banner114

Uygun koşullarda eğitim görmek istiyorlar

3 Aralık Dünya Engelliler günü kapsamında Rize Özel Eğitim Meslek okulunda etkinlik düzendi. Düzenlenen etkinlikte kendilerine ait bir binaları olmadığı için Mesleki Eğitim Merkezi binasında eğitim görmek zorunda olan engelli öğrenciler protokol üyelerine sitem etti.

Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, "Güzel bir okulumuzu ziyaret ettik" dese de öğrencilerin sitemi ile karşılaştı. Binaları olmadığı için merkez Engindere Mahallesi’nde bulunan Mesleki Eğitim Merkezi binasında eğitim gören engelli öğrenciler, kendilerinden farklı olan öğrenciler ile eğitim görmekten dert yandı. Eski bir bina olan okulda asansör olmayışı ve dersliklerinin üst katlarda olmasından dolayı rahatsız olduklarını dile getiren engelli öğrenciler kendileri için yeni ve kendilerine uygun bir bina istedi.

Etkinlikte konuşan Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin engelin insanların kulaklarında, gözlerinde olduğunu, ruhun ise engelsiz olduğunu dile getirerek “Bugünü engelsiz bir hayat günü diye anmak istiyoruz. Bugünde Rize’mizde çok güzel bir okulumuzu ziyaret ediyoruz. Oysa her gün her saat bu gençlerimizle yaşayan öğretmenlerimiz ve onların anne babalarını da kutlamak istiyoruz. Bütün çocukların büyümesi zordur ama bu çocuklarımızın büyümesi yetiştirilmesi bir sorumluluk istiyor. Bu duyguyla öğretmenlerimizi de tebrik ediyoruz, onlara teşekkür ediyoruz. Anne babaların da sabrına teşekkür ediyoruz. Ben her zaman söylüyorum, engellilik diye bir şey yoktur. Engel bizim beyinlerimizde var. Engel bizim gözlerimizde var, kulaklarımızda var. Kimsenin ruhu engelli değil. Biz güzel duygularla devamlı hatırlayabilirsek, onlarla birlikte bir yaşam, bir şehir, caddeler, bir hayat tarzı var edebilirsek sokaklarda o zaman engelsiz bir hayat olmuş olur” dedi.

ENGELLİ ÖĞRENCİ ÜMİT FINDIKÇI ‘ADAM ÇIKAMIYOR YA ENGELLİ’

Okuluna ‘Akıllı tahta’ ve fiziksel engelinden dolayı merdiven çıkmakta zorluk çektiği için asansör isteyen engelli öğrencinin isteği yürek burktu. Bir diğer engelli öğrenci ise daha ‘Daha güzel bir bina istiyorum’ ifadelerini kullandı. Arkadaşlarının fiziksel engeli olduğu için merdiven çıkmasının kendisini rahatsız ettiğini dile getiren Ümit Fındıkçı isimli engelli genç ise sitemini "Bizim burada her konuda arkadaşımız var. Hasta olan var, yürüyemeyen var. Bir sıkıntımız var okulumuz daha iyi olabilir, temiz olabilir. Herkesin okulu var bizim okulumuz yok. Adam çıkamıyor ya engelli” sözleriyle dile getirdi.

"OKULUMUZUN BURADAN AYRILMASINI İSTİYORUZ"

Engelli olan çocuklarının herhangi bir engeli olmayan diğer öğrenciler ile aynı binayı kullanmasının kendilerini endişelendirdiğini dile getiren Okul Aile Birliği Başkanı Makbule Öksüz ise “Duygularım çok karmaşık biz bu sahneleri çok önceden isterdik ama ilk defa böyle bir organizasyon gerçekleşti. Bizim sorunlarımızın bu zamana kadar hep üstü kapandı. Nereye gittiysek hep ‘tamam olur’ denildi ama hala iki okulun aynı binada olması en büyük sorunumuz. Çıraklık okulu ile eğitime devam ettiriyoruz. Çok zor bir süreç yaşıyoruz. Asansörümüz yok, çocuklarımızın fiziksel engeli var. En çok da diğer çocuklarla beraber, istismara açık bir mevzu burası. Onun için de bizler en başta okulumuzun ayrılmasını istiyoruz. Veliler olarak 4 yıldır gerçekleştirdiğimiz mücadelemizin sonucunda bir şeyler olmaya başladı, sesimizi duyurmaya başladık. Duyanlara çok teşekkür ediyoruz. Veli olarak çocuğumu gönderdiğim zaman ben rahat olamıyorum. Çocuğum gelene kadar aynı lavaboları kullanıyorlar, aynı koridorları kullanıyorlar. Bir düşünelim, engelli çocuklarımız ile diğer çocuklarımızı. Dışarıdan geliyorlar, kimin girip çıktığı belli değil. Onun için biz veliler olarak bu konuda çok muzdaribiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Zorluoğlu engelli mesai arkadaşlarıyla buluştu

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, engelli mesai arkadaşlarıyla bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesinde hizmet veren 49 engelli personel, düzenlenen toplantıda görüş ve önerilerini Başkan Zorluoğlu’na bildirdi. Ayrıca Zorluoğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nde çalışan engelli personele bir gün idari izin verdi. İlk kez böyle bir uygulama ile karşılaşan belediye çalışanları, Başkan Zorluoğlu’na teşekkür etti

Engelli çalışma arkadaşlarıyla bir arada olmaktan ve sohbet etmekten memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Zorluoğlu, “Türkiye’de son 15 yılda engellilerle ilgili çok önemli işler yapıldı. Engelliler Hakkında Kanun çıktı. Yine engellilere istihdam başta olmak üzere, bakım, rehabilitasyon merkezleri gibi geçmişte çok örnekleri olmayan, Avrupa’daki ülkelerde gördüğümüzde imrenerek baktığımız imkanların şu an ülkemizde de olması, gurur verici. Diğer taraftan baktığımızda da epey mesafe daha katetmemiz gerektiği gerçeğini görmemiz lazım ki, daha ileri noktalara ulaşabilelim. Ülkemizin yüzde 13’ü engellilerden oluşuyor. Aileleri ile birlikte sayıları 30 milyonu buluyor. Dolayısıyla bu konuya hiçbir idarecinin kayıtsız kalması mümkün değil. İnşallah bu manada sizlerin ve tüm engellilerin yararlanacağı güzel hizmetleri el birliği ile sunarız” diye konuştu.  

TRABZON ENGELLİ DOSTU ŞEHİR OLACAK

Başkan Zorluoğlu “Belediyecilik bakımından Trabzon’a baktığımızda engelli insanların fiziken rahat hareket edebileceği bir şehir olduğumuzu söyleyemeyiz. Şu anda sizler akülü ya da tekerlekli sandalyelerinizle tek başınıza hareket etmekte zorlanıyorsunuz. Zaten çok da fazla tek başına hareket edebilen engelli vatandaşımızı göremiyoruz sokaklarımızda. Hedefimiz şehrimizde ilk etapta halkın yoğun olarak kullandığı alanların ve mekanların kaldırımları, yol bağlantıları ile kamu binalarının engelliler için çok daha rahat erişilebilir bir hale getirilmesi. Biz Trabzon’u o manada engelli dostu bir şehir yapmak istiyoruz. Ayrıca belediye olarak 4-5 yıllık yatırım programlarımızdaki bütün işlerimizde, engellilerin ihtiyaç duyacağı şekilde bir dizaynı mutlaka öngöreceğiz. Bu bir zihniyet dönüşümünü, değişimini gerektiriyor. Çok kolay değil ama katedilen mesafeye baktığımızda ümitliyim” ifadelerini kullandı.

Engelli sporcu dağcılığa başladı, zirveye tırmandı

Rize’de, 16 yıl önce geçirdiği trafik kazasında iki bacağını kaybeden Mustafa Beyaz (28), azmi ve spor sevgisi ile hayata tutundu. İki bacağını kaybetmesine rağmen 'engelli balık adam' unvanını alan Beyaz, tüpsüz dalış, snowboard ve yamaç paraşütünün ardından dağcılığa başladı, ilk zirve tırmanışını gerçekleştirdi.
Kentte 2003 yılında bisiklet sürerken otobüsün çarpması sonucu meydana gelen kazada iki bacağını kaybeden Mustafa Beyaz, hayata spor ile sarıldı. Küçük yaşta yüzmeye ilgi duyan Beyaz, dalış ve zıpkınla balık avını da öğrendi. Bir kurumda memur olarak çalışan Beyaz, deniz kıyısında balık adam kıyafetlerini giyip, tüpsüz dalış gerçekleştirerek zıpkınla balık avı yapmaya başladı. Paralimpik sporcu, Antalya'nın Kaş ilçesinde düzenlenen Uluslararası Serbest Dalış Şampiyonası'nda İp Destekli Sabit Ağırlık (FIM) disiplininde 1.15 dakikada 28 metre dalış derecesiyle dünya rekoru kırdı ve altın madalya kazandı.

DAĞA TIRMANDI

Tüpsüz dalışın yanı sıra snowboard ve yamaç paraşütü de yapan Beyaz, farklı spor dallarını denemek için harekete geçti. Son olarak dağcılığa merak salan Beyaz, aldığı eğitimlerin ardından Kaçkar Dağları’nda zirve tırmanışı gerçekleştirdi. Beyaz, zorlu dağ tırmanışının her anını kayda aldı.

'ZİRVEYE ULAŞTIM'

Dağcılığa yöneldiğini anlatan Mustafa Beyaz "Arkadaşlarımdan gelen teklifle tırmanışa başladım. İlk başta tırmanış yapmama şüphe ile bakanlar oldu. Ben tırmanışa başladım ve zirveye ulaştım. İlk tırmanışımdı. Yükseklik korkumdan dolayı tırmanırken aşağıya bakamadım. Ben engelleri gözümüzü hedeften ayırdığımız zaman etrafımızda gördüğümüz ürkütücü şeyler olarak adlandırırım. Spor yapmayı çok seviyorum. Daha önce ekstrem sporlar içerisinden snowboard, yamaç paraşütü ve zıpkınla balık avı yapıyordum. Bundan sonra hedefimdeki spor rüzgar sörfü. Şu an kış sezonu olduğu için çok müsait bir ortam yok. Şartlar oluşunca rüzgar sörfü de yapacağım" dedi.

'ENGELLER SADECE ZİHNİMİZİN İÇİNDE'

Bütün uzuvlara sahip olan insanların hayatın içindeki güzelliklerden yararlanamamasına üzüldüğünü söyleyen Beyaz, "Ben ayaklarımı kaybettim ama kollarım daha güçlü bir hale geldi. Bu kollarla birçok ekstrem sporu yapıyorum. Engellerin sadece zihnimizin içinde olduğunu insanlara göstermek için bunları yapıyorum" diye konuştu.

Bir gün değil her gün gülsün yüzleri

Trabzon’da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Dolayısıyla Sürmene ve Ortahisar’da çeşitli etkinlikler düzenlendi. İlçe milli eğitim, gençlik hizmetleri ve spor ilçe müdürlüğü ve Sürmene Belediyesi organizasyonuyla düzenlenen, Vali İsmail Ustaoğlu ve eşi Şenay Ustaoğlu’nun da katıldığı ilk etkinlik, ilçenin kapalı spor salonunda gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması sonrasında engelli öğrenciler tarafından hazırlanan programda yer verilen çeşitli spor müsabakaları, yarışmalar, şiir ve müzik dinletileri, katılımcılar tarafından büyük beğeniyle takip edildi. Vali Ustaoğlu, Sürmene Kaymakamı Ahmet Gazi Kaya ve Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün’ün de katıldığı programın sonunda, yarışmalarda derece elde eden engelli öğrencilere çeşitli ödüller verdi.  Sürmene’deki programın ardından Ortahisar’a geçen Vali Ustaoğlu ve eşi Şenay Ustaoğlu, Ayasofya sahilinde konuşlu Yaşlı Destek Merkezi’nde, Trabzon Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezinden hizmet alan engelli bireylerin hazırladığı etkinliğe katıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü organizasyonuyla düzenlenen etkinlikte, engelli bireylerin parkur yarışmasının yanı sıra, sanat alanındaki hünerlerini sergiledikleri konser ve halkoyunları da ilgiyle izlendi. İl Emniyet Müdürü Metin Alper ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt’un da katıldığı program sonunda, Vali İsmail Ustaoğlu ve Şenay Ustaoğlu, engelli bireylere ve diğer katılımcılara yemek ikramında bulundu.

Polislik hayali "Dünya Engelliler Günü"nde gerçekleşti

Giresun'da 13 yaşındaki engellinin polislik hayali, bir günlük de olsa gerçeğe dönüştürüldü. Yürüme engelli Murathan Özyılmaz, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" dolayısıyla Atatürk Meydanı'nda düzenlenen etkinlikte, polis olma hayalini Giresun Emniyet Müdürü Fahri Aktaş'a iletti. Aktaş'ın talimatıyla Özyılmaz, Giresun Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü personeli tarafından polis aracına bindirildi ve trafik denetimine çıktı. Polis aracıyla bir süre trafik denetimine katılan Özyılmaz, daha sonra evine bırakıldı. Özyılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, polis olma hayali olduğunu belirterek, bugün bunun yerine gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Özyılmaz, yakın ilgilerinden dolayı Emniyet Müdürü Aktaş ile ilgili polislere teşekkür etti.

Kutlama değil, farkındalık günü..

Akçaabat Belediye Başkanı Osman Nuri Ekim, 3 Aralık Dünya Engelliler günü münasebeti ile bir mesaj yayınladı.

Başkan Ekim mesajında şu görüşlere yer verdi, “Aslında bugün bir kutlama değil, farkındalık günüdür ve engellilerimiz aklımıza sadece 3 Aralık’ta gelmiyor. Engelli vatandaşlarımızın sorunları, yalnızca kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, yerel yönetimlerin kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Akçaabat Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımızın sadece bu özel günde değil her zaman yanlarında olduğumuzun bilinmesini isteriz. Engelli kardeşlerimizin engeli, engelimizdir. Onların hayatlarını kolaylaştırmak; geleceğe umutla bakan, sosyalleşen, üreten mutlu bireyler olarak yaşamalarını sağlamak için her türlü belediyecilik çalışmaları sunmaktayız. Engelli vatandaşlarımız; gerekli koşullar sağlandığında eğitim, bilim, spor, sanat, iş dünyası gibi pek çok alanda üstün başarılara imza atmaktadır. Engelsiz bir Akçaabat hedefliyor ve bunu gerçekleştirmek için çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde farkındalığın artacağı, sevgiyle kucaklaşacağımız nice günlerimizin olması dileğiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.

Vali Doruk yürüme engelli kız kardeşleri unutmadı

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" dolayısıyla Hopa ilçesinde yaşayan yürüme engelli 2 kız kardeş ile ailesini kabul etti.

Vali Doruk, ziyarette, ilçeye bağlı Sugören köyü Zennat Mahallesi'nde ailesiyle yaşayan kas hastası Büşra (29) ve Kübra (25) Çelik ile baba İsrafil, anne Zübeyha Çelik'le bir süre sohbet etti.

Devletin kapılarının engelliler ve ailelerine sonuna kadar açık olduğunu vurgulayan Doruk, "Valilik olarak engelli vatandaşlarımızın her zaman yanındayız. Engelli vatandaşlarımızın hayatta karşılaştıkları sorunları çözmek ve yaşamlarını kolaylaştırmak için gayret gösteriyoruz." dedi. Vali Doruk, her insanın bir engelli adayı olduğunu anımsatarak, engellilere saygının onlara yaşam sevinci kattığını sözlerine ekledi. İsrafil Çelik ise kendilerini böylesi anlamlı bir günde makamında kabul eden Vali Doruk'a teşekkür ederek, devletin her zaman engellilere ve ailelerine sahip çıkarak büyük değer verdiğini söyledi. Ziyaret sonunda Vali Doruk, engelli kız kardeşlere çeşitli hediyeler verdi.

Anahtar Kelimeler:
Rahmi MetinEngelli
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.