banner114

Turizm tek çatı altında toplanacak

Trabzon’da gerçekleştirilen destinasyon yönetimi, tanıtma ve pazarlama faaliyetlerini kontrol etmek, turizm sektöründe sağlanan yerel, ulusal ve uluslararası kaynakların etkin kullanımını ve turizmin tek elden yönetimini sağlamak amacıyla Trabzon Turizm Konseyi’nin ilk Genel Kurulu toplandı. Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya,  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu ve turizm paydaşları katıldı.

BÖLGESEL HAREKET EDİYORUZ

TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu, Turizm Konseyinin kurulmasıyla amaçlanan hedefleri paylaştı. Hacısalihoğlu böyle bir konseyin gerekliliği üzerine yaptığı açıklamada, “Amacımız Trabzon’da gelişen turizmi sürdürülebilir bir şekilde devam etmesi konusunda hep birlikte çalıştık. Daha verimli olması adına turizmin tek elden yönetilmesi konusunda atmış olduğumuz adımlar ve sistemin nasıl işleyeceği konusunda sorun ve çözüm önerileri ile beraber görüşmek için bir araya geldik. Dünya örnekleriyle paralel bir şekilde gerekli çalışmalar yapılarak bu duruma geldi. Kaynakların verimli kullanılması ve paydaşların sistemin içerisinde bulunmasıyla turizmin şehrimizde daha randımanlı olması suretiyle sistemin hareket etmesi. Trabzon’da turizm şeklinde değil bölgede turizm olarak işlememiz mantıklı olacak. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda 7 ili tanıtarak birlikte hareket ediyoruz. Atacak olduğumuz çok adım var. Sorunlar da birlikte devam ediyor. Arz talep dengesine bağlı olarak kayıt dışılar var. Bunun önüne geçmenin tek yolu daha fazla turist getirerek misafirlerle sorunları en aza indireceğimizi düşünüyoruz. En önemli konu turizm paydaşlarını tek elden yönetilme sistemi içindeki web sayfasında açılacak olan form var. Buradan yazılı önerileri bildirirsek önüne geçmek açısından daha faydalı olacaktır. İşi sohbetten çıkarıp projeye dönüşmesi ancak kayıtla olur. Bütün sorun ve çözüm önerileri yazılı olarak bu siteme göndermek suretiyle bu işi kısa sürede çözebiliriz. Bölgeye de ağabeylik etmek zorundayız” dedi.

ATATÜRK KÖŞKÜ RESTORE EDİLECEK

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Atatürk Köşkü için adımlar atılacağını kaydederek, “Turizm Trabzon için, şehrimiz için çok çok önemli bir sektör. Özellikle 2000’li yılların başlarından itibaren Trabzon’un yakaladığı ivme ve gerçekleştirdiği büyük atılım takdire şayan. Turizm anlamında Trabzon Türkiye’nin çok önemli illerinden biri haline geldi. Atatürk Köşkü çok kıymetli bir yer. Burası mevcut haliyle fiziki yapıya sahip değil. Dışı da içi de mobilyalar ve benzeri malzemeler de önemiyle aynı değil. Komisyon kurmuştuk. Proje hazırlandı. Bakım onarımı ve restorasyonu ile ilgili Kuruldan geçti ihale sürecini başlatıyoruz. Aynı zamanda komisyon faliyeti ile mobilyaların önemiyle tarihi geçmişiyle bağlantılı olanların kalması, eskiyen mobilyaların bilimsel yöntemle onarılmasını yapacağız. 29 Ekim 2023’te de açmayı düşünüyoruz. Çal mağarasında önemli çalışmalar yaptık. Şehir Müzesi resmi statüsüne kavuştu. Avrasya Pazarı’nın temellerini atmıştık. Diğer ilçelerimizde de çalışmalarımız devam ediyor. Hem Akçaabat’ta yeni destinasyonlar, Yomra ve doğuya doğru yeni turizm destinasyonların faaliyete geçmesiyle ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diye konuştu.

TRABZON’UN GELECEĞİNE YÖN VERECEK

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon Turizm Konseyinin şehrin geleceğine yön verecek olduğunu söyleyerek, “Trabzon Turizm Konseyi adı altında başkanlarımızın dediği gibi birlikte kafa yorarak turizm şehrinin geleceğine yön verme adına kurumsal yapı oluşturmak ve Trabzon’un turizm geleceği ile ilgili yapılacak çalışmaların burada şekillenmesi, fikirlerin harmanlanarak vücut bulması açısından bu konseyimiz çok önemli. Her başlangıç çok önemlidir. Trabzon’da turizmde tek elden yönetim diye vücut bulması adına temennilerini paylaşan turizm paydaşlarının da bu hususunu başlatmak isterim. Turizm tabi geçmişten günümüze ülkeler açısından yoğun ilgi gösterilen sektörlerin başında geliyor. Dünyada 2 trilyon dolara yakın bir dönüşümün olduğu bir gerçek. Bu pastadan ne kadar fazla pay alabilirsek ülkelerin ekonomisine ciddi katkılar olacak. Trabzon’un daha yüksek pay sahibi olması pastadan daha fazla pay alabilmesi adına kurumsal yapının oluşturularak fikirlerin harmanlandığını taleplerin gerçekleşeceği kurumsal yapı da ilimiz açısında önem arz ediyordu.” ifadelerini kullandı.

TURİZM İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN VERİLERİ YANLIŞ

Trabzon Oteller Birliği ve Turizm Geliştirme Derneği Başkanı Mustafa Dündar, Turizm İl Müdürlüğünün verilerinin yanlış olduğunu, Trabzon’un ciddi turist kaybına uğradığı söyledi. Dündar, “Kayıt dışının önüne geçmemiz gerek ilk öncelik olarak. İkinci öncelik olarak istatistik birimi olacak bu konseyde. Başarının ölçüsü rakamlarla belirtiliyor. Çok iyi bir turizm sezonu geçirdik gibi basında ifadeler gördüm. 2021 yılının 2020 ile kıyaslanması büyük hatadır. Kamuoyu şişirme verilerle Trabzon İl Müdürlüğü şaşırtıyor. 220 bin turist gelindi deniyor ama bizim verilerimize göre 80 bin. Turist sayısında bir önceki yıla göre yüzde 50 azalma olmuş, Turizm İl Müdürlüğü’ne göre yüzde 235 artmış. Yanlış verilerle turizm Trabzon’da yönetilemez durumdadır. Trabzon Turizm Konseyi ciddi şekilde istatistik ortaya koymalıdır” dedi.

ÇEBİ: EŞİT ALANDA İLGİ VE ALAKA İSTİYORUZ

Araklı Belediye Başkanı Recep Çebi, “Belediye başkanları bölgesinde turizm alanları bildirmesi gerekiyor dendi. Bölgemizde sanayileşme yok. Turizmden gelir bekliyoruz. Bölgemize turizmin gelmesini istiyoruz. Bazı yerlerimizi bizler bildiriyoruz. Mesela Araklı’da tarihi kale var. Yabancı turistler geliyor. Neticede 5-6 bin yıllık kale, yerler olduğu konuşuluyor. Gelip bakan yok, bizim de gücümüz yetmiyor. Trabzon’un her yerini turist gezerken Araklı’yı da gezsin. Konseyden bu çalışmaları arz ediyorum. Belediye olarak herkese yardımcı olduk. Eşit alanda ilgi ve alakanın gösterilmesini diliyorum” dedi.

   

HABER:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.