banner114

Vatandaş mağdur ediliyor!

İYİ Parti Trabzon İl Başkanı Azmi Kuvvetli, Trabzon’da kaçak oldukları gerekçesiyle yıkımına başlanan yapılar hakkında konuştu. Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın başlattığı imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alınan ve 31 Mart yerel seçimlerinin ardından yıkımına karar verilen binaların yıkım kararının vatandaşa ciddi ölçüde zarar verdiğinin altını çizen Kuvvetli, gelinen noktanın sorumlusu olarak iktidarı gösterdi.

8 Haziran 2018 tarihinde başlatılan imar barışı uygulamasıyla mera, yayla, orman gibi özel kanuna tabi bölgeleri ayırmaksızın barış kapsamına alınan yapıların; bugünlerde yıkılmaya başlanmasını eleştiren Kuvvetli, “İktidarın aklı, vatandaştan milyarlarca lirayı alınca mı başına geldi?” dedi.

Başkan Kuvvetli, vatandaşın mağduriyeti ile sonuçlanan süreci şu sözlerle değerlendirdi: “8 Haziran 2018’de başlatılan İmar Barışı ile vatandaşın mevcut yapıları için yapı kayıt belgesi almasının; hatta bazı vatandaşların da yeni yapılar için inşaata başlamasının önü açıldı. İmar Barışı süresince yayla, mera gibi alanlara ilişkin adeta dut yemiş bülbüle dönen iktidar mensupları ne hikmetse seçim geçince üst perdeden konuşmaya başladı. Vatandaş mevcut taşınmazlarına yapı kayıt izni almak için gerekli ödemeleri yaptı, yayla ve meralardaki birçok yapı da kapsama alındı. Çevre Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un ifadesine göre de 10 milyon vatandaştan toplamda 17 milyar lira yapı kayıt izni bedeli toplandı. Buraya kadar her şey vatandaş için de iktidar için de yolunda giderken; devletin halkıyla barışması olarak nitelendirilen imar barışı, bugün gelinen noktada imar savaşına dönüştü. İçerisinde bulunduğumuz süreçte binlerce lira harcayarak inşaatını yapan vatandaş, yıkımla karşı karşıya kalınca, yıkımın başladığı yerler adeta savaş alanına döndü. Peki seçim sürecinde vatandaşa herhangi bir şekilde sınır koyulmaksızın verilen bu belgelere rağmen bugün başlayan yıkımların sorumlusu vatandaş mı? Kesinlikle değil, sonuç itibarıyla sorumlu iktidar; mağdur vatandaş. Çeşitli kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre de bu yapıların yıkımı için 31 Mart Yerel Seçimlerinin hemen ardından 1 Nisan 2019’da ilgili belediyelere yazı gönderildi. Şimdi sorulması gereken sorular şunlardır: Bugün yıkımına karar verilen yapılar madem yıkılacak idi yani kaçaktı neden yapı kayıt izni verildi ya da neden yapılmalarına göz yumuldu? Vatandaşın zararını kim karşılayacak? Umarız ki vatandaş bu sorulara cevap verecek bir muhatap bulur. Ne yazık ki bu konuda iktidar yine bir seçim stratejisi güderek vatandaşı mağdur etmiştir. Her bir vatandaşına bir oy gözüyle bakan iktidar, seçimden hemen sonra aldığı bu kararla; vatandaşa verdiği değeri de gözler önüne sermiştir. Beklentimiz, yaylalardaki kaçak yapılar yıkılacak diye bas bas bağıran İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya rağmen, vatandaşın parasını alıp izin veren, izinler dışında da kaçağa göz yuman bu yönetimin kazandığı parayı değil vatandaşın kaybettiklerini açıklaması ve bu mağduriyetin devleti de vatandaşı da daha fazla zarara uğratmadan giderilmesidir.”

Anahtar Kelimeler:
İyi PartiAzmi Kuvvetli
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kemal Adalı 12 ay önce

bu yasa 31-12-2107'den önce yaplan kaçak yapilara af geti̇ri̇yor.peki̇ bu tarhi̇ten önce kaçak kat yapma i̇mkani olup ta,yasalara saygili olduğu i̇çi̇n yapmayanlarin günahi ne.?

Avatar
selim 9 ay önce

ayin cumhur başkanim,
muğla i̇li. akbük koyunda 893 m2 tapulu tarlam var. i̇mar barışı yasası bana ve benim konumumdaki insanlara umut ışığı oldu ve doğaya aykırı olmayacak şekilde  ev yaptım.i̇mar barışından yararlanıp, yapı kayıt belgesi aldım.yapı kayıt belgesi aldıktan bir ay sonra menteşe belediye yetkilileri evimi kaçak yapı” gerekçesiyle mühürledi, muğla çevre ve şehircilik i̇l müdürlüğü aynı gerekçe ile yapı kayıt belgemi iptal etti.şu anda,belediye i̇dari para cezası saldı  ve yıkım kararı aldı,yalan beyandan dava açıldı.2863 ve 3194 sayılı yasaya muhalefetten hapis istemli ceza davaları açıldı.belediye evimi yıkmak için işlemleri başlattı. yapı kayıt belgesi için  yatırdığım para hazineye irat kaydedildi.kısacası ben ve benim konumumda bulunana binlerce insan büyük felaketler ile karşı karşıya kaldık. erzincan ve malatya da Allah dan gelen doğal afet türk milleti olarak ve özellikle sizlerin duyduğu büyük acıyı bende yürekten paylaşıyorum. vefat edenlere Allahtan rahmet.

Avatar
Yasemin 9 ay önce

2018 ve2019 imaraffı kapsamına alınmalı mağdur çok haksızlık bu

Avatar
Rasih MERDEN 9 ay önce

köyümdeki babamdan intikal eden tarlama tarım amaçlı konteyner yerleştirmiştim. imar barışı kapsamında yasal süreler içerisinde e devlet uygulaması üzerinden başvurumu yaptım. yapı ile ilgili tüm bilgiler isteniyor. bir tek yapım tarihi istenmiyor. harcı ödedim belgemi aldım. sonuç; mühür-yapı kayıt belge iptali-yıkım kararı-para cezası- savcılığa ifade-yapı kullanım engeli. trajikomik sonuçlar. mağduriyet hat safhada.

Avatar
Sinan Gönen 12 ay önce

i̇mar barışı kapsamında hem tapu verilen tapular kentsel dönüşüm sözkonusu olunca kabul oluyor mu.?

Avatar
Ikram erkilic 10 ay önce

Yapikayit belgesialmamaragmen 12,31,2019sonunakadarbeyandabulunmadigimicin magduredildim

Avatar
mahir 9 ay önce

bizim binada en üst katta oturan bizden habersiz çatı katına imar barışından tapu çıkarmış. adam dediği dedik adam. şikayet ettik sonuç elde edemedik. ne yapcaz şimdi.

Avatar
Yasemin 1 hafta önce

Bizde madurız çözümm noluur