banner114
banner146

Üniversiteden Başkan Bıyık’a suç duyurusu

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın Avrasya Üniversitesinin Yomra Yerleşkesinde gerçekleştirdiği basın açıklaması nedeniyle Avrasya Üniversitesi tarafından suç duyurusunda bulunuldu. Başkan Bıyık’ın basın açıklamasını hukuka aykırı gerçekleştirdiği kaydedilerek Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunulurken gerekli tedbirlerin alınması için Trabzon Valiliğine başvurulduğu açıklandı.

Üniversiteden yapılan açıklamada, “İki binden fazla kişinin eğitim gördüğü ve Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerinin ve Fen Bilimleri Enstitüsü'nün yüksek lisans eğitiminin olduğu bir günde; tapulu arazimizden izinsiz bir şekilde içeriye girilerek yapılan basın bildirisinde: ‘Buraya 300-500-1000 kişiyle de gelmesini bilirdik.’ ve ‘Burası ticarethanedir.’ şeklindeki açıklamaların bir belediye başkanıyla bağlantılı olmadığı görüş ve kanaati içerisindeyiz. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'na, idari yönden T.C. İçişleri Bakanlığı'na ve üniversite önünde gerekli tedbirlerin alınması yönünden ise Trabzon Valiliği'ne şikayet ve talepte bulunduğumuzu beyan ederiz. Trabzon İdare Mahkemesi ve Samsun Bölge İdare Mahkemesi tarafından kesin nitelikteki Yürütmenin Durdurulması kararı varken; Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık ve beraberinde yanlış yönlendirilen 50-60 kişiyle birlikte; Trabzon'da uzun yıllardır eğitim-öğretim görevi üstlenen üniversitemizin zilyetliğinde bulunan Yomra yerleşkesine zorlama yöntemlerle girilmek suretiyle; izinsiz, yetkisiz ve hukuka aykırı olarak basın açıklaması gerçekleştirilmiştir. Yapılan basın açıklaması tek taraflı, yanlı, eksik bilgilerle doludur. Yeni belediye başkanının süreç yönünden yanlış yönlendirildiğine şahit olduğumuzu üzülerek belirtmek isteriz.” şeklinde belirtildi.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık’ın düşmanca tavır sergilediği belirtilerek şu ifadelere yer verildi:  “31 Mart yerel seçimleri sonrası ilk iş olarak üniversitemize tahsisli alanın iptalini gerçekleştiren, ardından üniversitemize tahliye ve yıkım emri gönderen Yomra Belediye Başkanlığı, seçimde hiç sözünü etmediği halde Avrasya Üniversitesi'ne karşı düşmanca bir tutum içerisine girmiştir. Belediye'nin bu tutumuna karşı tarafımızca Trabzon İdare Mahkemesi'nin 2019/682 E. Sayılı dosyası ile idari işlemin hukuka aykırı olduğundan sebeple dava açılmış; işbu davada önce yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir. 11.10.2019 tarihinde mahkeme tarafından idari işlem iptal edilerek haklılığımız bir kez daha tescillenmiştir. Akabinde davalı Yomra Belediye Başkanlığı tarafından dosyaya itiraz edilerek Samsun Bölge İdare Mahkemesi'ne gönderilmiştir.”

Son olarak ise şunlar kaydedildi: “Yıllardır Yomra halkıyla iç içe bulunan ve hiçbir problem yaşamayan üniversitemizi başkalarına duyduğu husumet nedeniyle halkın önüne atmak isteyen, üniversitemizde eğitim alan öğrencilere ise müşteri gözüyle bakan belediye başkanı hakkında maddi ve manevi yönden yasal haklarımızın da kullanılacağını kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

Anahtar Kelimeler:
Mustafa Bıyık
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.