banner114

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), aylık ekonomi değerlendirme toplantılarının 6’ncısı Trabzon’da gerçekleştirildi. Raporda küresel ve yerel düzeyde ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde ve öngörülerde bulunuldu.Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon’da istihdam sağlayacak 4 projenin kabul edildiğini söyledi.  Ortahisar Belediye Başkanı A. Metin Genç ise yatırımcıları Trabzon’a davet etti. ASKON Başkanı Orhan Aydın da Trabzon’un cazibe merkezi programına alınmayı hak ettiği görüşünü paylaştı. 

USTAOĞLU: “TRABZON'DA İSTİHDAM SAĞLAYACAK 4 PROJE KABUL EDİLDİ!”

ASKON’un toplantısında konuşan Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon’un bölgenin en önemli çekim merkezi olduğunu belirterek, sunulan 4 projenin kabul edildiğini söyledi. Trabzon’da istihdam sağlayacak olan küçük sanayi sitesinin dönüşümü, Şinik, Akçaabat ve Vakfıkebir OSB’lerin su arıtma sistemi ile ilgili olan projelerin bakanlık tarafından kabul gördüğünü kaydeden Vali Ustaoğlu, “İkinci olarak Arsin OSB’mizin elektrik sorunuyla ilgili olan projemiz ve turizmin tek elden yönetilmesiyle ilgili olan çalışmamız diğer iki projelerimizle birlikte inşallah hayata en kısa zamanda geçirilecektir.” dedi. Açıklamalarını sürdüren Ustaoğlu, şöyle konuştu: “Bilindiği gibi Trabzon istihdama, ekonomiye ciddi katkıları olan iş adamlarımızın daha güzel işler yapması ve destek olma adına cazibe merkezi olma programı içerisine alınmıştır. Bu noktada Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bu program iş adamlarımızın, girişimcilerimizin ortak kültürlerini ve fikirlerini birleştirmek adına çok önemlidir. Birlikte bu şehrin geleceğine katkıda bulunmak adına ne gerekiyorsa tüm yerel dinamiklerimizle birlikte el birliğiyle içerisinde yapmaya gayret göstereceğiz. Bu şehri yeniden keşfetmeye gerek yok. Asya ile Avrupa’nın birleştiği Tarihi İpek Yolu güzergâhı üzerinde yer alan Trabzon doğal güzellikleri, tarihi misyonuyla ve liman şehri olması münasebetiyle önemli bir misyona sahiptir.  Burada önemli olan şehir adına bu vizyona uygun neler yapmak gerekiyorsa hep birlikte onu yapmaktır. Hedeflerini 2023 olarak belirleyen ve dünyanın ilk on büyük ekonomisi içerisine girmeyi amaçlayan ülkemiz bunun yanında vizyonunu da 2053–2071 olarak belirlemiştir. Bu manada Trabzon’un girişimcilerine de çok ciddi ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim. İlimiz farklı alanlarda yetiştirdiği kıymetli şahsiyetleriyle ülkemizin birçok yerinde söz sahibi olmuş, yönetiminde, ekonomisinde ve yönetiminde bulunmuştur.”

GENÇ, İŞADAMLARINI YATIRIMA ÇAĞIRDI

Toplantıya katılan Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, iş adamlarını Ortahisar Belediyesi tarafından yürütülen Tarihi İpekyolu Projesi ve Tünel Akvaryum projeleriyle ilgili yatırıma davet etti.

GENÇ: “DÖRT ETAPLI PROJE HAZIR”

ASKON üyesi iş adamlarını şehrin gelişen turizm trendine uygun olarak Ortahisar Belediyesi tarafından turizm çeşitliliği oluşturmak amacıyla yürütülen Tarihi İpekyolu ve Tünel Akvaryum projesine yatırım yapmaya davet eden Başkan Genç, "Burada iki hususu özellikle zikretmek isterim. Şehrimizin gelişen trendi olan turizm noktasında atılması gereken adımlar, yapılması gereken yatırımlar var. Turizmi daha çok destekleyecek cazip merkezler oluşturma adına Ortahisar Belediyesi olarak Mağmat'ta 600 dönümlük destinasyon alanımız var. Bu alanın mera vasfını kaldırarak belediyemize devrini sağladık. Şu anda da dört etaplı çok mükemmel bir proje hazırladık. Projemiz de kesinleşti. Şu anda yatırımcı ve yatırım bekliyoruz.  Bu hususu paylaşmak istiyorum. Yine turizmi çeşitlendirme adına bir akvaryum projesi hayata geçirmek istiyoruz. Bunun da tünelini tamamladık. İnşallah bu konuda da yatırımcı bekliyoruz." diye konuştu.

GENÇ: “MÜŞTEREK PROJELER YAPALIM”

ASKON üyesi iş adamlarıyla müşterek projeler yapmaya hazır olduğunu dile getiren Başkan Genç, "Bütün bunlarla beraber şehrimizin gelişen trendine, ekonomisine katkı sağlamakla kendimizi mükellef addediyoruz. Bu manada da bu işi ekonomik seferberlik boyutuyla da ve biraz önce açıkladığım amaçlara matuf olarak da gören ASKON'umuzun da kıymetli genel merkez heyetiyle müşterek çalışmalar yapmaya, adımlar atmaya da hazır olduğumuz ifade etmek istiyorum. Beni de sabırla dinlediğiniz için teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu güzel organizasyon nedeniyle İbrahim Beşir Başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Toplantımızın tekrar hayırlı olmasını diliyorum." sözlerine yer verdi.

GENÇ, ŞEHİTLERE RAHMET DİLEDİ

Böyle bir toplantının Trabzon'da düzenlenmiş olmasından dolayı gururlandığını ve mutlu olduğunu ifade eden Başkan Genç, "Hepimizin malumu, 15 Temmuz 2016 tarihinde çok hain bir işgal girişimiyle tarihinde karşılaştık. İrademizin elimizden alınmak istendiği işgal girişiminin 3. yıldönümünün arifesindeyiz. Kıymetli Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, milletimizi cesaretle ayağa kaldırarak karşı durdurduğumuz bu hain darbe girişiminin yıldönümü vesilesiyle 251 şehidimizi rahmetle, minnetle anıyorum ve 2 bin 193 gazimize de şifalar diliyorum."  dedi.

AYDIN: “TRABZON CAZİBE MERKEZİ PROGRAMINA ALINMAYI HAKEDİYOR”

Trabzon’un cazibe merkezi programına alınmayı hak ettiğini ifade eden ASKON Başkanı Orhan Aydın, “İhracatçı firmaların kanuni merkezleri bazında Trabzon ilimizin ilk 6 ayda yapmış olduğu ihracat tutarı 510 milyon dolardır.  Geçen yıl Haziran 2018 itibarıyla ilk 6 ayda bu rakam 475 milyon dolar civarındaydı. Yani bu yıl ilk 6 ayda geçen yıla oranla Trabzon ilimiz artı değerde ihracata sahip.  Türkiye genelinde olduğu gibi Ramazan ayında Trabzon ilimizde de ihracat rakamlarının düşük olduğunu gözlemlemekteyiz.  Geçen yıl 70-80 milyon dolar aylık ortalamaya sahip Trabzon ihracatı bu yıl 80-90 milyon dolar aylık ortalama ile bir seyre sahip.

Trabzon dış ticaretine ilişkin bir başarı hikâyesine de ayrıca parantez açmak gerek. Bir oğumuzun yerini dahi bilmediği aralarında Barbados, Belize gibi ülkelerin de yer aldığı değişik ülkelere ihracat yapmaktadır. 18 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesi ihracatının dörtte biri de Trabzon ilimizden yapılmaktadır. Ha keza Doğu Karadeniz Bölgesi’nden yapılan ticaretin de yüzde 62’si Trabzon ilimizden gerçekleştirilmektedir. Trabzon bu verilerle tüm takdirleri hak etmektedir. Her geçen gün ürün çeşitliliğini arttıran, dış ticaret ve sanayi yatırımlarının tamamlanması ile bu alanlarda merkez olacak Trabzon ili cazibe merkezi kapsamına sokulmayı ziyadesi ile hak ediyor. Bu durumun gerçekleşmesi ile birlikte Trabzon ve civarı istihdam noktasında büyük artışlar gösterecek ve bölge ihracatı da daha yüksek seviyelere ulaşacaktır.” ifadelerini kullandı.

AYDIN: “DARBECİ KALINTILARINA VERİLECEK EN BÜYÜK CEVAP GÜÇLÜ TÜRKİYE OLACAKTIR”

15 Temmuz’da hain FETÖ yapılanması öncülüğünde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminin mevcut siyasi istikrarın yanı sıra diğer bir hedefi de 13 yıldır sürekli istikrarlı bir şekilde büyüyen Türkiye ekonomisi olduğunu belirten Başkan Aydın, açıklamalarına şöyle tamamladı: “Öyle ki Türkiye ekonomik büyüme performansı, artan refah seviyesi, özellikle dış yatırımlar için cazibe merkezi olmasıyla sürekli yükselen bir grafik çiziyordu.  Ne var ki darbe teşebbüsü sonrası yerinde alınan kararlarla darbenin ekonomiye etkileri zayıflatılmaya çalışılsa da, Türkiye aleyhine bu durumu fırsata çevirmeye çalışan zihniyetler tarafından ülkemiz aleyhinde bulunulan kara propagandalar ile darbe teşebbüsünün ekonomimize belirli bir oranda etkisi olmuş, ülkemiz 15 Temmuz darbe girişimi nedeni ile 20 milyar dolara yakın bir kayıp yaşamıştır. Her ortamda her platformda bu alçakların emellerini, işledikleri cinayetleri dile getirmeliyiz. Eli kanlı bu zihniyetler ile mücadelemiz minnettarlık duyduğumuz kahraman şehitlerimizden aldığımız güç ile artarak devam etmelidir. Bu alçaklar ne yaparlarsa yapsınlar beyhude bir uğraş ve büyük bir hainlik içendedirler. Bu nedenle darbeci kalıntılarına verilecek en büyük cevap güçlü Türkiye olacaktır. Bizler ve sizler bunun için varız. Bunu asla ve asla unutmayalım.”  Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.