banner114
banner146

Üstyapıda kullanılan taşlar bisküvit gibi kırılıp çatlıyor

Ortahisar Belediye Meclisi’nde konuşan İYİ  Parti Grubu Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, üstyapıya yönelik sert eleştirilerde bulundu. Erkuloğlu, “Geçtiğimiz ay 87.yıl dönümünü kutladığımız’ 5 aralık kadına seçme ve seçilme hakkı’nın verlişini ,bu sıralardan seçilmiş bir türk kadını olmanın gururu ile bir kez daha yüce meslisin huzurunda kutluyorum.
Cumhuriyetin kurucusu Mustafa kemal  Atatürk başta olmak üzere ,o günkü TBMM ne teşekkür ederim.
Ruhları şad mekanları cennet olsun.
1930 ve 1934 verilen bu haklardır ki; Türk kadınını siyasetin dışında da her alanda başarılı bir şekilde yer almasının önünü açmış,şevk ve azim vermiştir.
Türk mediniyet tarihinin her alanında var olan Türk kadınına ATATÜRK bu hakları yeniden iade etmiştir.
Temsiliyette daha eşit olacağımız günlere taşımak bizlerin, kadın erkek  birlikte sorumluluğumuzdur
ENGELLİLER
Sayın başkan , ortahisar belediyesi engelsiz iletişim merkezi  hayırlı olsun BU konudaki hassasiyetinizi çok değerli bulduğumu belirtmek isterim
Engelliğin bir hastalık değil bir insanlık durumu olduğu bilinciyle hep hak temelli ilerlemeli ve bunu bir demokrasi ve insan hakları sorunu görmeliyiz
Engelli vatandaşlarımızın erişilebilirliği noktasında hala eksilşerimizin olması, niyetin iyi ancak uygulamadaki aksaklıkların çözümü noktasında yetersiz olduğunu bir çok vatandaşımız gibi düşünmekteyim.
1 eylül 2020 de yine bu sıradan dile getirdiğim birkaç yanlış, eksik ve hatalı imalatların iyileştirilmediğini görüyoruz.yine ne acısı da yeni yapılanlarında bir çoğunda aynı sorunlar eğim.terazi konum karşıtsızlık gibi önemli hatalar var
Hala bir engelli vatandaş 21.yüzyılda evine ulaşmakta kendince palyatif çözümler buluyorsa bir yerlerde büyük çapta sorun var demektir ama hukuki ama yerel ama genel her ne ise çözülemeyecek bir sorun olarak karşımızda öylece duruyor olmasının nedenlerini araştırıp işin ehli insanlarla denetim mekanızmalarını işletrek çözebileceğimize inanıyorum .
Bizler her birimiz yarının engelli adayıyız riskli grup diye tanımladığım (kadın .çocuk ve engelliler )düşünülerek yapılanların aslında toplum için yapıldığını unutmamalıyız
HAYVAN HAKLARI
Geçtiğimiz günlerde ülkece çok üzücü bir olaya şahit olduk
Gaziantepte 4 yaşındaki çocuğumuzun yaşadığı köpek saldırısı…Bundan dolayı son derece üzgünüm.
HİÇ BİR ŞİDDETİN ama sı yoktur !tıpkı aksarayda öğretmenin çocuğa uyguladığı şiddet gibi !tıpkı adanada bir adamın eşine uyguladığı şiddet gibi….. 
Kanunlara uymayarak köpeğini sokaklarda kontrolsüz  bırakan ve o yavrunun ölümle yüzyüze gelmesine sebebiyet veren sahiplerin en ağır cezayı almalarını,cinayete teşebbüsten yargılanmalarını tüm kalbimle istiyorum.
Hayvanların sokaklarda başı boş sürüler halinde kontrolsüz kalmalarını kimse istemez ancak bunun yolu hapishane  tipi bakım evlerine tıkmak değildir.
Yolu;kışırlaştırmak , Petshop ve üretim çiftliği ticaretine ve, İnternet üzerinden satış düzenine son vermekten geçiyor. Toplumsal sorun haline getirilen bu tip olaylara çözüm odaklı bakmalıyızAcilen ciddi cezai yaptırımlar uygulamaya girmeli,devletin denetim sistemi devreye sokulmalı ve kısırlat aşılat yaşat projesine destek verilmelidirTaş bile yarılıp çiceğe yer verirken bizler o dilsiz masum canları bir yere sığdıramadık;Ne kalbimize ne sokağımız ne dünyamıza……
SORUNLAR
Ortahisar ilçemiz 330 bin nufusu ve 86 mah ile bir çok ilden nicelik olarak büyükse de nitelik olarak izbe kenar kasaba gibi..!maleseff..
Alt yapı çalışmalarının başlatılması hepimizde büyük mutluluk yaratsada gelinen noktada bir türlü bitmeyen denetimsiz baştansağma yapılan çalışmalarla sürekli yaşanılan su arızalarına bir de üst yapının özensiz ve estetikten uzak görünürlüğüne eklenen kalitesizliği kullanılan taşların mukavemetinin yetrsizliği ile adate bisküvit gibi kırılıp çatlaması patlaması üstelik henüz yapım aşamasındayken şahit olduğumuz bu durum açıklamaya muhtaç bekliyor..!
Trabzonun kalbi ,markası olan en işlek sokak ve ara sokaklarındaki bu görüntüyü kamuoyunun taktirine bırakıyorum.
Topuklu ayakkabıdan vazgeçtikj yağan yağmurla oluşan göletlerin ve oluşan derelerin içinden geçmemek için adeta keklik  gibi sekmek zorunda kalıyoruz giyindiğimiz pantolanlar dizden aşağı çamur içinde kalıyor .gören arkadaşlar hangi köy yolunda yürüdün diye soruyrlar sahi eskiden köy yolu  yayla yolu diye kavramlar vardı…. acilen önlem alınmaz ve yanlışlardan dönülmezse ise  artık şehir merkezi diye kavramda Trabzon için literatürden çıkacak gibi görünüyor. !!
Her yerin aynı anda kazılması ve arkadan yapılacak işlemin geçikmesi koordinasyon eksilkliği yağan yağmurla yolları çamur deryasına çeviriyor .Zeytinlik yokuşunda bir deremiz hemen bitiminde şirin çamurlu göletlerimiz oluşuyor.
Sabır ya sabır da nereye ne zamana kadar ??
Bunu da kamuoyunun taktirine bırakıyorum ..
Bu milvalde yapılan üst yapı çalışmalarında çok iyi şeylerde yapılıyor ..kaldırımlara araç çekilmesine engel amaçlı yapılan babalar ancak bu seferde amacını aşmış gibi görünüyor.. Zira kaldırım kenarlarının haricinde tamda kaldırımın içine yapılanları vatandaş anlayamamış  soruyor ;bunlar biz esnaf için mi ,engelliler için mi yoksa engelsiz olup ancak dalgın ve dikkatsiz vatandaşın kafa göz yarması için mi ??gittim baktım kaldırımın içini kutu kutu bölen babalar var. bunlar küçük oldukları için bir çok vatandaşın, görmediği ayağının takıldığı ve düştüğünü söylediler
Benim sizlerden, yetkilerden ricam bir kez daha yapılan işin kontrol edilmesi ,yeniden planlamaları ve ilada olması gerekiyorlarsa daha görünür kılmak ve estetik açıdan daha da güzellik katmaları için çiçekliklere çevrilmesini öneririm .
Bir diğer konu çöp konteynırlarından gelen pis koku ..yeterince iyi temizlenmediği kannati mevcut
Derin ve büyük oldukları için tam temizlenemediğini düşünüyor vatandaş
Yine aynı şeklide başkanım özellikle ara sokak ve rampa olan sokaklarda ki kaygan zemin oluştu  bu da kazalara sebebiyet veriyor . acaba yeterli sıklıkta temizlik yapılmadığında mı yoksa kullanılan deterjan mı  bu duruma sebep? bilgilerinize arz ederim
Bir sorum da kostaki konağının yan cephesinin bulunduğu sokakla ilgili bu sokağın yarısı eski taş yarısı yeni döşenen taş ve hali hazırda hiçbir çalışma izi de yok. bu sokak ilgili plan nedir? eski taşta mı yoksa yeni taşta mı karar kılınacak  tavsiyem eski  ttrabzon taşndan yanadır 
 Sayın başkan bir sorunumuz da kurum içi , Ben meclis üyesiyim .görevim ;vatandaştan gelen  talep ya da sorunu yeri geldiğinde mecliste yeri geldiğinde de yetkili amirle görüşüp çözüme katkı sunmaktır.en kısa zamanda da vatandaşa dönmek ve ikna etmektir.bu tutum kurumumuzun itibarı içinde gereklidir diye düşünüyorum.
İlgili birim ismi vermeyeceğim .ilgili birimin ya da amirin  makul zaman aralığında bana geri dönüş yapmaması, savuşturmayı işini yaptı kabul etmesi talimatınıza muhtaç tır başkanım.
Sözlerime son verirken
2022 den en başta İNSANLIK diliyorum.ülkemde birliğin beraberliğin dayanışmanın yaşanacağı bir yıl olsun…
Gençlerin hayal kurabildiği,kadın cinayetlerinin son bulduğu,doğanın hayvanların katledilmediği,hiç bir ayrım gözetmeksizin her bir canlının yaşam hakkına saygı duyulduğu bir insanlık yılı olsun ..”  ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.