banner114
banner146

TRÜ sınıfta kaldı

YÖK İZLEYİP YAYINLADI

YÖK Üniversitelerin 2020 Yılı Üniversite İzleme Ve Değerlendirme raporunu yayınladı. Trabzon’da bulunan iki devlet üniversitesi olan KTÜ ve Trabzon Üniversitesinin değerlendirme sonuçlarına göre   Trabzon üniversitesi perişan bir tablo sergiledi.  KTÜ ile mukayese edildiğinde perişanlığı daha iyi anlaşılan TRÜ şu dallarda test edildi. 

KTÜ İLE MUKAYESE EDİLDİĞİNDE..

Sürekli Eğitim Merkezi ve Dil Merkezi tarafından verilen sertifika sayısı KTÜ’de 333 olurken Trabzon Üniversitesi 15’te kaldı. Kariyer Merkezi çalışmaları kapsamında öğrenci ve mezunlara yönelik gerçekleştirilen faaliyet sayısı KTÜ’de 14 olurken Trabzon Üniversitesinde sıfır olarak belirlendi. Kamu kurumları ile birlikte yürütülen proje sayısı KTÜ’de 12 olurken Trabzon Üniversitesinde 11 olduğu belirlendi. 

ÖĞRENCİ HARCAMASI BİLE DİPTE

Dezavantajlı gruplara yönelik sosyal entegrasyon ve kapsayıcılığa ilişkin yapılan faaliyet sayısı KTÜ’de 4 olurken Trabzon Üniversitesi sıfırda kaldı. Üniversiteye kazandırılan bağış miktarı KTÜ’de 552 bin 31 TL olurken Trabzon Üniversitesi 73 bin 306 TL’de kaldı. Öğrenci başına yapılan harcama miktarı KTÜ’de 13 bin 920 TL olurken Trabzon Üniversitesinde 6 bin 892 TL  olduğu gözlendi.

YÖK Üniversitelerin 2020 Yılı Üniversite İzleme Ve Değerlendirme raporunu yayınladı. Trabzon’da bulunan ili devlet üniversitesi olan KTÜ ve Trabzon Üniversitesinin değerlendirme sonuçlarına göre KTÜ pek çok alanda Trabzon üniversitesini geride bıraktı.

EĞİTİM VE ARŞTIRMADA KTÜ ÖNE ÇIKTI

Üniversitenin yaptığı sosyal sorumluluk projesi sayısı KTÜ’de sıfır olurken Trabzon Üniversitesi’de 5 oldu. Sürekli Eğitim Merkezi ve Dil Merkezi tarafından verilen sertifika sayısı KTÜ’de 333 olurken Trabzon Üniversitesi 15’te kaldı. Kariyer Merkezi çalışmaları kapsamında örgenci ve mezunlara yönelik gerçekleştirilen faaliyet sayısı KTÜ’de 14 olurken Trabzon Üniversitesinde sıfır olarak belirlendi. Kamu kurumları ile birlikte yürütülen proje sayısı KTÜ’de 12 olurken Trabzon Üniversitesinde 11 olduğu belirlendi.  Dezavantajlı gruplara yönelik sosyal entegrasyon ve kapsayıcılığa iliksin yapılan faaliyet sayısı KTÜ’de 4 olurken Trabzon Üniversitesi sıfırda kaldı. Üniversiteye kazandırılan bağış miktarın KTÜ’de 552 bin 31 TL olurken Trabzon Üniversitesi 73 bin 306 TL’de kaldı. Öğrenci basına yapılan harcama miktarı KTÜ’de 13 bin 920 TL olurken Trabzon Üniversitesinde 6 bin 892 TL olarak ortaya koyuldu.

TOPLUMA HİZMET VE SOSYAL SORUMLULUK ALANI SONUÇLARI

Mezun olan doktora öğrenci sayısı KTÜ’de 98’ken Trabzon Üniversitesinde 5 olduğu belirlendi. Kamu Personel Seçme Sınavlarında ilk %5’lik dilime giren program sayısı KTÜ’de 5 olarak belirlenirken Trabzon Üniversitesinde 6 olarak belirlendi.  Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavlarında ALES ilk %5’lik dilime giren program sayısı KTÜ’de 2 olurken Trabzon Üniversitesinde de 2 oldu.  Uluslararası sempozyum, kongre veya sanatsal sergi sayısı KTÜ’de 9 olurken Trabzon Üniversitesinde 16 oldu.  Öğrencilerin yaptığı sosyal sorumluluk projelerinin sayısı KTÜ’de sıfır olurken Trabzon Üniversitesinde 2 oldu.  Öğrencilerin yaptığı endüstriyel projelerin sayısı KTÜ’de 8 olurken Trabzon Üniversitesinde sıfır oldu. Teknokent veya Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) projelerine katılan öğrenci sayısı KTÜ’de 13 olurken Trabzon Üniversitesine sıfır olarak belirlendi.  Programların genel doluluk oranı KTÜ’de %97,4 olurken Trabzon Üniversitesinde %96,62 oldu. Erişilebilen ders bilgi paketi oranı Trabzon Üniversitesine %100 olurken Trabzon Üniversitesinde %96,62 oldu. Mezun takip sistemi içerisindeki mezunların oranı KTÜ’de %8,92 olurken Trabzon üniversitesinde %0 olarak belirlendi.  Öğrencilerin kayıtlı oldukları program dışındaki diğer programlardan alabildikleri ders oranı KTÜ’de %10 olurken Trabzon Üniversitesinde %20 oldu. Yüksekögretim Kurumları Sınavı kılavuzunda akredite olduğu belirtilen lisans programı sayısı KTÜ’de 15’iken Trabzon Üniversitesinde sıfır oldu. Üniversite kütüphanesinde öğrenci basına düsen basılı kitap sayısı KTÜ’de 3,59olurken Trabzon Üniversitesinde 3,47 oldu. Üniversite kütüphanesinde öğrenci basına düsen e-yayın sayısı KTÜ’de 115,84 olurken Trabzon Üniversitesinde 6,06 oldu.

haber:Fatoş YETİMHELLAÇ

Anahtar Kelimeler:
TRÜKTÜYök
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.