banner114

Turizm Eylem Planı izaha muhtaç

KENT KONSEYİ TURİZME EL ATTI!

TRABZON Kent Konseyi Trabzon turizminin güçlü ve eksik yönlerini belirlemek için yaptığı çalışmayı kamuoyuna açıkladı. Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hasan Karal, yapılan anketler sonucu rapor hazırlandığını ve buna göre sürdürülebilir turizm için Trabzon’un güçlü ve zayıf yönlerinin belirlendiğini söyledi.

DENEK OLARAK KİMLER SEÇİLDİ

1- TRABZON’DA turizm alanına yönlendirilebilecek genç iş güç olduğu belirtilirken sektördeki personelin yeterince eğitimli olduğu iddia edildi. 2- Trabzon’da yerel yönetimlerin turizme yönelik politika ürettiği ileri sürülürken, turistlik alanlarda plansız ve çarpık yapılaşmanın turizmi olumsuz yönde etkilediği kaydedildi.

SEKTÖR ANKETİN DIŞINDA KALDI

3- Trabzon’daki turizm işletmecileri sayısal olarak yeterli görülürken, katılımcıların %90’nı kayıt dışı turizm faaliyeti yapıldığını kaydetti. 4- Trabzon’daki  yatırımlarda arz-talep dengesinin gözetildiği ileri sürülürken yine aynı raporda bilinçsiz yapılan turizm yatırımlarının bölge turizmini olumsuz etkilediği kaydedildi. n HABERi 6’DA

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Ekim ayı oturumlarının ikinci gününde Trabzon Turizm Eylem Planı Müzakeresi yapıldı. Trabzon’un turizmde güçlü ve eksik kaldığı yönlerinin anlatıldığı sunumu Trabzon Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Hasan Karal gerçekleştirdi. Karal, yapılan çalışmanın Trabzon’da sürdürülebilir bir turizm elde etmeyi amaçladığını söyledi.

TRABZON TURİZMİNİN GÜÇLÜ YÖNLERİ

Trabzon’da kuruluşlar, turistler ve vatandaşlar üzerinden şehrin turizmi ile ilgili yapılan anketler ile hazırlanan rapor doğrultusunda Trabzon’un güçlü yönlerini açıklayan Karal, Trabzon’un güçlü yönlerini şu şekilde sıraladı: Katılımcıların %98’i Trabzon tarihi ve kültürel açıdan zengin bir bölgedir dedi. Katılımcıların %95’ine göre Trabzon güvenli bir şehirdir. Katılımcıların %99’una göre Trabzon’ doğal güzelliklere sahiptir. Katılımcıların %88’ine göre Trabzon dört mevsim turizm için elverişlidir. Katılımcıların %88’i turizm alanına yönlendirilebilecek genç iş gücü vardır dedi. katılımcıların %77’si Trabzon alternatif ulaşımlara sahiptir derken %55’i yerel yönetimler turizme yönelik politika üretmektedir dedi. Katılımcıların % 93’üne göre Trabzon çeşitli ve zengin yöresel yiyeceklere sahiptir. Katılımcıların % 70’ine göre Trabzon’daki turizm işletmecileri sayısal olarak yeterlidir.  Katılımcıların %55’ine göre Trabzon’daki turistik faaliyetleri çeşitlilik olarak yeterlidir.  Katılımcıların % 53’ü Trabzon’daki turistik destinasyonlarda altyapı yeterlidir. Katılımcıların % 59’una göre Trabzon’un turistik alanlara ulaşım imkanları yeterlidir. Katılımcıların %72’sine göre Trabzon’un yatırımlarına arz talep dengesi gözlenir.

TRABZON TURİZMİNİN ZAYIF YÖNLERİ

Karal’ın sunumunda Trabzon turizminin güçlü yönleri kadar iyileştirilmesi gereken zayıf yönleri de ortaya kondu. Trabzon turizminin zayıf yönleri şu şekilde sıralandı: Ankete katılan katılımcıların %43’ü Trabzon’da turizm sektöründe çalışan personel eğitimlidir dedi. Katılımcıların %90’ı Trabzon’da kayıt dışı turizm faaliyetleri vardır dedi. Katılımcıların % 93’ü Trabzon’da turistik alanlarda plansız ve çarpık yapılaşma vardır dedi. Katılımcıların % 88’i Trabzon’da turizm sektörüne yönelik fiyatlandırmalar anlık olarak yapılmaktadır dedi. Katılımcıların %75’i Trabzon’da turizm alanında aşırı rekabetin olumsuz etkileri gözlenir derken yalnızca %45’i Trabzon’da turizmin uzun vadeli planlaması yeterlidir dedi. Katılımcıların % 88’i Trabzon’da bilinçsiz yapılan turizm yatırımları bölge turizmini olumsuz etkilemektedir dedi.  Raporun devamında Trabzon Turizmin güçlü ve zayıf yönlerinin bulguları ortaya konularak sorunlara çözüm alternatifleri paylaşıldı.

HABER:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.