banner114

Yağmura aldırış etmediler

Trabzon Meydan’ında kadına yönelik şiddete karşı peş peşe açıklamalar yapıldı. Önce Hak-İş Sendikası Atatürk Anıtı önünde basın açıklaması yaptı. Ardından Trabzon Eşitlik İnsiyatifi, kadın sivil toplum örgütleri, TÜBAKKOM ve Trabzon Barosu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde bir araya geldi. Direksiyon başına geçen Keşanlı kadınlar, konvoyun ardından Meydan Parkı’nda basın açıklaması yaptı.

 

DİREKSİYON BAŞINA GEÇTİLER

Akyazı’dan başlayan kadın konvoyu Meydan alanında son buldu. Meydan çevresinde yürüyüş yapan kadınlar kadına yönelik şiddete dikkat çekti. Kadın hareketine destek verenler yağmura aldırış etmeden şarkılar söyleyip, hazırladıkları döviz ve mor renkli balonlarla eğlendiler. Ardından kadın sivil toplum örgütlerini temsilen Trabzon Baro Başkanı Av. Sibel Suiçmez basın bildirisini okudu.

KADIN ERKEK EŞİTLİĞİ SAĞLANMADAN DEMOKRASİ OLMAZ

Suiçmez, “Birimizin sevdiği eşi tarafından öldürülmesi, kardeşimiz tarafından öldürülmemiz, boşandığımız eski eşimiz tarafından öldürülmemiz ya da geçen gün olduğu gibi hiç tanımadığımız kişi tarafından kılıçla öldürülmemiz… Hiç önemli değil hangi saatte sokakta olduğumuz.. Bunların hiç biri bir neden değil. Sokakta, evde öldürülüyorsak, cinsel istismara maruz kalıyorsak, bu bizim tercihimiz değil. Sadece kadın olduğumuzdan.. Bıkmadan, usanmadan, tekrar söylüyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamadan, kadın erkek eşitliğini sağlamadan Türkiye’de demokrasi olmaz. Kazandığımız hukuki haklarımıza dokunmayın.” dedi.

  

“YASAL UYGULAMALAR ŞİDDETİ AÇIK HALE GETİRİYOR”

İstanbul Sözleşmesi’nden hukuka aykırı geri çekinildiğini, Türk Medeni Kanunuyla ve 6284 sayılı yasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan kadın hakları kazanımlarını ortadan kaldıracak düzenlemelerin, toplumsal cinsiyet derslerinin müfredatlardan kaldırılması gibi uygulamaların kadınları daha fazla şiddete açık hale getirdiği savunuldu. Suiçmez, “Ülkemizdeki yasal düzenlemeler uygulamalara yansımakta; siyasilerin, üniversitelerin, Diyanet İşleri Başkanlığını, kamu kurum ve kuruluşlarının kadına yönelik açıklamalarının kadınların yasalarla elde ettiği kazanımların uygulanabilirliği ortadan kaldırılmaktadır.” diye konuştu.

‘Yasalara dokunma uygula’ yazılı Keşanlı pankart açılarak mevzuatın eksiksiz uygulanması, Aile hukuk ve kadına karşı şiddet alanlarında uzlaşma ve arabuluculuk uygulamalarının kabul edilmemesi, nafaka konusunda yasal bir değişiklik yapılmaması ve İstanbul Sözleşmesinin yeniden yürürlüğe sokulması gerektiği bir kez daha vurgulandı.

ŞİDDETE SIFIR TOLERANS!

Trabzon Hak-İş Sendikası da Meydan Parkı Atatürk Anıtı önünde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Bildiriyi okuyan Hak-İş Sendikası Trabzon Şubesi Kadın Komite Başkanı Ayşe Usta, “Kadına yönelik şiddete, istismara, eşitsizliğe, ayrımcılığa, mobbine ve güvencesizliğe karşı durmak için bir  aradayız. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de maalesef kadına yönelik şiddet devam etmekte ve her üç kadından biri fiziksel veya cinsel şiddete maruz bırakılmaktadır. Hak-İş olarak kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının kararlılıkla devam etmesi gerektiğine ve bu süreçte tüm kesimlerin sorumluluk alması gerektiğine inanmaktayız.

KADES’İ 3 MİLYONA YAKIN KADIN İNDİRDİ, 248 BİN 473 İHBAR ALINDI

İçişleri Bakanlığımız tarafından yerli ve milli imkanlarla oluşturulan KADES programını 2018’den bu güne kadar 2 milyon 758 bin 120 kadın indirmiş ve 248 bin 473 ihbar alınmıştır. Bu çalışmalar sayesinde geçmişte uğradıkları şiddeti konuşamayan, paylaşamayan kadınların artık gizli tutmadıkları, resmi makamlara ve sivil toplum kuruluşlarına daha yoğun başvurduklarını görüyoruz.

“ŞİDDETE SESSİZ KALMAYIN ŞİDDETE ORTAK OLMAYIN”

Kadına yönelik şiddete karşı ‘Sıfır tolerans’ yaklaşımı, bir devlet politikası haline gelmelidir. Yapılan çalışmaların daha caydırıcı, daha kapsayıcı ve daha etkili araç ve politikalarla sürdürülmesi gerekmektedir. Tüm kamuoyuna ‘Şiddete sessiz kalmayın! Şiddete ortak olmayın’ diyoruz.”

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Anahtar Kelimeler:
HakİşKADINAŞİDDET
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.