banner114

Tüm bölgenin turizm envanteri çıkarılsın

Turizm İşletmecileri ve Seyahat Acenteleri Derneği (TİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Çavga, Karadeniz Bölgesi’nin acilen turizm envanterinin çıkartılmasını, koruma kararların alınmasını ve koruma imar planlarının hazırlanması gerektiğini söyledi. Çavga, “Keşfedilmiş ya da keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve doğal güzelliklerimizin isimlerinin geçmişteki hatalarımız listesine girmemesi için acilen bölgemizin turizm envanteri çıkartılmalı, koruma kararları alınmalı ve koruma imar planları hazırlanmalıdır.” dedi. Dipsiz Göl hatasının fırsata çevrilmesi gerektiğini söyleyen Çavga, “Dipsiz Göl gibi tahrip edilmiş ülkemizde binlerce, bölgemizde yüzlerce tarihi veya doğal güzellik örneği vardır. Dipsiz Göl bunların sessiz gözyaşı oldu sadece. Dipsiz gölde yaşananlar bölgemizdeki deformasyonların üstündeki perdeyi kaldırmasını ümit ediyorum. Her şerde bir hayır vardır sözünden hareket etmeliyiz. Bu hatayı geçmişte yaptığımız hatalar listesinin sonuna ekleyip bunu nasıl fırsata çevirebiliriz onu düşünmeliyiz. Unutmamız gereken acı bir gerçek var ki Dipsiz Göl bu coğrafyada yaptığımız hataların ilki değildir. Dileğimiz sonu olmasıdır.” diye konuştu.

BİRÇOK TURİSTİK DEĞER YOK OLDU

Trabzon’un tarihi turistik yerlerini Dipsiz Göl gibi kaybettiğini açıklayan Çavga, “Dörtbin yıllık tarihi şehir Trabzon’umuz; Pazarkapı Roma Limanı ve Surları, Mumhane Osmanlı Köprüsü ve menfezi, Tabakhane Vadisi Roma-Pers Kaya mezarları gibi birçok turistik kültürel değerini aynı Dipsiz Göl gibi kaybetti. Yine Gümüşhane; krom vadisi, imera, tarihi madenci köyü ve Santa’da korunamayarak yok olan birçok kültürel turistik değerini tıpkı Dipsiz Göl gibi kaybetti.Bölgemiz, dere yataklarının bilinçsiz betonlaştırılması başta olmak üzere, HES’lerin etkileri, taş ocaklarının sayılarının artması, taşıma kapasitesi hesaplamadan araç ve insan akımı gibi sebeplerle birçok doğal turistik güzelliğini aynı Dipsiz Göl gibi kaybetti.” şeklinde belirtti.

BÖLGENİN TURİZM ENVANTERİ ÇIKARILSIN

Bölgenin turizm envanterinin çıkarılması gerektiğine vurgu yapan Çavga, “Bölgemizde bulunan ve koruyamadığımız her bir doğal veya kültürel değerimiz bölgemiz turizmine telafisi olmayan zararlar vermektedir. Şansımız bölgemizde hala keşfedilmemiş çok sayıda tarihi ve doğal değerimizin bulunmasıdır. Keşfedilmiş ya da keşfedilmeyi bekleyen tarihi ve doğal güzelliklerimizin isimlerinin geçmişteki hatalarımız listesine girmemesi için acilen bölgemizin turizm envanteri çıkartılmalı, koruma kararları alınmalı ve koruma imar planları hazırlanmalıdır. Envanter çalışmaları sayesinde keşfedilmeyi bekleyen birçok değer ön plana çıkacaktır. Bazen yaşayan halk tarafından önem arz etmeyen bir yapı ya da doğal oluşum uzman gözüyle bakıldığında önemli bir değer olarak tespit edilebilir. Nasıl ki altının değerini sarraf biliyorsa; tarihi eseri; arkeolojik, mimar, sanat tarihçi, kayalığın değerini; jeolog, gölün veya akarsuyun değerini de biyolog veya ekolog bilir.” şeklinde ifade etti.

SADECE DEFİNECİLER VE İZİN VERENLER SUÇLU DEĞİL…

Gölü tahrip edenlerden ziyade koruma altına almayanların da sorumlu olduğunu dile getiren Çavga, “Tüm bu yazdıklarımızdan sonra Dipsiz Göl’e tekrardan gelecek olursak, dipsiz gölün yeniden doldurulma kararı doğru bir karardır. Her ne kadar ekolojik değerini kaybetmiş olsa da gölün güvenlik tedbirleri alınarak doldurulması, çevresindeki etkinlik alanları ve son günlerdeki reklamları birleştiğinde alan keyifli bir rekreasyon alanı olmaya devam edecektir. İşin faturası: bu konu ile ilgili tüm faturayı, sadece definecilere veya izni veren kurum personellerine kesersek yanlış yapmış oluruz. Bu denli önemli bir ekolojik değerin bu güne kadar koruma altına alınmamasında ve tanıtımının yapılmamasında emekleri geçenler de, en az defineciler ya da izni veren kurumlar kadar sorumludurlar.” diye aktardı.

ONLARCA ÖRNEK VAR

Trabzon’da Dipsiz Göl’ün durumuna benzer çok örnek olduğunu ifade eden Çavga, “Yukarıda bahsettiğim yerlere gidip tahribatları yerinde göremeyen dostlara tavsiyem. Lütfen Meydan Parkı’ndan Boztepe’ye doğru bakın. Meydanın içinden geçip silueti bozan tanjant yolu ve dolmuş duraklarına inen köprü direklerini göreceksiniz. Az daha yukarı baktığınızda yine sit alanı olan Boztepe’nin merkezinden çıkan tüneli göreceksiniz. Viyadükleri tamamlandığında ise yolun gölgesinde kalan kızlar manastırı dikkatinizi çekecek. Yani dostlar bölgemiz Dipsiz Göl gibi onlarca örnekle dolu.” dedi.

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Anahtar Kelimeler:
Murat çavga
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.