banner114

Turizmde yeni rota  sağlık ve spor turizmi

Trabzon’daki bir otelde Sağlık ve Spor Turizmi Çalıştayı yapıldı. Sağlık ve spor turizminin girdisinin diğer turizm çeşitlerine göre yüksek olduğuna dikkat çekilerek, sağlık ve spor tesislerinin uluslararası organizasyonda tanıtılması gerektiğine dikkat çekildi. Çalıştaya katılım sağlayan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Şehrimize turist gelsin, gezsin diye düşünüyorduk. Tam tersi bakmamız lazım. Şehre sağlık turizmi için turist getirmemiz ve gelen turistlere şehrimizi tanıtmamız lazım. Bu şehrin sağlık yönünü ortaya çıkaralım.” dedi.

Trabzon’daki bir otelde Sağlık ve Spor Turizmi Çalıştayı yapıldı. Çalıştaya Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Kurucu Başkanı  ve Global Sağlık Turizmi Konseyi Onursal Başkanı Emin Çakmak, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkan Yardımcısı Hamit Kuk, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Turizm ve Girişimcilik Birim Başkanı Mehmet  Bozdoğan, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Mustafa Yılmaz TÜRSAB Bölge Başkanı Volkan Kantarcı ile birlikte çok sayıda sağlıkçı ve turizmci de katıldı.  “TR90 Bölgesi Sağlık ve Spor Turizmi Dünyaya Açılıyor” sloganıyla düzenlenen çalıştayın açılış konuşmasını toplantıyı organize eden Doğu Karadeniz Sağlık Turizmi Derneği Başkanı Mustafa Yılmaz yaptı. 

BİRLİK OLALIM ÇAĞRISI YAPTI

Açıklamalarına katılımcıları selamlayarak başlayan Başkan Yılmaz, “Trabzon turizmin beşiğidir. Sporun da keşfedilmemiş beşiğidir. Bu çalıştayı yaparak sağlık turizmine dikkat çekmek istedik. Kentin sağlık turizminden faydalanmasını istedik. Çok güzel şeyler olacağına eminim. Birlik olalım. Yurt dışı tanımlarına önem verelim. Çok olumlu bir çalıştay geçeceğine inanıyorum.” dedi.

92 ÜLKEDE 168 OFİSİZ VAR

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği Kurucu Başkanı ve Global Sağlık Turizmi Konseyi Onursal Başkanı Emin Çakmak, sağlık turizm alanında yaptıkları çalışmaları anlattı. Çakmak, “375 kurumsal üyesiyle hatırı sayılır bir noktaya geldik. 16 yıllık yolculuğumuzda 500’e yakın etkinlik yaptık. Ticaret ve Turizm Bakanlığı ile birlikte çalıştık. Onlardan destek aldık. Son 18 yılda tek partili yönetimle birlikte alınan kararlar hızlı bir şekilde uygulandı. Özel sektörün önünün açılması ile birlikte önemli bir ivme kazandık. Türkiye sahip olduğu teknolojisi ile Amerika ve Avrupa’yı aratmıyor. Bahreyn’den 2016 yılında karaciğer nakli için hasta aldık. Bizim için inanılmaz bir duyguydu. Geldiğimiz noktada, yetişmiş insan kaynağının son 18 yoldaki sağlık altyapısı ile güçlenmesi elimizi çok güçlendirdi. Ticaret Bakanlığının verdiği desteği alarak çok güçlendik.  92 ülkede 168 ofisimiz var. Hedef ülkemiz 165. Bunlar imkanlarla sınırlı. Son dönemde Afrika pazarlarına yöneliyoruz. 2008 senesinde Cumhurbaşkanımızı Dolmabahçe Sarayındaki ofisinde ziyaret ettiğimizde teşvik istemiş ikna edememiştik. 2010 senesinde tekrar bir adaya geldik ve ikna oldu. Rakamlarla konuşunca ikna oldu. 2012’de ilk teşvikimizi çıkardık. Geldiğimiz nokta hakikaten çok önemli. Lokasyon olarak çok şanslıyız. Özel sektör devlet iş birliğini sahada gerçekleştirmiş oluyoruz. Sağlık turisti ülkemize gelecekse 48 saatte vize işlemlerinin halledilmesi talimatı var. Amerika ve Almanya’dan sonra gelir bakımından 3. sıradayız. Hasta alma sayısında ise 5. sıradayız. Tek bir hastadan 150 bin Euro kazandığımız oldu.  2020 yılında pandemi nedeniyle Amerika ve Almanya’da sınırlar kapalı olduğu için Türkiye dünyada tercih edilen ülke olarak birinci sıraya oturdu. Bu konumu korumak için de sanal fuar teşvikleri çıkarıldı. 2021 yolunda ilk etkinliğimizi Ukrayna’da yaptık. Rusya sınırlarını açar açmaz 22 Haziran’da etkinliğimizi gerçekleştirdik. 2 bine yakın ziyaretçi çekti. 10 bölgesel sağlık turizmi fuarı hazırladık. Bir fuarın hazırlığı 6 sürüyor. 2022 yılına kadar programımızı belirledik.” ifadelerini kullandı.

TURİZMİN GELİŞEN İKİ KOLU VAR

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkan Yardımcısı Hamit Kuk, pandeminin turizme etkilerine yönelik açıklamalarda bulundu. Başkan Yardımcısı Hamit Kuk, “2 yıl önce dünyayı saran pandemi ile birlikte hayat standartlarımız değişti. Bugün başımızın belası olarak her şeyi etkiledi. Birlik olarak turizmle ilgili bir iki şeyden bahsetmek istiyorum. Pandemi turizm sektörünü de etkiledi. Ciddi bir dönüşüm yaşıyoruz. Kitle turizminde kapılar kapandı. Bireysel turizme geçiş var. Kamp ve karavan turizmi gelişti. Bireysel geziler çoğalmaya başladı. Özellikle son 10 yıl içinde iki tane yıldızı parlayan turizm kolu gelişmeye başladı. Biri spor turizmi biri de sağlık turizmi. Spor turizmi Antalya’da gelişmeye başladı. Spor turizminde ciddi yol aldık. Sağlık turizmi de 10 yılda büyük ivme kazandı. Yaklaşık 1.4 milyar dolarlık turizm girdisi sağlamış. Spor ve sağlık turizminde gelişmiş altyapı var.” şeklinde konuştu.

TRABZON’UN AVANTAJINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Bölgenin sağlık ve spor turizminde sahip olduğu avantajlara da dikkat çeken Kuk, “Doğu Karadeniz, Orta Doğu’dan ciddi turist almaya başladı. Bunun ilerleyen yıllarda artmasını bekliyoruz. İşin sadece rakamlarına bakmamalıyız. İşin nitelikli hale gelmesini sağlamalıyız. Turizmi çeşitlendirmemiş lazım. Burada iki önemli konu ortaya çıkıyor. Hem sağlık turizminin hem de spor turizminin geliri yüksek. Diğer turizm gelirleriyle kıyasladığınız zaman ne kadar bu tarz etkinliklere ihtiyacımız olduğu ortaya çıkıyor. Sadece Trabzon’da 13 devlet Hastanesi var. Temiz hava bakımından Türkiye’nin en önemli şehirlerinden biri. Hastanemiz var personelimiz var. Şeker var un var helva yapmak için iş bize düşüyor. Hep beraber bir araya gelerek bu işi pişirmemiz lazım. Turizm dünyada en önemli sektör haline geldi. Herkes turizmden pay almaya çalışıyor. Ekonomi ve istihdama katkısı var. Türkiye için de turizm olmazsa olmazdır. Hepinizi turizm sektörünü desteklemeye davet ediyorum.”  değerlendirmelerinde bulundu.

ALTERNATİFLER PAZAR, DESTİNASYON VE TURİZM ÇEŞİDİ HEDEFLENİYOR

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Turizm ve Girişimcilik Birim Başkanı Mehmet Bozdoğan, “Alternatif pazarları çoğaltmayı hedefliyoruz. Asya ve Afrika ülkelerinden turist hedefliyoruz. Alternatif destinasyonlar elde etmeye çalışıyoruz. Gelen misafirleri burada daha fazla tutmak istiyoruz. Alternatif turizm çeşitlerini de geliştirmek istiyoruz. Kültürel turizme ek, spor turizmi, sağlık turizmi potansiyelimiz olduğunu düşünüyoruz. Mali destek vermenin yanı sıra etkinlikler projeler düzenlemek istiyoruz. Turizmi desteklemeye devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

PROFESYONEL KURULUŞLARA İHTİYAÇ VAR

Çalıştayda konuşan İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, “Trabzon sağlık turizmini henüz benimsenmemiş bir ilimiz. Birkaç hastane ile sağlık Turizmi noktasında çalıştık. Araya pandemi girdi. Aslında biz kendi çabamızla bir yere gelebileceğimizi düşünürken profesyonel kuruluşlara ihtiyacımız olduğunu gördük. İnşallah bundan sonraki süreçte Türkiye’nin daha iyi olmasını sağlayacağız. Buradan güzel çıktılar alacağımızı düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

SAĞLIK TURİZMİ İLE İLGİLİ ÖNÜMÜZ ÇOK AÇIK

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, “Yıllar önce turizm gelişmeye başlayınca bu alanda çalışmaya başladık. Hedefimizin Körfez ülkeler olduğunu düşünerek oraya yöneldik. Çok hızlı artış oldu. Yatak kapasitemiz ilk başlarda düşüktü. Arz talebin karşılanması noktasında çok hızlı tesisleşme sağlandı. 2010 yolunda sağlık turizmiyle ilgili bir çalışma yaptık. Bu çalışmalar bugüne gelirken en önemli şey altyapıydı. Altyapı oluşturuldu. Özel hastanelerimiz sağlık turizminden pay almak için çalışmaya başladı. Bunlar yeterli mi, yeterli değil. Şehrimizde sağlık turizminin gelişmesi için fiziki altyapımız mevcut. Kuvvetli sağlık ekibimiz de var. Sosyal medyayı da kullanmalıyız. Sağlık turizmi ile ilgili önümüz çok açık. Yurt dışında olan Türkler dahil birçok ülkeden diş tedavisi için gelenler de var. Sağlık turizminde bir kişi bir yere giderken yanında birilerini getiriyor. Çok daha fazla girdi sağlanıyor. Turizmi tek elden yönetmek için Turizm Konseyi kurduk. Daha derli toplu bir çalışmayla hareketlilik sağlayacağız.” açıklamalarında bulundu.

SAĞLIK YÖNÜNÜ ORTAYA ÇIKARALIM

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, “Şehrin gelişen trendlerini iyi görmeliyiz. Bu güzel şehrimizin gelişen ekonomik trendinin turizm olduğunu gördük. Bugüne kadar çok kıymetli çalışmalar yapıldı. Şehriniz öne çıkan bir şehir. Alamet-i farikaları olan bir şehir. Son yollarda reel anlamda ekonomik gelir saplayan, Gayri Safi Yurtiçi Hasılayı etkileyen bir  girdimiz var. Bu çalıştay yeni bir zemin olmalı. Ben bu güne kadar bu şehir 4 bin yıllık şehir diye bakıyordum. Biz geçen ay tarihi bir arkeoloji çalışması başlattık. Bunları gün yüzüne çıkarmayı arzu ettik, ediyoruz da... Biz bir taraftan bu adımları atarken yeni bir farkındalığın ortaya çıkması gerektiğini düşünüyorum. Dikkatimi çeken önemli bir husus var. Şehrimize turist gelsin, gezsin diye düşünüyorduk. Tam tersi bakmamız lazım. Şehre sağlık turizmi için turist getirmemiz ve gelen turistlere şehrimizi tanıtmamız lazım. Burayı görmemiz lazım. Ben bu farkındalığa şu an ulaştım. Bu şehrin sağlık yönünü ortaya çıkaralım. Hem şehriniz için hem ülkemiz için gerekli adımları atalım. Bu şehirde ciddi bir spor altyapımızda var. Şehrimizde olimpiyatlar yapıldı. Zenginliklerimiz var. Körfez ülkeleri bizi tercih ediyor. Daha fazla tercih edilsin istiyoruz. İnşallah çok önemli neticeler alırız.” açıklamalarında bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.