimiz için çok zor geçti.  Çin'in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve ülkemizi de etkisi altına alan koronavirüs salgını ile mücadele etmeye devam ediyoruz.  Bu salgınla mücadelede cansiperane çalışan değerli sağlık çalışanlarımızı saygı ile anıyorum.  Görevi esnasında şehit olan sağlık çalışanlarımıza ve hastalık dolayısıyla vefat eden vatandaşlarımıza da Allah'tan rahmet diliyorum. AK Parti iktidarı olarak Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde 19 yıldır yapmış olduğumuz tüm yatırımlar neticesinde; çok daha zorlu geçmesi beklenen bu süreci diğer dünya devletlerine göre daha az hasarla atlattık. Ve devam eden mücadeleyi de aynı hassasiyetle sürdürüyoruz. Bir sağlıkçı olarak özellikle belirtmek istiyorum ki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkemiz sağlık alanında adeta Orta Çağ’dan çıkıp doğrudan yakın çağa girmiştir. Sağlık alanında yapmış olduğumuz altyapı yatırımlarının hastane yatırımları, tedavi süreçlerinde yapılan iyileştirmeler ve gelişmeler herkesin malumudur.  Yalnızca sağlık alanında değil birçok alanda ülkemiz önemli başarılara imza atmıştır.  Böylesine zorlu süreçlerin üstesinden kolayca geliyor olmamızın asıl sebebi budur.  Cumhurbaşkanımızın ileri görüşlülüğü geleceği düşünerek yapmış olduğu tüm yatırımlar bugün karşılaşmış olduğumuz tüm zorlukları kolaylıkla aşmamızın ana kaynağıdır.” değerlendirmelerinde bulundu. 

BAŞARI İNŞA ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ

AK Parti’nin başarısını artırmak çalışacaklarını vurgulayan Başkan Mumcu, şunları kaydetti: “Biz de görevi aldığımız günden itibaren AK Parti Trabzon İl Başkanlığı olarak bütün teşkilat mensuplarımızla birlikte kuruluşumuzdan itibaren bugüne kadar üst üste koyulan bütün emeklerin neticesinde alınan başarılarla geleceğe daha emin ve daha güçlü bir şekilde büyüyerek gidiyoruz.  Önceki dönemlerde yapılan tüm çalışmalar ve alınan tüm başarılar bizim için temel oluşturmaktadır.  Bizler yeni bir şey keşfetmeden bugüne kadar yapılan tüm çalışmaların üzerine başarı inşa etmeye devam edeceğiz. Bir kez daha kuruluşumuzdan bugüne kadar partimizin gelişmesinde emeği olan bütün teşkilat mensuplarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum.”

ADETA YENİDEN DOĞUŞ YAŞAYACAĞIZ

Hedeflerinin AK Parti’ye yeniden doğuş yaşatabilmek olduğunu kaydeden Başkan Mumcu, “Bugün üzerimize almış olduğumuz sorumluluğun farkındayız. Bütün teşkilatlarımızı ziyaret ederek çalışma prensiplerimizi İlçe başkanlarımıza ve teşkilatlarımıza aktardık. Onların talep ve beklentilerini dinledik. Gençlik kollarımızla, kadın kollarımızla, mahalle teşkilatlarımızdan ilçe teşkilatlarımıza kadar 2023 hedeflerine ulaşmak için var gücümüzle mücadele edeceğiz. İnşallah, hep birlikte uyum içerisinde çalışarak 2023 seçimlerinden büyük bir zaferle çıkacağız.  Yeni yönetim anlayışımızla milletimizin gönlüne dokunmaya devam edeceğiz.  Partimizin kuruluş ilkelerini önceliyerek siyasette ve belediyecilikte 94 ruhunun samimiyeti ile birlikte adeta yeniden doğuş yaşayacağız.  Tevazu, samimiyet ve gayretle çalışmalarımıza başladık ve bu şekilde sürdüreceğiz.  Mevlana'nın öğütleri gibi; cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi, şefkat ve merhamette güneş gibi olacağız. Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi, hiddet ve asabiyette ölü gibi olacağız. Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi, hoşgörülükte deniz gibi olacağız.  Ve olduğumuz gibi görüneceğiz.  Yeni yönetim anlayışımız sahada siyaset yaparken bu şekilde olacaktır.  Bunların yanı sıra şehrimize yapılan yatırımların takipçisi ve bekçisi olmaya devam edeceğiz.  Kıymetli hemşehrilerimizin sorunlarını çözmek adına üzerimize düşen tüm vazifeleri yerine getirmek için gayret sarf edeceğiz.” diyerek açıklamalarını tamamladı.

YENİ DÖNEMDEKİ VİZYONUMUZ YENİDEN ŞAHLANIŞ

Başkan Mumcu, yaptığı açıklamanın ardından sorulara da yanıt verdi. Bir basın mensubunun “Sizi takip ettiğimde operatör doktor olduğunuzu öğrendim. Acaba parti teşkilatlarında estetik operasyonlar, bir yenileme, bir vizyon olacak mı? Sizin yapacağınız farklı çalışmalar ne olacak?” sorusuna yanıt veren Başkan Mumcu, “Biz cerrahız ama bunu böyle değerlendirmemek gerektiğini düşünüyorum. Teşkilat olarak oturmuş bir yapımız var. Bu teşkilatla birçok seçimden çok başarılı bir şekilde çıktık. Geçirdiğimiz tüm seçimlerden galibiyetle çıktık. Görev bize tensip edildi. Tabii biz yeni bir anlayış getirmek istiyoruz. AK Parti iktidarında biraz kanıksanma var. Halkımızda da yapılan değişimleri kanıksama hadisesi var. AK Parti 19 yılda ülkemize çok şey kazandırdı. Gerçekten ülkemiz çağ atlama noktasına geldi. Alt liglerden, üst liglere çıkma, dünyada sözü dinlenir ülke haline geldi. Bunu hepimiz görüyoruz. Yurt dışındaki operasyonlarımızla, Karabağ’a müdahalemizle, Mavi Vatan Projemizle, Suriye’ye müdahalemizle dünyada nasıl bir oyuncu olduğumuzu halkımız görüyor. Son dönemlerde yaşanan pandemiyle birlikte dünya ülkelerinin girdiği daralma var. Milletimizde bir kanıksama söz konusu. Bizim yeni dönemdeki vizyonumuz, halkımıza giderek milletimizle kucaklaşarak, yeni anayasa reformlarıyla birlikte yeniden şahlanış. Amacımız milletimizle hemhal olarak işimize dört elle sarılarak 2023 seçimlerine hazırlanmaktır. Farkımızı ortaya koyacağımızı düşünüyorum.” dedi.

AK PARTİMİZDE DE BİR DEĞİŞİM SÜRECİ GEREKİYORDU

Teşkilatlara ulaşmada vatandaşların sorun yaşadığına, mahalle temsilciliklerinin bile açık olmadığına yönelik bir tespit üzerine Başkan Mumcu, “Son kongre süreçlerine baktığınızda Türkiye özelinde de Trabzon özelinde de teşkilatlarda yüzde 70’lik bir değişim var. İşletme körlüğü denen bir şey oluyor. Belli bir süre sonra bazı şeyleri göremiyorsunuz. AK Partimizde de bir değişim süreci gerekiyordu. Bu Sayın Cumhurbaşkanımızın da gördüğü bir şeydi ve bu başlatıldı. Tüm teşkilatlarımızın halka inerek, kılcallarımız dediğimiz mahalle başkanlarımızla yeniden bir yapılanmayla sahaya inip eksiklikleri gidereceğiz. Sürekli sahada olacağız bundan sonra. Bunu belli bir zaman sonra sizde hissedeceksiniz.”

YÖNETİMİNDEKİ ESKİ HAS PARTİLİLERE İLİŞKİN KONUŞTU

Başkan Mumcu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Genel Başkanlıktan ayrılıp, Genel Başkanlığı daha önce HAS Parti Genel Başkanlığı da yapan Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a bırakacağı iddialarını da değerlendirdi. “Başkan yardımcılıklarında HAS Parti’den isimlerin yer almasının Numan Kurtulmuş’un Genel Başkanlığına bir hazırlık mı?” sorusuna yanıt veren Başkan Mumcu, “Bayram Bey zaten AK Parti’de 6 yıldır SKM Başkanlığı yapmış partinin içerisinde olan bir arkadaşımız. HAS Parti diye bir parti şu anda yok. Bu sürekli dile getirilen bir şey HAS Parti diye bir parti kalmadı. HAS Parti Genel Başkanı şu anda Genel Başkan Vekilimiz. Dolayısıyla neden böyle bir algı var onu anlamış değilim. AK Parti bir merkez partidir. Partimize Demokrat Parti’den ve diğer partiden bir sürü katılanlar var. Demokrat Parti’den sayın Süleyman Soylu Bakanımız var. Bu Dayın Genel Başkanımızın takdiriyle olacak bir şeydir. Bizim böyle bir konuda kanaat veya çalışmamız yok. Arkadaşlarımızın hepsi AK Parti’de siyaset yapan arkadaşlarımız. Dolayısıyla böyle bir ayrımı kabul etmiyorum.” ifadelerini kullandı.  Saadet Partisi’yle yakınlaşma olup olmadığına yönelik de değerlendirme yapan Başkan Mumcu, “Son dönemde tercihlere baktığımızda İstanbul İl Başkanımız, o da Milli Görüş çizgisinden gelen bir başkanımız. Burada öze dönüş mü diyeceğiz, 94 ruhu deniliyor, 94 ruhuyla yeniden şahlanış mı diyeceğiz, son dönemde Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu bir tercih. İnşallah ülkemiz için hayırlar getirir. Bu noktada Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiridir bizim atanmamız, değişimlerde böyle bir tercih yapılması. Öze dönüş diye nitelendiriliyor. Yönetimimizde baktığınız zaman her kesimden insanlar var. Demokrat Parti’den, sosyal demokrat olarak nitelendirilen kesimlerden isimler var. Lokal ya da marjinalleşme diye bir şey söz konusu değil.” şeklinde konuştu.

TÜM ÜYELERLE İLETİŞİM SAĞLANACAK

Oy hedefine ilişkin soru üzerine Mumcu, “Oy hedefimizi şu an belirlemedik. Üye hedefimiz var. Yurt genelinde her yıl 1 milyon üye hedefimiz var. Bizde lokal manada, ilçelere hedef koyacağız. Teşkilat toplantımızda da öyle bir hedef verdik. Her gün, her yöneticimiz 1 üye yapsa… AK Parti üyemiz şu anda Trabzon’da 134 bin civarında. Bu üyeleri güncelleneceğiz. İrtibat kuracağız. Onları sürekli arayıp, bütün teşkilat mensuplarımıza böyle bir görev vermeyi düşünüyoruz. Onlarla sürekli irtibat halinde olacağız. Böyle bir üye çalışmamız var. Oy hedefimizi yükselteceğiz.” açıklamalarında bulundu.

VAKA ARTIŞININ TEMELİNDE TEMASLILARIN GİZLENMESİ VAR

AK Parti’nin Trabzon’daki kongrelerine tepki olduğu ve vaka artışıyla ilişkilendirildiğinin kaydedilmesi üzerine Başkan Mumcu, “Halk Sağlığı Müdürü ile görüştüm. Trabzon’daki vaka artışının temelinde şu yatıyor: Temaslılar maalesef kendisini gizliyor. Hem iş yeri olarak hem de vatandaş olarak. Halk Sağlığımızın bize söylediği vaka artışının nedenlerinden en büyüğü bu. Kongrelerimizi biz, temizlik, maske, mesafeye uygun şekilde gerçekleştirdik. Ama tabi büyük organizasyonlarda bazen kontrol edilemeyen durumlar olabiliyor. Kongreleri, sanki Trabzon’daki vaka sayısının artışı gibi göstermek haksızlık olacak diye düşünüyorum.” diye konuştu. Hangi yatırımı Trabzon için öncelikli gördüğüne dair soru üzerine, “Yatırımlarla ilgili brifing alacağız. O brifinglerle sonrasında milletvekillerimizle görüşüp, önceliğimizi belirleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

TRABZON’DA EN BÜYÜK SORUN TRAFİK

Trabzon’da gördüğü en büyük sorunun sorulması üzerine Başkan Mumcu, “Şu an göze batan en büyük sorun, ulaşım, trafik problemi gibi gözüküyor. Bununla ilgili, Trabzon maalesef coğrafi olarak, biraz dar kalmış bir şehir. Bu da coğrafyanın getirdiği sıkıntı. Yol ağı en fazla olan şehirlerden bir tanesi. Bir de dağınık yerleşim problemimiz var. Trabzon’da en büyük sorun trafik sorunu görünüyor. Bu sorunun acilen çözülmesi lazım. Bu konuyla ilgili çalışmalar var. Büyükşehir Belediye Başkanlığımız, Karayolları çalışıyor. Yonca Kavşak yapılacak, Kanuni Bulvarı yapılıyor. İnşallah bunlar soruna rahatlama getirecek ama bence de en büyük rahatlamayı getirecek Güney Çevre Yolu. Onunla ilgili 1. Etap çalışmaları hız kazanmış durumunda. Akçaabat’tan, Akyazı’da kadar. Bu projeyi hayata geçirirsek ki bence ilk yapılması gereken proje buydu. Ama tabi bizde alt yapı sorunumuz var. Belediye Başkanımız, şehri şantiyeye çevirmiş durumda. Gerçekten biraz sıkıntı yaşayacağız ama bu dokunulması gereken olaydı. Vatandaşlarımızdan memnuniyet geri dönüşleri alıyoruz. Gerçekten çıkan borulara baktığımızda ne kadar sağlıksız olduğunu görüyoruz. Alt yapı sorunumuz inşallah hallolacak. Yapılmakta olan projeler devam ediyor. Gülcemal Projesinde dolgu bitti. Nisan ayında belediye başkanımız kokunun tamamen yok olacağını söylemişti. Şu anda o sorun da çözülmeye yaklaştı. Bu manada çalışmalar devam edecek. Trabzon alt yapı olarak ve yatırım olarak bakanlarımız ve milletvekillerimiz sayesinde en fazla kaynağı alan illerimizden bir tanesi.” diye konuştu. Soru-cevap bölümünün ardından istişare toplantısı son buldu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.