banner114
banner146

Trabzon’a Arabistan konsolosluğu açılmalı

VALİLİK, BELEDİYE ve TTSO’YU ZİYARET ETTİ

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "Ombusmanlık, Dostane Çözüm ve Uygulama Toplantısı" için geldiği Trabzon’da ziyaretlerine dün başladı. Malkoç, beraberindeki denetçilerle dün Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. İlk olarak Trabzon Valisi Yücel Yavuz’u ziyaret eden Malkoç ve beraberindeki heyet burada turizmi masaya yatırdı.

BÜYÜKELÇİDEN  KONSOLOSLUK İSTEDİ

Trabzon’a yılda 500 bin Arap turist geldiğini hatırlatan Malkoç, iki önemli konuya dikkat çekti. Malkoç, arap turistlerin kent merkezinden çok kırsalda dinlenmek istediklerini ve boş olan köy evlerinin restore edilerek hizmet verebileceğini söyledi. Malkoç, Suudi Arabistan Büyükelçisinden Trabzon’a bir de konsolosluk istediğini sözlerine ekledi. TTSO’nun direkt uçak seferleriyle ilgili beklentisini ise “Birlikte İstanbul’a gidelim” diye cevapladı.

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "Ombusmanlık, Dostane Çözüm ve Uygulama Toplantısı" için geldiği Trabzon’da ziyaretlerine dün başladı. Malkoç, beraberindeki denetçilerle dün Trabzon Valiliği, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret etti. İlk olarak Trabzon Valisi Yücel Yavuz’u ziyaret eden Malkoç ve beraberindeki heyet burada turizmi masaya yatırdı. Trabzon’a yılda 500 bin Arap turist geldiğine dikkat çeken Malkoç, Suudi Arabistan Büyükelçisiyle bir araya geldiğinde kendisine Trabzon’da taksicilerin fazla para aldığından şikâyet ettiğini dile getirdi.

TRABZON'A KÖRFEZ ÜLKELERİNDEN YILDA 500 BİN ARAP TURİST GELİYOR

Trabzon programında farklılık olduğunu dile getiren Malkoç, "Trabzon'a yılda Körfez ülkelerinden 500 bin Arap turist geliyor. Bunların 300 bin civarı da Suudi Arabistan'dan geliyor. Geçenlerde Suudi Arabistan Büyükelçisi ile bir programda bir araya geldik. Tanıştık, Trabzonlu olduğumu söylediğimde dedi ki 'Ben Trabzon'dan şikâyetçiyim.' 'Şikâyetin nedir?' dedim, 'Bazı taksiciler fazla para alıyor, bazı esnaf farklı muamelede bulunuyor.' dedi. 'Ben de şikâyetçiyim bundan, sadece sen şikâyetçi değilsin. Başka şikâyetin var mı?' dedim, dedi ki 'Yıldırım düştü, bizim vatandaşımız öldü.' 'Ona yapacağımız bir şey yok.' dedim. Böyle şakalaştık, onun ardından kendisini Trabzon'a yarın yapacağımız programa davet ettim. Memnuniyetle kabul etti ve kendisine Trabzon'da mutlaka başkonsolosluk açması gerektiğini söyledim. O, özellikle Suudi Arabistan'dan gelenlerin, bu şikâyetlerin dışında Trabzon'dan çok memnun olduğunu söyledi. Hattâ kendilerine şöyle bir talepte bulunmuşlar, 'Köylerdeki evleri onarsalar biz otellerde kalmasak da evlerde kalsak.' Malum ailece, kalabalık geliyorlar hani fındıklığa, harmana çıkıp daha rahat hareket etmeyi arzu ediyorlar. 'Sayın Sefir, tam bunların söyleneceği yer bizim programımız buyurun gelin.' dedim." şeklinde konuştu.

TRABZON PROGRAMI DAHA FAKLI VE GÜZEL BİR PROGRAM OLDU

Malkoç, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'yu da programa davet ettiklerini kaydederek, "İçişleri Bakanımız Trabzon için bir şans. Tabii bütün bakanlıklar önemli ama İçişleri Bakanlığının fonksiyonları daha farklı. Sağ olsun Sayın Bakan’ımız da programımıza gelecek. Bu bahsettiğim yönler itibarıyla Trabzon programı daha faklı ve güzel bir program oldu." dedi.

ARAPLAR SICAKTAN SERİNLEMEYE TRABZON'A GELİYORLAR

Bugün gerçekleştirecekleri ziyaretlerin ve yarınki programın Trabzon'a ve kent halkına gelecekte daha güzel hizmetler verilmesine katkı sağlayacağı umudunu ifade eden Malkoç, buna vesile olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Malkoç, yaklaşık iki hafta önce Rusya'nın ombudsmanıyla Antalya'da görüştüklerini anlatarak şunları kaydetti: "Malum Antalya'ya yılda yüz binlerce Rus turist geliyor ve şehirde 15 bine yakın Ruslarla evlilik var. Rusça konuşan ülkelerden gelen vatandaşlarla yüz bin Rusça konuşan insan var Antalya'da. Nasıl Araplar Trabzon'a âşıksa Ruslar da Antalya'yı müthiş derecede seviyorlar. Kendisine 'Yolculuğunuz nasıl geçti?' dedim, 'İyi geçti, Moskova'dan uçağa binerken 5 dereceydi burası 35 derece.' dedi. Ruslar soğuktan Antalya'ya, Araplar da sıcaktan serinlemeye Trabzon'a geliyorlar. Cenab-ı Allah'ın verdiği büyük nimetler. Biz de akıl, tecrübe ve bilimle bunu kullanırsak hem insanların kaynaşmasına hem de ülkemizin refahına katkıda bulunuruz."

KDK’YI ANLATTI

Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu hakkında da bilgiler verdi. Malkoç, Anayasa'da 6328 sayılı kanunla Kamu Denetçiliği Kurumuna verilen görev doğrultusunda idareyle ilgili vatandaşların şikâyetlerini ve taleplerini alıp bunlara çözüm bulmaya çalıştıklarını söyledi. Bu doğrultuda daha önce Antalya, Bursa ve Şanlıurfa'da program gerçekleştirdiklerini anımsatan Malkoç, yarın da (bugün) Trabzon'da benzer etkinlik düzenleyeceklerini ifade etti. Malkoç, programda vali, belediye başkanı, sivil toplum örgütleri temsilcileri, kanaat önderleri ve şehir merkezindeki muhtarlarla bir araya geleceklerini vurgulayarak, protokol konuşmalarının ardından kurulacak serbest kürsüde katılımcıların söz alarak talep, şikâyet ve temennilerini dile getireceklerini aktardı. Programların, vatandaşla idarenin yöneticilerinin kaynaşmasına vesile olacağına dikkati çeken Malkoç, bu tür programların çok faydasını gördüklerine işaret etti. Malkoç, Kamu Denetçiliği Kurumu, diğer adıyla ombudsmanlığın, vatandaşın avukatlığı anlamına geldiğini belirterek, "Özellikle de tavsiye kararlarıyla idarenin farklı kesimleriyle istişarelerden sonra yol gösterici, danışmanlık yapıcı kararlar veriyoruz." diye konuştu.

VALİ YAVUZ: TRABZON BİR CAZİBE MERKEZİ

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da Trabzon’un Körfez ülkelerinden gelenlerin cazibe merkezi olduğunu belirterek turizmdeki sorunların çözülmesi açısından da Kamu Denetçiliği Kurumunun oldukça önemli olduğunu vurguladı. Düzenlenecek toplantının da önemine değinen Yavuz, programın düzenlenmesine katkı sunan herkese teşekkür etti. Bölgede turizme yönelik önemli adımlar atıldığını ifade eden Vali Yavuz, “Önceki gün de KTÜ’de ‘DOKAP Bölgesi Turizm Sempozyumu’ düzenlendi. Turizm açısından oldukça önemli bir adım atıldı.” dedi. Yavuz, Trabzon’un özellikle son dönemde Körfez’den gelen turistlerle birlikte cazibe merkezi hâline geldiğini sözlerine ekledi.

MEYDAN PARKI’NIN İKİNCİ ETABINI İNCELEDİLER

Malkoç ve beraberindekiler daha sonra Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nu, eski belediye binasında ziyaret ettiler. Heyeti kapıda karşılayan Başkan Gümrükçüoğlu, makama çıkmadan önce heyete tamamlanan Meydan Parkı’nın ikinci etabını gezdirdi ve yapılan çalışmaları anlattı. Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, yapılan çalışmalardan ötürü Gümrükçüoğlu’nu tebrik ederken, “Gönül rahatlığıyla Türkiye’nin her yerinde gidin Trabzon’u görün diyebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.  Meydan Parkı’nda yapılan çalışmalarla bölgedeki tarihin ortaya çıktığını ifade eden Malkoç, Gümrükçüoğlu’nu çalışmalarından ötürü tebrik etti. Malkoç, “Bizim çocukluğumuz burada geçti. Buraların eski hâlini çok iyi biliyoruz. Trabzon’a yakışan bir çalışma olmuş. Başkanımıza teşekkür ediyoruz, emeği geçenlerden Allah (CC) razı olsun. Gönül rahatlığıyla Türkiye’nin her yerinde gidin Trabzon’u görün diyebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

MİLLET BALKONU

Büyükşehir Belediye Başkanı Gümrükçüoğlu, alanda bulunan tarihi Belediye binasının “Millet Balkonu” olarak düzenlenmesi hakkında da Malkoç ve kamu denetçilerini bilgilendirdi. Gümrükçüoğlu şunları kaydetti: “Merhum Başbakanımız Adnan Menderes ‘Yeter, söz milletindir.’ ifadesini Trabzon’u ziyaretlerinde bu balkondan halka seslenerek burada ifade etmişlerdir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yine bu balkondan halkımıza seslenerek ‘Yeter, söz de karar da milletindir.’ ifadesini ilk kez burada kullanmışlardır. Meydan Parkı II. etap kentsel yenileme çalışmalarımız kapsamında tarihi Belediye binamızın eklentileri yıkılmış ve aslına döndürülerek yenilenmiştir. Bu esnada tarihi anlara tanıklık eden bu balkon, Trabzon halkının talebi doğrultusunda ‘Millet Balkonu’ olarak düzenlenmiştir.”

ARABİSTAN, TRABZON’A BAŞKONSOLOSLUK AÇACAK

Son olarak TTSO’yu ziyaret eden Malkoç ve beraberindeki heyet, TTSO Başkanı Suat Hacısalihoğlu’yla makamında görüştü. Malkoç buradaki ziyarette Suudi Arabistan’ın Ankara Büyükelçisi’nin Trabzon’daki toplantıya nasıl dâhil edildiğini anlattı. Büyükelçi’nin bir yıldır görevde olduğunu ve hiç Trabzon’u ziyaret etmediğini kaydeden Malkoç, “Her yıl Trabzon’a 300 bin Suudi Arabistanlı vatandaşın geldiğini söyleyerek ‘En kısa zamanda Trabzon’a gideceğiz.’ dedim ve bu programa davet ettim. Sağ olsun o da geliyor. ‘Vali, belediye başkanı, sivil toplum örgütleri, şehrin eşrafı orada olacak. Gel, ne şikâyetin varsa söyle.’ dedim. Ama ‘Madem 300 bin vatandaşın geliyor, Trabzon’a başkonsolosluk açacaksın.’ dedim. Sonra ‘Seninle özel program yapacağız. Senin iş adamlarınla TTSO’da toplanacağız, karşılıklı iş görüşmeleri yapacağız.’ dedim. Bu programımızın böyle yanları da var.” dedi.

TTSO Başkanı Hacısalihoğlu da Malkoç ve beraberindekilere teşekkür ederek Arap turistlerin şikâyetlerine değindi. Arap turistlerin şikâyetlerinin çok az olduğunu belirten Hacısalihoğlu, “Biz bölgeye daha fazla turist getirmek için faaliyetlerimizi yürütüyoruz. Programlarımızdan birisi de o bölgedeki ticaret ve sanayi odalarıyla iş birliğine gitmek olacak. Geniş kapsamlı toplantı yapacağız. Geleceğe dönük daha fazla yatırımı bölgemize bekliyoruz. Kongre merkezini Dubali iş adamı yapıyor. Birçok projelerimiz hâlâ devam ediyor. Daha çok iş adamlarımızla onların iş adamlarını bir araya getirerek iş ortaklığı kurmaya çalışıyoruz. Bizim en büyük sorunumuz ulaşım. Bir insanın bir yerden başka yere gitmesi için ulaşım şart. THY doğrudan uçak seferlerini az koyuyor. Suudi Arabistan’da 6 ilden doğrudan uçuş var. Geçen hafta Katar’daydık. Orada da görüştük. 2,5-3 saatlik mesafe. Burası doğrudan uçulursa buraya 5 katı turist gelir. Şimdi Trabzon’a İstanbul üzerinden geliyorlar. Maliyetler yükseliyor. Bu şartlarda ailece gelen Suudi aileyi düşünün. 8-10 kişilik ailenin maliyetini hesap edin. Konuyu Cumhurbaşkanı’na da ilettik. THY’nin sezon başlamadan bunu hâlletmesi gerekiyor.” Hacısalihoğlu’nun ulaşımla ilgili sorunu dile getirmesinin ardından konuşan Malkoç, “İstanbul’a giderek İlker Bey’le bunu görüşelim. Bu ihmal edilecek bir konu değil. Ben randevu alayım birlikte bu sorunu çözelim.” diye konuştu.

Berkant PARLAK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.