banner114

Trabzon’da Kadın hareketi yürüten temsilciler bir araya geldi

Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şubesi, Trabzon Barosu ile birlikte "Eşitlik Mücadelesinde Güvencelerimiz "projesi ile ilgili TGC’de bilgilendirme toplantısı yaptı. Devletin kadına yönelik şiddet ve ayrımcılığı önlemesi adına mevzuatın yeterli olduğu ancak mevzuat uygulayıcılarına ve siyasilere büyük sorumluluk düştüğü hatırlatıldı.

Toplantıda projeyle ilgili bilgi veren Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şube Başkanı Canan Nehdit, şunları söyledi: “Türk Kadınlar Birliği tarafından yürütülen ‘Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz’ Projesinin Ordu’da yapılan 1. İzleme Çalışmaları tamamlandı.

2020 OCAK AYINDA PROJE BAŞLATILDI

Türk Kadınlar Birliği, kadına yönelik şiddetin önlenmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması bakımından son derece önemli ulusal ve uluslararası hukuki güvenceler sağlayan sözleşmeler ve mevzuatın yaygınlaştırılması, farkındalığın artırılması ve uygulanmasının sağlanması amacıyla, AB Delegasyonunun desteğiyle, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneğinin de ortak olarak katkı verdiği ‘Eşitliğe Ulaşmak ve Ayrımcılıkla Mücadelede Güvencelerimiz’ Projesini 2020 Ocak ayında başlatmıştır.

35 İLDE YÜRÜTÜLÜYOR

35 ilde yürütülen Proje faaliyetleri ile kadına yönelik şiddet ve ayrımcılıkla mücadelede uluslararası sözleşmelerin ve ilgili ulusal mevzuatımızın tanınırlığını ve uygulanmasını sağlamak için yereldeki aktörlerin farkındalığının artırılması, sözleşmelerin/yasaların hayata geçirilmesini sağlayacak izleme ve savunuculuk becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

7 DERNEK İŞ BİRLİĞİNDE YASAL GÜVENCELER HAYATA GEÇİRİLECEK

Bu kapsamda Trabzon’da hak temelli çalışan kadın kuruluşlarının katılımıyla, Şiddet,  istihdam ve Kalıp yargılar ve Zararlı Uygulamalar temalarında ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde bir izleme çalışması yürütülmüştür. 1. İzleme çalışmalarına Türk Kadınlar Birliği Trabzon Şubesi ve Trabzon Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Kadın Erkek Birlikte Sosyal Eşitlik Derneği (ESKAD), Oğuz Mahallesi Üretici Kadınlar Dayanışma Derneği, Karadeniz Kadın Dayanışma Derneği, Trabzon Ev Eksenli Emek Sensin Kadın Derneği,  Karadeniz İlleri Kadın Platformu Trabzon Derneği katılmıştır. Bundan sonra da devam edecek olan izleme Trabzon beklentimiz ulusal ve uluslararası yasal güvencelerimizin hayata geçirilmesine katkı verilmesidir.

ARTI DEĞER KATACAK

Proje kapsamındaki illerde bu amaca ulaşmak için gerçekleştirilen faaliyetler, ilgili kesimler ile iletişim ve iş birliğinin gelişmesini de sağlayacaktır. Öte yandan bu faaliyetler projenin uygulandığı diğer illerde olduğu gibi Trabzon’da da sivil toplum örgütlerinin kurum ve karar verme mekanizmalarıyla tanışmalarına vesile olacak, yeni iş birliklerinin oluşmasını sağlayacak ve katılımcılık açısından da önemli bir artı değer katacaktır.”

SOKAKTA YÜRÜYEMEYECEK HALE GELDİK

Trabzon Barosu Kadın Hakları Komisyonu adına açıklama yapan Av. Hande Burma, “Uluslararası sözleşme ve tavsiye kararının neticesi uygulamalar iç mevzuatta da yer bulmalı. Uygulandığını görmeliyiz. Mevzuatlar yeterli fakat uygulayıcılarına ve politikacılara daha kadın eksenli bir bakış açısı öneriyoruz. Öyle bir noktaya geldik ki dünkü olayda olduğu gibi sokakta yürüyemeyecek hale geldik. Mevzuat yeterli fakat bunların uygulanması eğitim, şiddetin yenilenmesinin önlenmesi, mağdurlarının zararlarının giderilmesi ve şiddetin yenilenmesinin önlemesiyle ilgili devletin tüm kurumlarıyla işbirliği içerisinde bütünleyici politikalarla yeni politikalar üretmesi çok önemli. Biz bunları hatırlatmaya yönelik eylemlerimizi kararlıkla sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:
TrabzonTrabzon Haber
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.