banner114
banner146

Türk dizileri aile yapısını bozuyor

Mil-Diyanet Sen Trabzon Şube Başkanı Fikret Uçar, Türk aile yapısını olumsuz etkileyen televizyon dizileri ile ilgili açıklamada bulundu. Uçar, Türk dizilerinin ve kuşak programlarının toplumun ahlaki değerlerini zedelediğini söyleyerek, “Özellikle son yıllarda Türk dizileri ve gündüz kuşağı adı altında yayınlanan programlarda, Müslüman Türk aile yapısına uymayan ve aile kurumunun temeline adeta dinamit koyan nitelikte yaşanan olumsuz fiiller çoluk çocuğun gözünün önünde işlenir hale geldi” dedi.

AİLE HAYATININ MAHREMİYETİ VARDIR

Uçar, Türk dizilerinde ele alınan konuların aile hayatındaki mahremiyeti zedelediğini söyleyerek, “Özellikle son yıllarda Türk dizileri ve “gündüz kuşağı” adı altında yayınlanan programlarda, Müslüman Türk aile yapısına uymayan ve aile kurumunun temeline adeta dinamit koyan nitelikte yaşanan olumsuz fiiller çoluk çocuğun gözünün önünde işlenir hale geldi. Maalesef toplum bu yaşananları kanıksamaya ve normal karşılamaya başladı. Aile hayatının bir mahremiyeti vardır/olmalıdır. Ne hazindir ki şimdilerde o erdem, bahse konu dizi ve yayınlanan kuşak programları sayesinde yok edildi. Bazı insanların hiçbir ahlaki değere sığmayan şekilde yaptıkları, yaşadıkları ne kadar gayri ahlaki, gayri meşru durum varsa hepsi fütursuzca ekranlara taşınmaya başladı. Bir millet, milli ve manevi değerlerinden uzaklaşırsa o millet uzun süre ayakta kalamaz ve neticede çöker. Televizyon ve gazetelerin özgürlük adı altındaki yayınları ile toplum resmen saldırı altında. Bu ekranlarda iddia edildiği gibi yaşananlar belki dünyanın her yerinde yaşanıyor. Bu olaylar belki gelişmiş ülkelerin hepsinde var. Ama bu ülkeler insanların yaşadığı ahlaksızlıkları medyada, televizyonlarda çarşaf çarşaf ortaya sermiyor” ifadelerini kullandı.

AİLE KURUMUMUZ DAĞILMAYA BAŞLADI

Aileye verilen tahribatın boyutlarının altını çizen Uçar, “Türk insanının ahlak anlayışında mahrem şeyler en yakındakine bile anlatılmazken şimdi en uzaktakilerle nasıl paylaşılabilir hale geldi? Bizi biz yapan değerlerin toplumda hakim olması gerekirken biz, Allah'ın kapattıklarını bile ortalığa saçanların mahremlerinin vakayı adiye kabilinden izlendiği bir noktaya nasıl geldik? Ya feminist akımların gayretleriyle genel kabul görmeye başlayan cinsiyet eşitliği ve kadının beyanının esas alınmasına ne demeli? Esas olan kadının değil, mağdurun ve haklının beyanının esas alınmasıdır. Ayrıca kadın ve erkek fiziken eşit bireyler değil, eşit haklara sahip bireylerdir. Modern dünya kültürü bizi öyle bir hale getirdi ki, Allah iddet süresiyle sınırlandırmışken, biz ömür boyu nafaka diye tutturduk. Küçük yaşta kızlar istediği gibi yaşarken, ana babasının rızasıyla 18’den küçük yaşta evlenenlere reva gördüğümüz mağduriyete ne demeli? Ya sayısı milyonları bulan evden uzaklaştırma cezası alan erkekler. Ya boşama oranlarının %20’lere ulaşması... Bu gidişat hiç de iyiye gidişat değil” dedi.

RTÜK BUNA EL ATMALI

Uçar, RTÜK’ün ve Diyanet’in toplumsal erozyonu önlemek adına televizyon dizileri ve kuşak programlarına el atması gerektiğini söyleyerek,  “Hz. Ömer (R.A.): "Yâ Rasûlallah! Biz bir şekilde nefislerimizi koruruz fakat ailemizi nasıl koruyabiliriz?" diye sormuştu. Allah Rasûlü (S.A.S.) Efendimiz şöyle buyurdu: “Allah'ın sizi nehyettiği şeylerden onları nehyeder ve Allah'ın size emrettiği şeyleri onlara emrederseniz. Bu şekilde onları korumuş olursunuz. Bu bağlamda, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve RTÜK yetkilileri zaman geçirmeden bir araya gelmeli. Aile kurumunu, gençliği ve toplumu manevi tahribattan kurtarmak için ortak projeler geliştirip bir an önce yürürlüğe koymalıdır. Diyanet İşleri Başkanlığı en az bir temsilciyle RTÜK’te yer almalı ve RTÜK’te Ahlak Denetim Kurulu oluşturulmalıdır. Yoksa kokuşmuş kültürlerin emperyalist politikalarının etkisi ve içimizdeki işgüzarların maharetiyle oluşan bu ahlaki dejenerasyon toplumumuzu geçmişinden ve dini ve ahlaki değerlerinden tamamen koparacak. Korkarız ki yarın da çok geç olacak” şeklinde konuştu.

HABER:Fatoş YETİMHELLAÇ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serdar 3 hafta önce

ayne katılıyorum da bu ülkede retkmü kütükmü diye bir kurum var ne iş yaptığını bana söylermisiniz milletin milli ve manevi değerleri ile dalga geçen bu kurumun kimin kimle yattığını kimin eli kimin cebinde belli olmadığı bir ahlaksız diziye ses çıkartmayıp ertuğrul diisinde kılıç darbesinden kan fışkırdıı için bu diiye ceza kesen bir kurumdan bahsediyorum işlevini ve görevini yapmayan başta rütük bütün kurumlar kapatılsızn kardeşim yeter bu milletin ahlakı ile maneviyatı ile oynandığı zaten bütün değerlermin altına bomba gibi konan istanbul sözleşmesi ve 6288 denen faciları umutmadık..

Avatar
Ahmet C. 3 hafta önce

nihayet ! dizilerde ickiler , reklam icerikler buzlaniyor araba markalari buzlaniyor ama gel gelelim her dizide silah var , yasak ask var siddet var ama rtük yok, aile catisi nasil olusur , kurulur ahlak ve dini konu hic yok zaten. kisaca yazdim uzun bir konu , uzun.