banner114

Trabzon’un 15 Temmuz gazi ve şehitleri ilçe ilçe nasıl dağılım göstermiş?

TRABZON’UN 15 TEMMUZ GAZİ VE ŞEHİTLERİ İLÇE İLÇE NASIL DAĞILIM GÖSTERMİŞ?

15 Temmuz darbe girişimi şehit ve gazilerimiz açısından ülke için ne kadar acı ve üzüntü verici ise FETÖ darbesine direniş ve darbenin bertaraf edilmesi Türk demokrasisi açısından büyük bir iftihar vesilesidir. Bu açıdan bakıldığında 15 Temmuz şehitleri ve gazileri unutulmaz olacaktır.

Devlet kurumları yani bakanlıklar yurt çapında şehit ve gazilerin secerelerini çıkarmış. Buna göre Trabzonlu 65 gazi, 5 şehit var. Hemen tamamı Ankara ve İstanbul’da olan şehit ve gazilerden Trabzon’dan da 2 gazi listeye girmiş. Şaşırdık ve araştırdık. Gördük ki 15 Temmuz gecesi Yomra AK Parti önünde yaşanan silahlı saldırı da yaralanan iki vatandaşımız “15 Temmuz Gazileri” listesine alınmış. Gazi listelerinde Trabzon için ilçe dağılımları ise şöyle oluştu:  Of (17), Sürmene (10), Çaykara (8), Ortahisar (6), Yomra (6), Araklı (4), Vakfıkebir (5), Akçaabat (3), Maçka (2), Arsin (2) Tonya (1), Köprübaşı (1)” Şehitler ise Of (2), Ortahisar (1), Vakfıkebir (1), Yomra (1).”

***

SANAT SOKAĞI AMACINDAN SAPTIRILDI MI?

Trabzon’da STK ve sanat dünyasının gayretleriyle oluşturulan Sanat Sokağı artık STK’lara ve sanata hizmet veremiyor. Sokağın her iki cephesine yerleştirilen oturma alanları buna izin vermiyor. Büyükşehir Belediyesi Sanat Sokağı’ndan işgaliye üzerinden para alınca artık sanatı falan da önemsemiyor.

Trabzon’da kadınların el ürünlerini sergilendiği Sanat Sokağı ne yazık ki Büyükşehir Belediyesi tarafından bu işler için verilmiyor. İHH Kadınlar Kolu önceki gün el ürünlerini sergilemek için Sanat Sokağı’nı istedi. Ancak Büyükşehir Belediyesi, Sanat Sokağı’nda buna izin vermeyerek Ziraat Bankası’nın yanındaki kaldırımı gösterdi. Aslında bu yaklaşım hem belediyeciliği bilmemekti hem de emeğe karşı saygısızlık etmekti. Ancak yapacak bir şey yok. Büyükşehir Belediyesi yönetimi hiç tanımadığı Trabzon’u geçmişini de bilmeden ve önemsemeden böyle yönetiyor.

Öte yandan Sanat Sokağı ile ilgili ikinci bir şikayet geldi. Sanat Sokağı’nda zabıta denetim yaparken müesseseler arasında ayrımcılık yapıyormuş. Bu şikayeti de Başkana iletmiş olalım.

***

ÇARŞIBAŞI BELEDİYE BAŞKANI NUHOĞLU, KARAYOLLARINDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, Karayollarının Trabzon’un ilçelerinde yaptığı faaliyetler noktasında ilçe belediyelerini önemsemediğini ileri sürdü. Bu kapsamda Trabzon Büyükşehir Belediyesinden çalışma yapılmasını isteyen Nuhoğlu, Karayollarının belediyelere bilgi vermesinin gerektiğini belirtti. Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin eylül ayı toplantılarının 3. oturumu gerçekleştirildi. Burada Karayollarının Trabzon’daki üstgeçitlerle ilgili çalışmaları sırasında konuşan Çarşıbaşı Belediye Başkanı Mümin Nuhoğlu, Karayollarının ilçe belediyelerini muhatap almadığını söyledi. Başkan Nuhoğlu, “Karayolları özellikle ilimizde maalesef ilçe belediyelerini muhatap almamaktadır. Yaptıkları çalışmalar bunu göstermektedir. Kendileri resmi veya özel şirketlerde bizi muhatap almıyor. Bu konuda Büyükşehir Belediye Meclisinin bir çalışma yapması gerekiyor. Karayollarının yaptıkları çalışmalarda belediyelere bilgi vermesi gerektiğini düşünüyorum.” diye konuştu.

***

ŞALPAZARI BELEDİYE BAŞKANI KURUKIZ, KİME BOZKURT İŞARETİ YAPTI?

Trabzon Büyükşehir Belediye meclisinin eylül ayı toplantısında MHP’liler arasında önemli anlar. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun Ankara’da olması nedeniyle oturumu yöneten Başkan Vekili Atilla Ataman, açılış konuşmasının bir bölümünde MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım’ın da meclise yönetim kurulu üyeleriyle meclisi izlemek için beraber geldiğini söyledi. Bunun üzerine MHP’li üyeler Bekir Sıtkı Tarım’a dönerek selam verdi. Bu noktada MHP’li Şalpazarı Belediye Başkanı Refik Kurukız, Tarım’a Bozkurt işareti yaparak selam verdi.

***

MUSTAFA ÇOLAK’IN CİNSİYET EŞİTLİĞİ GENELGESİNE YÖNELİK TEPKİSİ

Kadıköy Anadolu Lisesi’nde okula yeni başlayan öğrencilere simit fırlatma geleneği büyük tepki topladı. Yüzlerce simidin yerlere dağılması ve çocukların simitleri çiğneyerek yürümesi Milli Eğitimin de tartışılmasına neden oldu. Gerek Kadıköy Anadolu Lisesi’nde yaşanan bu gelişme ve gerekse Milli Eğitim Bakanlığı’nın cinsiyet eşitliği konusundaki genelgesi eğitimci Mustafa Çolak’ı kızdırdı. Çolak, yaptığı yazılı açıklamada tepkisini şu ifadelerle dile getirdi;

“İstanbul sözleşmesinin yaptığı tahribattan sonra dün de Milli Eğitim Bakanlığı Valiliklere genelge göndererek cinsiyet eşitliğini gündeme getirmiş. MEB’in okullara gönderdiği resmi yazıya göre rehberlik faaliyetleri kapsamında ‘Toplumsal cinsiyet eşitliği’ tüm illerin birinci hedefi olarak belirlenmiş. Şayet doğruysa ben bu Bakan’ın ve bu hükümetin ne yapmak istediğini anlamış değilim. Anlayanlar varsa yazsın da öğrenelim.

Eğer böyle giderse Kadıköy Anadolu Lisesi’ne yeni başlayan öğrencilere simit atmak yerine yarın un serperlerse hiç şaşırmayın.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.