banner114

Viyadük hançeri

BELEDİYE ESKİ YÖNETİMİ GİZLEDİ

Kanuni Bulvarı yol yapım çalışması çerçevesinde Boztepe tünellerine yeni bir viyadükle bağlanılması büyük tepki topluyor. 100 metreyi aşacak olan viyadük ayaklarının Trabzon’un bağrına saplanacak hançerler olacağı belirtiliyor. Kentin bağrına hançer gibi saplanacak olan Boztepe viyadüğüne STK’ların tepkisi devam ederken, özellikle eski belediye yönetiminin bu projeyi halktan gizlediği kaydediliyor.

STK’LARIN VİYADÜK TEPKİSİ SÜRÜYOR

TMOBB Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkez Yöneticisi Vildan Özmen, Boztepe’yle ilgili AK Parti’ye çağrı yaptı. Özmen, “AK Parti Trabzon’a ihanet etmesin, bu proje şehre büyük bir ihanettir” dedi. ŞPO Başkanı Ercan Şen ise viyadüklerle birlikte Trabzon’un yalnızca siluetinin değil ikliminin de değişeceğini söyledi.  İMO Başkanı Muzaffer Aydın’da Boztepe’deki çirkinlikle ilgili Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş’u sorumlu tuttu.

Kanuni Bulvarı yol yapım çalışması çerçevesinde Boztepe’ye açılan tünellerle yeni viyadükler kurulacak olmasına TMOBB bileşenleri tepki gösteriyor. Gözaçan Camisi’nden başlayan devasa iki viyadük 100 metreyi aşan ayaklarla adeta Trabzon’un bağrına çakılan kazıklar olacak. Boztepe viyadüğü kentin bağrına adeta hançer gibi saplanacak. Trabzon’un tam ortası Boztepe’ye yapılacak olan viyadüğe TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkez Yöneticisi Vildan Özmen, TMOBB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen ve TMOBB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Muzaffer Aydın tepki gösterdi.

ÖZMEN: AK PARTİ TRABZON’A İHANET ETMEMELİ

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkez Yöneticisi Vildan Özmen, Boztepe’ye yapılacak viyadüklerin bu haliyle AK Partinin Trabzon’a yapacağı en büyük ihanet olacağını iddia etti. Özmen, AK Partinin Trabzon’daki tüm temsilcilerini, “Maalesef yerel yöneticiler özellikle bir öncekiler kendi bildiklerini okudular. Boztepe’deki tahribatın geri dönüşü olur mu bilmem. Bu inşa ile şehirden aşağı hafriyatı vermelerinde de kendilerini savunmaları çok komikti. Kamulaştırılmış diye istediğimiz her yer tahrip edilemez. Bu iş böyle devam ederse partinin; il yönetimi, yerel yöneticileri, bakanlar ve milletvekillerine kadar hepsinin yaptığı en büyük ihanet olacaktır.” dedi.

ŞEN: ŞEHRİN SADECE SİLUETİ DEĞİL İKLİMİ DE DEĞİŞECEK

TMOBB Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, şehrin nefes aldığı Boztepe’ye yapılacak olan viyadüklerle ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Kanuni Bulvarıyla ilgili mahkeme sürecinin devam ettiğini belirten Şen, Boztepe’de inşası devam eden güzergâhın yalnızca şehrin siluetini değil, şehri iklimsel anlamda da bozacağını ileri sürdü. Başkan Şen, Boztepe’deki inşa ile ilgili şunları söyledi: “Hukuki süreç devam ediyor. Bilirkişi ve mahkeme, yolun güzergâhıyla ilgili problem olmadığını söylüyor. Ancak yol etrafındaki çevre ile ilgili problem olduğu, yerleşimlere ve kente etkisinin olduğu görülüyor. Kanuni Bulvarı şehri ikiye böldü. Kentin makro formunu ciddi anlamda tahribata uğrattı. Kimse kenti umursamıyor. Bu da Trabzon’da kronik bir rahatsızlığa dönüştü. Ne yazık ki kentin sahibi yok. Hukuki mücadeleyi kazansak bile artık bu yol geri dönüşü olmayacak bir aşamaya geldi. Yeşillendirmede yapsanız orman da dikseniz o tahribatı gizleyemezsiniz. Kentin nefes aldığı noktayı kentin içinden söktüğünüz an her yer betonlaşmaya başlıyor. Bu nedenle de kentin iklimi değişiyor ve kent daha da çok ısınıyor. Böyle bir afetsel durum da var. Bıraktık görselliği afet anlamında da Trabzon sorun yaşayacak. Ne yazık ki yerel yönetimler ve karayolları meslek odalarına kulak tıkamış durumda.”

ŞEN: KARAYOLLARI ZÜCCACİYE DÜKKÂNINA GİRMİŞ FİL GİBİDİR

Karayollarının şehrin içerisine sokulmaması gerektiğini belirten ŞPO Başkanı Ercan Şen, Trabzon Mimarlar Odası Başkanı Gürol Ustaömeroğlu’nun “Karayolları züccaciye dükkânına girmiş fil gibidir” sözünü hatırlattı. Şen, “Karayollarını kentin içine sokmamak lazım. Gürol Ustaömeroğlu, “Karayolları züccaciye dükkânına girmiş fil gibidir.” demişti. Son derece haklıdır. Karayolları, kentin içerisine girdiği zaman her yeri dağıtan, sadece kendi yönetmeliği ve kriterlerine bakarak işlem yapan bir kurum. Haklı olarak kendi yönetmeliğine göre yol yaparken kendi kriterlerini kullanacak çünkü en kısa mesafeye en ucuz yolla ulaşmak amacını taşıyorlar. Ancak kentin içerisindeki ulaşım bu şekilde değildir, çok daha farklıdır. Farklı ölçüt ve analizleri vardır. Boztepe’de tahminimce bu noktadan sonra geri dönüş olmayacak. Bunu bir şekilde kabulleneceğiz.” şeklinde konuştu.

AYDIN: BOZTEPE’NİN SORUMLUSU BAYRAMÇAVUŞ!

TMOBB İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Muzaffer Aydın, Karayolları 10. Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş’un Trabzon’da olduğu sürece kentin hayrına herhangi bir projenin yapılamayacağını söyledi. Boztepe’deki tünel ve viyadüklerle ilgili Bayramçavuş’u suçlayan Aydın, şekilde konuştu: “ Şehrin merkezinde böylesine viyadüklerin yapılması çok kötü olacak. Bu tür projeler yapım aşamasında ilgililer tarafından alternatifleri oluşturulmadan yapımına karar verilen projeler olduğu için sonucunda bu tür olumsuz görüntüler ortaya çıkıyor. Bunda da Trabzon kaybediyor. Maalesef siyaseti yapanlar, bu kararı verenler Trabzon halkına da, bilgisi olanlara da danışmadan bu işleri yapıyorlar. Burada bir karayolları bölge müdürü var. Bu müdür burada olduğu sürece Trabzon’un hayrına bir şey yapılacağını düşünmüyorum. Bu arkadaşımız yıllardır burada. Mahalleleri ikiye bölmeleri, yüksek maliyetli kamulaştırmalar, viyadükler şehircilik anlamında yaptıkları bütün faaliyetler faciadır. Benim meslektaşım ama bu arkadaş Trabzon’a kötülük yapıyor. Mühendislikte böyle bir şey yok. Mühendislikte birkaç tane alternatif ortaya koyarsın, enine boyuna tartışırsın öyle yaparsın. Bunlar öyle değil. Ne olduğu belli olmayan bir şekilde ihale yapıyorlar ortada proje yok. Yaptıklarını eleştirenlere de “Siz Trabzon’un iyiliğini düşünmüyorsunuz”  diyorlar.  Trabzon’a yazık ediyorlar.”

Gültekin SADIKOĞLU

Anahtar Kelimeler:
Kanuni BulvarıStkBoztepe
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.