banner114

TSİAD Genel Kurulunda Trabzon'un hangi projeleri konuşuldu?

Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TSİAD) 14’üncü Olağan Genel Kurul toplantısı gerçekleşti. Görev süresini dolduran Sırrı Furkan Eren başkanlığı Seçkin Kanca’ya devretti.

KANCA, “TRABZON’UN SORUNLARINI SESLENDİRECEĞİZ”

TSİAD Başkanı Seçkin Kanca, gerçekleştirilen toplantıda şu ifadelere yer verdi: “14’üncü Olağan Genel Kurulumuzu yaptık. Başkanlığı Sırrı Furkan Eren’den devir alıyorum. Daha önceki dönemlerde yapmış olduğumuz çalışmaların devamını arz edeceğiz. Belli konu başlıklarımız var. Bu konularla ilgileneceğiz ve kamuoyu oluşturmaya çalışacağız. Derneğin tüzüğünden ki vazifeleri yerine getireceğiz. Yeni bir yönetim kurulu oluşturduk. İki yıl kadar bu görevdeyiz. İki yıllığına Sayın Başkan Sırrı Eren’den görevi devir alıyorum. İki yıl sonra ben de başkanlığımı başkan yardımcıma devir edeceğim. Bu iki yıl boyunca Trabzon’un sorunlarını çözüm önerileri ile seslendirmeye çalışacağız.” ifadelerine yer verdi.

Genel Kurul’a, Trabzon’un eski bakanlarından Faruk Nafız Özak, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Salih Cora, Bahar Ayvazoğlu, Muhammet Balta, İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, AK Parti Artvin Koordinatörü Haydar Revi, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu, CHP İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, İYİ Parti İl Başkanı Azmi Kuvvetli, DEVA Partisi İl Başkanı Kubilay Çiçek, AK Parti Ortahisar İlçe Başkanı Selahaddin Çebi, CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman ve delegeler katıldı.

EREN, “PANDEMİ MADDİ KAYIPLARA YOL AÇTI”

TSİAD eski Başkanı Sırrı Eren Furkan, yaptığı konuşmasında “Geçtiğimiz yıl, Covid-19 salgını sebebiyle, beklenmeyen zorluklarla dolu bir yıl oldu. Ülkemiz, özellikle başlangıçtaki periyodu, sağlık yönünden, dünyanın pek çok ülkesine göre daha iyi istatistiklerle geçirse de sürecin uzaması hepimizin maddi ve manevi kayıplarına sebebiyet verdi. Pandeminin başladığı 2020 yılı mart ayından bugüne hiç durmadan çalışan ve çok yorulan tüm sağlık çalışanlarımıza teşekkürü bir borç biliyoruz.

Bu süreçte her ne kadar önceliğimiz sağlık olsa da salgının çok önemli bir ekonomik boyutu olduğu da gerçektir. 2020 yılı boyunca şehrimiz için çok değerli olan turizm gelirleri önemli oranda düşmüş, mecburi kısıtlamalar sebebiyle hizmet sektörü zor durumda kalmış, masa hizmeti veren işletmeler kapanmış, pek çok işletme önceki yılki cirolarının uzağında kalmıştır.

Görev süremiz boyunca kurumlar ile diyalogu artırmaya çalıştık, işbirlikleri yaptık. Şehrimiz için çok önemli olan turizm alanında, kurumlarla istişare içerisinde, üyelerimizin görüş ve önerilerini içeren bir çalışma yayımladık. Bizlerin de önerileri arasında olan Turizm Konseyi’nin Trabzon Valiliği ve Ticaret ve Sanayi Odası öncülüğünde oluşturulmuş olmasından duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Bu çalışmada değindiğimiz Kentsel Gelişim Vakfı’nın kurulması, tüm şehrin sahiplendiği bir balık festivalinin düzenlenmesi, Turizme Yönelik bir Araştırma Merkezi kurulması hususlarında desteklerinizi bekliyoruz. Ayrıca pandemi ile birlikte insanların bireyselleşen tatil tercihlerinin bölgemiz için bir fırsat olduğu fikrindeyiz.

KARADENİZ SOMONU'NA HERKESİN DESTEK VERMESİ GEREKİR

Görev süremiz içerisinde Başkan yardımcımız Sayın Tayfun Denizer'in katkılarıyla Karadeniz'de yetişen Türk somonunun yeni ihracat ürünü olabileceğine dikkat çekme amacıyla çalışmalar yaptık, konuyu ulusal basına taşıdık. Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği'mizin ihracatın çeşitlendirilmesi noktasında yapmakta olduğu çalışmaların ve Karadeniz Somonu'na Rusya'da, Japonya'da pazar bulmuş firmaların her kesimce desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

“Dünyanın Fındığı Burada” sosyal medya etkinliği amacına ulaşan, ülke çapında ses getiren, sosyal medya dili ile trend topic olan bir etkinlik oldu. Bu etkinlik ile fındığın tanıtımına katkı vermenin yanı sıra fındığın sosyal medyada çok yönlü konuşulmasını sağladık, verim ve kalitenin artırılması adına çözüm önerileri ortaya koyduk. Bu etkinliğe yapmış oldukları katkılar için sayın milletvekillerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkürlerimizi arz etmek istiyorum.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da etkinliğe desteği bizleri gururlandırmıştır.

Pandemi öncesinde, kalabalık organizasyonlar yapabildiğimiz dönemde, üyelerimizin derneğe aidiyet duygusunu artırma amacıyla düzenlemeye başladığımız “Cumartesi Sohbetleri” ile spor, iş ve siyaset dünyasından önemli isimleri üyelerimizle buluşturduk. Demiryolu, yatırım adası gibi şehrimizin vizyon projelerini derneğimizde konuştuk. Bu organizasyonlara göstermiş olduğunuz yoğun katılım için siz değerli üyelerimize teşekkürlerimizi arz ediyoruz.

TEKNOFEST’İN TRABZON’A GELMESİ İÇİN DESTEK

Şehrimizde devlet destekleriyle ulusal ve uluslararası organizasyonlar düzenlenmesi için şehir dinamiklerinin ortak hareket etmesi; yabancı ülkelerde de lobi faaliyeti yürütülmesi talebimizdir. Bu taleple uyumlu olarak Sayın Milletvekilimiz Bahar Ayvazoğlu ve Sayın rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı’nın TEKNOFEST’in Trabzon’da yapılması adına yaptığı çalışmaları destekliyoruz.” şeklinde konuştu.

AYVAZOĞLU, “FINDIK STRATEJİK ÜRÜNÜMÜZ”

AK Parti Milletvekili Bahar Ayvazoğlu, “Gıdadan sağlığa, sanayiden turizme, kültüre ve eğitime yapılan yatırımların önünde ciddi anlamda iş adamı potansiyeli olduğunu bilmek bize güç vermektedir. Sanayici ve iş insanları derneği derken bunu işlevsel insanların işlevsel parayı organize etme, yönetebilme sanatı olarak da adlandırıyorum. Burada bizlere düşen görev çok farklı. Trabzon’un en önemli değerlerinde biri fındık. Fındık bizim stratejik ürünümüz. Dünyanın başka hiçbir yerinde bulunamayan aroması ve kalitesiyle Türkiye’de ciddi anlamda ravet gören bir ürün. Bu nedenle profesyonelleşmiş çiftçi potansiyeline ihtiyacımız var.

TEKNOFEST SÜRECİ SÜRÜYOR

Teknofest’in Trabzon’a getirilmesi konusunda çalışmalarımız ve görüşmelerimiz sürüyor. Bu alanda girişimlerle elde ettiğimiz sonuçlar nihai bir noktaya erişememiş olsa da çok önemli adımlar attık. Trabzon’u bu anlamda Teknofest’in merkezi olabilecek bir şehir olarak görüyorum.

TRABZON’UN GELECEĞİ YATIRIM ADASI’NDA

Bu şehrin geleceği Yatırım Adası’ndan geçiyor. Yatırım Adası ile birlikte tanımlanan ihtisas alanları Trabzon insanın kimliğiyle birebir örtüştüğünü düşünenlerdim. Tek ihtiyacımız olan bu anlamda bu yatırıma hibe kazandırmak ki 4 milletvekili ve İl Başkanımızla birlikte yapmış olduğumuz girişimlerin meyvesini verebilmek adına elimizden geleni yaptığımızı düşünmenizi isteriz.

GÜNEY ÇEVRE YOLU ZAMANIDIR

Bu iktidar çok önce ki yıllarda hayata geçirilmesi planlanmış ve organize edilmiş Güney Çevre Yolu Projesi hazırlanmış fakat bir türlü ivme kazandırılamayan projelere hayata geçirmekle birlikte bazı şeyleri sıralama aldı. Kanuni Bulvarı’nı da hayata geçiyoruz. Şimdi artık Güney Çevre Yolu zamanıdır. Bu yola Akçaabat’tan başlanarak Ulaştırma Bakanlığımızla yaptığımız görüşmeler neticesinde start vermiş bulunuyoruz. Sadece trafik sorunun halledebilecek sorun değil aynı zaman da Trabzon’un gerçekten büyükşehir olabilmesinin önündeki çok önemli bir adımdır.” diye belirtti.

CORA, “TRABZON 358 MİLYON DOLAR İHRACAT YAPTI”

AK Parti Milletvekili Salih Cora, “Üretim şartlarının bozulduğu, seyahat kısıtlamalarının yüksek olduğu, neredeyse ekonominin şalterinin indiğini bir dönemi geride bırakmak üzereyiz. Geçen yıl 0,6 büyüme gerçekleştirmişiz, bu yılın ilk çeyreğinde G-20’de Çin’in ardından büyüme oranını yakaladık.

Trabzon’da ihracat rakamlarını değerlendirdiğimizde Ocak ve mayıs ayları itibari ile 2020 yılına oranla bir artışın olduğunu görüyoruz. 2020 yılının ilk 5 ayında 301 milyon dolar olan ihracat, 2021 yılında 57 milyon dolar artışla 358 milyon dolar olarak gerçekleşti. Şehirlerimizin kendi değerleri ile uygun yatırım planlamaları ve yatırımcılar ile buluşması çok önemli. Bunu sağlandığımız takdirde sürdürülebilir kalkınmanın pandemi sonrası Türkiye lehine çalışacağına inanıyoruz.

Çok zor günleri geride bıraktık. Bu bir mevsimsel geçiştir. Bahar mevsiminde sabah ayrı, öğlen ayrı, akşam ayrı hava durumları olur. Hasar tespitlerimizi yapıyoruz. Her alanda desteklerimizi sağlayacağız. Şehrimizin güçlü bir yapısı var. Ankara’da güçlüyüz. Muhalefeti, iktidarıyla uyumlu çalışmamız var. Bir araya gelirsek özellikle Trabzon teşvik kapsamında yeniden değerlendirme yapabildiğimiz, sanayimizi, iş dünyamızı rahatlatır.

KARADENİZ SOMONUNA DESTEĞE HAZIRIZ

Karadeniz Somonu, Trabzon’a en iyi perspektif kazandıracak özellikle deniz ürünlerinde bazı sektörler çok ciddi ihracat oluşturabilecek. Biz her türlü desteğe hazırız.” ifadelerine yer verdi.

ÖRS, “GÜNEY ÇEVRE YOLU ŞEHİRLEŞME PROJESİDİR”

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, “STK’lar çok önemli. Sivil toplumu, iktidarıyla, muhalefetiyle herkesi bir arada buluşturabilenleri daha önemli. Bu anlamda bizi buluşturdukları için teşekkür ederiz. Salih Bey iyileri söylüyor. Ben kötü yanlarını söylüyorum. Çıkacağım kürsüye diyeceğim ki ‘Ey iktidar 4 tane bakanın varken Güney Çevre Yolu’nu yapalım’ diyeceğim. Trabzon’un gerçekten ihtiyacı olan, elzem proje. Güney Çevre Yolu, ulaşım projesi değil, şehirleşme projesidir. Yatırım Adası bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini dile getireceğim. Pandemi yokken ‘dünyanın fındığı burada’ demişlerdi. Çok önemliydi. Şimdi bizim artık somonumuz da var. Somonu da isimlendirirken ‘Karadeniz somonu, Trabzon somonu’ gibi isimlendirip ihracat ürünleri içerisinde önemli noktaya getirmek önemliydi. İşgal sırasında Trabzon’dan alınan eserlerin Trabzon’a kazandırılması noktasında sizlerin huzurunda teşvik ediyorum.” dedi.

Anahtar Kelimeler:
TSİADSeçkin Kanca
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.