banner114

Trabzon turizmi  kaçak işletmelere kurban

Trabzon Oteller Birliği ve Turizm Geliştirme Derneği Başkanı Mustafa Dündar, Trabzon’da gerçekleştireceği çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu. Kentte kaliteli turizmi kazandırmak için çaba sarf edeceklerini vurgulayan Dündar, yasa dışı konaklamalarla mücadelenin devam edeceğini söyleyerek yasa dışı konaklamalar için “Uzun vadede kent turizmini öldürüyor ve adeta cinayet işliyorlar. Böyle bir şeyin olmasına müsaade edilmemeli. Trabzon’u ucuz turizm kenti olmaktan çıkarma çabasındayız.” dedi.

“DAHA KALİTELİ VE BOL TURİST GETİRMENİN ÇARESİNİ BULACAĞIZ”

Trabzon Oteller Birliği ve Turizm Geliştirme Derneği Başkanı Mustafa Dündar, kente kazandırılması gereken turizm faaliyetlerinin önemine dikkat çekerek, “Öncelikle yasa dışı konaklama tesisleriyle mücadele etmek için kurulmuştuk. Gelişen süreç ile birlikte sadece yasa dışı tesislerle mücadele değil, Trabzon turizminin diğer sorunlarıyla ilgilide çalışmalar yapacağız. Gördüğümüz eksikleri kamu kurumları ile paylaşarak onların da desteklerini alacağız. Verilen destekle birlikte Trabzon’a daha kaliteli, daha gelirli ve bol turist getirmenin çaresini bulacağız. Başka bölgelerden ve lokasyonlardan da Trabzon’a yönlendirmeler yapacağız. Sektörün gidebileceği maksimum verimlilikte çalışmaya gayret edeceğiz.” diye konuştu.

TURİZM YATIRIMLARINA DAHA FAZLA YER AÇILMALI

Kentte gerçekleştirecekleri bazı turizm çalışmaları hakkında bilgi veren Dündar, “Uzungöl’ün bir takım imar, yasal ve çevresel sorunları var. Maçka’da Sümela Manastırı ve Coşandere Vadisi ile ilgili konaklama tesislerinin de merkezdeki tesisler gibi yaşadıkları bir takım sorunlar ve bu sorunlarla ilgili çalışmalar olacak. Trabzon’da turizme ayrılan alan yetersizliğinden kaynaklanan sorunlar var. İmar planında belki daha fazla turizme, turizm yatırımlarına yer açılmasını talep edebileceğiz. Kuzey Afrika ülkelerinden Fas, Tunus gibi lokasyonlardan da turist getirme çalışmalarımız olmuştu. O zaman dernek kurulmamıştı ve dernek dışı bir çalışmaydı. Önümüzde ki yıl o bölgeye yönelik tanıtım çalışmalarımız olacak. İran ve Azerbaycan üzerinde çalışmalarımız olacak. Özellikle Azerbaycan’da vizelerin kaldırılması ve kimlik kartıyla girişe izin verilmesi durumu işimizi kolaylaştıracaktır.” ifadelerinde bulundu.

“TRABZON’U UCUZ TURİZM KENTİ OLMAKTAN ÇIKARMA ÇABASINDAYIZ”

Yasa dışı konaklamalarla mücadele edileceğini ve kentteki turizm kalitesi arttıracaklarını belirten Dündar şu ifadelere yer verdi: “Yasa dışı yapılmış, hukukta yeri olmayan hiçbir şekilde ne adaletle, ne mevcut kanunlarla uyuşmayan yapıların ruhsatsız çalışmalarına müsaade edilmemesi için de kamu kuruluşlarından yardım alacağız. Çalışmalarımızı sadece kaçak yapılarla mücadele de değil; kente daha kaliteli, daha çok para harcayacak, daha verimli turisti getirmek için çaba harcayacağız. Yani Trabzon’u ucuz turizm kenti olmaktan çıkarma çabasındayız. Bu kadar yıldızlı milyar dolar yatırımı olan otellerin karşısında gayri resmi çalışan işletmeler Trabzon turizmini geliştirdiklerini savunuyorlar. Trabzon turizmini geliştirmek nitelikli turist sayısını, turizm gelirini ve verilen hizmet kalitesini arttırmakla olur.

“KENT TURİZMİNİ ÖLDÜRÜYOR VE ADETA CİNAYET İŞLİYORLAR”

Daha fazla turist getirmek belki bu tesislerin kısa vadede doluluklarını sağlıyor olabilir. Fakat uzun vadede kent turizmini öldürüyor ve adeta cinayet işliyorlar. Böyle bir şeyin olmasına müsaade edilmemeli. Kamu kuruluşları da bizimle aynı görüşte ve bu konuda tedbirler alacaklarını biliyoruz. Biz gördüğümüz eksiklikleri onlara ileteceğiz ve desteklerini alacağız. Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları, belediyeler, valilik, ilçelerde kaymakamlıkları, emniyet müdürlükleri ve jandarma komutanlıkları kanunlar nezdinde bu konuda bize yardımcı olacaklarından eminiz ve şüphemiz yok.”

Haber:Kübra Nur KOTAMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.