banner114
banner146

UNUTKANLIK: YAŞLILIK DEĞİL BİR HASTALIK BELİRTİSİ 

Dünyada insan ömrü her geçen gün uzamaktadır. Bunun sonucu olarak altmış beş yaş ve üzeri dünya nüfusunun 2050 yılında 2 milyar olması beklenmektedir. Türkiye’de de benzer durum yaşanmakta, nüfus giderek artmakta ve altmış beş yaş üstü nüfus oranı da gün geçtikçe yükselmektedir. Yaşlı nüfusu arttıkça da “Geriatrik Psikiyatri” yani “Yaşlılık Psikiyatrisi” büyük önem kazanmaktadır. Ülkemiz ve bölgemizdeki yoğun taleplerle birlikte KTÜ Farabi Hastanesi’nde de yaşlı hastaların ruhsal sorunlarının ele alındığı özel bir birim olan Geriatrik Psikiyatri Polikliniği hizmet vermektedir.

KTÜ Farabi Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Prof. Dr. Evrim ÖZKORUMAK KARAGÜZEL, konu ile ilgili önemli bilgiler aktardı: 

Unutkanlık, Alzheimer Belirtisi Olabilir

Yaşlılıkta hastalıklara bağlı ortaya çıkan belirtilerin ve şikayetlerin normal sayılıp yaşlılığa bağlanarak üzerinde durulmaması önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durum hastalık tanılarının atlanmasına neden olabilmektedir. Alzheimer hastalığı yani unutkanlık, ilerleyen yaşla birlikte ortaya çıkan hafıza sorunlarına neden olan bir hastalıktır. Sinsi başladığı ve yavaş ilerlediği için hasta ve yakınları tarafından çok sıklıkla gözden kaçabilen ya da yaşlılığın sonucu olarak görülebilen bir hastalıktır.  Unutkanlık, ruhsal hastalıklarda sık olarak ortaya çıkan bir şikayettir. Örneğin; kaygılı bireylerde ya da depresyonda, dikkat sorunları sonucu unutkanlık gelişebilmektedir. Şizofreni hastalarında genel olarak zihinsel işlevlerin bozulması nedeniyle unutkanlık olabilmektedir. Unutkanlığın ciddi değerlendirilmesi ve ayırt edilebilmesi, erken tanı konabilmesi açısından önemlidir. Tanı, genel olarak hastadan ve yakınından alınan öykü ve tarama testleri ile Psikiyatri Kliniği'nde gerçekleştirilebilmektedir.  Özellikle erken evrelerde, diğer ruhsal hastalıklardan ayırt edilebilmesi önemlidir. KTÜ Farabi Hastanesi Psikiyatri Bölümü‘nde, yaşlı hastaların ruhsal sorunlarının ele alındığı bir poliklinik olan Geriatrik Psikiyatri Polikliniği'nde, yaşlı hastalarımıza hizmet vermekteyiz. 
Yaşlılardaki psikiyatrik değerlendirme ayrıntılı öykü ve muayeneyi içerir. Hastaların bir kısmı unutkanlıktan şikâyet ederken bir kısmı da hastalık ilerledikçe hafıza ile ilgili şikâyette bulunmaz. Diğer bir sorun ise yaşlılarda ortaya çıkan unutkanlığın normal sayılıp yani yaşlılık belirtisi olarak görülerek gözden kaçırılması ya da üzerinde durulmamasıdır.  Böyle durumlarda hasta genellikle ileri evrede
unutkanlık dışında birçok ruhsal belirti ile gelmektedir. Bu durum tedaviyi güçleştirmektedir.

Unutkanlık Diğer Psikiyatrik Sorunları Gölgeleyebilir

Unutkanlık hastalığının, ileri yaş depresyonu ile karışabilmesi, seyri sırasında birçok psikiyatrik belirtilerin ortaya çıkması ve tedaviye ihtiyaç duyması nedeniyle unutkanlık şikâyeti olan kişilerin, Psikiyatri Uzmanı tarafından Geriatrik Psikiyatri birimlerinde takip edilmesi önemlidir.

Pandemi Dönemi, Yaşlılarda Önemli Psikiyatrik Sorunları Tetikledi

COVID-19 salgınının etkileri ve salgından korunma ile ilgili birçok uyarı yaşlılar üzerinden yapıldı. COVID-19 salgını ile birlikte 65 yaş üstü hastalara yönelik “tehlikeli grup” vurgusu ile sıkça uyarılarda bulunulması, onlqrın toplumun zayıf halkası şeklinde nitelendirilmesi, yaşlı ayrımcılığına zemin hazırlamıştır. Salgın nedeni ile önerilen ‘’fiziksel mesafenin korunması’’, çoğu yerde yanlış anlaşılarak ‘’sosyal mesafe’’ ve ‘’sosyal izolasyon’’a dönüşmüştür. Sosyal izolasyon, bu yaş grubunda depresyon, anksiyete belirtilerinin tetiklenmesine, zihinsel işlevlerde kötüleşmeye yol açmakla birlikte örneğin; unutkanlık hastalığının ilerlemesi açısından risk oluşturmaktadır. Ayrıca bu hasta grubu, zihinsel işlevlerdeki gerilemeye bağlı olarak koruyucu önlemleri uygulamakta zorlanabilirler. Bu durum da bu hastalarda enfeksiyon riskini artırmaktadır.

Prof. Dr. Evrim ÖZKORUMAK KARAGÜZEL son olarak KTÜ Farabi Hastanesi Psikiyatri Bölümü hakkında şu bilgileri verdi: 

KTÜ Farabi Hastanesi Psikiyatri Bölümü olarak kliniğimize başvuran hastaların tedavileri, hekimlerimizin gerekli gördüğü Psikoterapi ve ilaç yöntemleri ile yapılmaktadır. İlaç tedavisi hastalara, Uzman Psikiyatrist Hekim tarafından reçete edilmektedir. Bunun dışında uygulanan bir diğer yöntem ise Psikoterapi olmaktadır. Psikoterapi; grup terapileri, aile terapileri, çift terapileri ve davranış terapileri gibi farklı yöntem ve tekniklerle Uzman Hekim ve klinik bünyesinde hizmet veren 2 Psikolog tarafından uygulanmaktadır. 
KTÜ Farabi Hastanesi  Psikiyatri Polikliniği bir yıllık toplam hasta sayısı 14212 iken bu hastaların 1689’unu, 65 yaş üstü Geriatrik Psikiyatri Polikliniği hastaları oluşturmaktadır.
Kliniğimizde bulunan 3 adet Anksiyete - Duygudurum Bozukluklukları Polikliniği, 1 adet 65 yaş üstü polikliniği, 1 adet Psikotik Hastalıklar ve Bipolar Duygudurum Bozukluğu Polikliniği, 1 adet Cinsel İşlev Polikliniği ve 1 adet Adli Vaka Polikliniği ile hastalarımıza hizmet vermekteyiz. 
Psikiyatri Kliniği'ne yatırılarak tedavi edilmesi gereken hastalar için 16 yatak kapasiteli kapalı Psikiyatri Servisi mevcuttur.  Servisimizde; elektrokonvülsif tedavi, grup psikoterapileri, ilaç tedavileri, bireysel psikoterapi yapılmaktadır. Kliniğimizde; 1 Profesör Doktor, 2 Doçent Doktor 1 Doktor Öğretim Üyesi ve 8 Araştırma Görevlisi ve 2 Klinik Psikolog, 2 Tıbbi Sekreter, 7 Hemşire, 4 Güvenlik Görevlisi, 2  Temizlik Hizmetleri Görevlisi ile hizmet vermekteyiz.

Anahtar Kelimeler:
KTÜTrabzon
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.