banner114
banner146

Trabzon SES’ten Bakan Koca’ya rest  “İrade gösteremiyorsan affını iste”

Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Genel Sağlık-İş Sendikası üyeleri Trabzon Hükümet Konağı’nın önünde toplanıp ortak basın açıklaması yaptı.

SES Trabzon Şube Başkanı Dr. Hüseyin Sivri ve Genel Sağlık-İş Genel başkanı Derya Uğur, “Sağlık çalışanlarının zam yaptık… yapıyoruz… yapacağız…’ aldatmalarına kanacak hali kalmamıştır.” derken Sağlık Bakanı Koca’nın talepleri karşılama iradesini göstermediği takdirde görevden affı istendi.

CUMHURBAŞKANI’NDAN ACİLEN AFFINI İSTEMELİDİR

Yapılan açıklamalarda şunlar belirtildi: “Açlık sınırında yaşamaya mahkum edilen sağlık çalışanlarının,  ‘zam yaptık… yapıyoruz… yapacağız…’ aldatmalarına kanacak hali kalmamıştır. Artık sabır tükenmiştir. Sağlık Bakanı bu talepleri karşılama iradesini kendisinde görmüyorsa, Cumhurbaşkanı’ndan acilen affını istemelidir.

BÖL PARÇALA YÖNET…

Biz bir sağlık ordusuyuz. Ve bu sağlık ordusunun her kademesi önemlidir. İktidarlar için her zaman en kolay yöntemlerden olan böl parçala yönet uzun zamandır sağlık çalışanları üzerinde sistematik olarak uygulanmaktadır.

Bugün ki noktaya bir günde gelmedik. Sağlıkta dönüşüm adıyla başlayan uygulamalar adım adım işlemekte. Hastanelerimizde başlatılan performans sistemi önce biz hekimler arasındaki çalışma barışını bozmuştur. Bugün yapılan bu oyunun bir parçasıdır. Hekim ve hekim dışı personel sürekli olarak ayrıştırılmaya çalışılarak çalışma ortamının huzuru bozulmak isteniyor. Hekim düşmanlığı körükleniyor ve bu durumdan herkesin istifade etmesine olanak sağlanıyor. Bu oyuna gelmemeliyiz.

PANDEMİDE 490 SAĞLIKÇI HAYATINI KAYBETTİ

Pandemi başladığı ilk günden itibaren bir savaşımız var. Bizler bu savaşın en önündeyiz ve olmaya devam edeceğiz.490 arkadaşımızı ne yazık ki bu süreçte kaybettik. Ölüm bizi hekim, hemşire, sağlık memuru diye ayırmadı. Ama sağ olsun bakanlığımız bizi maddi manevi ayırmaya kararlı. Hiçbir sağlık çalışanı veya onları temsil eden meslek kuruluşları, sendikalar bu dönemde paradan bahsetmezken bakanlığımız bizi vatandaşın ve siz değerli basının önüne para ile ilişkilendirerek atmıştır. Sorarım size bizden başka hangi kurum aldığı ücretlerle anılmaktadır. İktidar özellikle bizim aldığımız ücretlerden ziyade kamuya yansıyan birden fazla haksız maaş alan kişilerle uğraşmalı, adaletsizliği ortadan kaldırmalıdır.

BİR ARAYA GELEMİYORUZ

Böl parçala yönet modelinden sendikal süreçte nasibini almaktadır.  Genel merkez düzeyinde çağrılar yapılmasına rağmen bugün hepimizi ilgilendiren konularda bile bir araya gelemiyoruz. Keşke tüm sağlık iş kolunda ki arkadaşlar bu gibi konularda ortak hareket edebilsek. Ne yazık ki bunun en trajik örneğini son TİS görüşmelerinde gördük. Bugün aramızda olan Genel Sağlık İş sendikamıza bu dayanışmaya destek verdikleri için huzurlarınızda teşekkür ediyorum.

EMEĞİMİZİN KARŞILIĞINI İSTİYORUZ

1 Aralıkta başlayıp 22 Aralık bütçe görüşmelerine ertelenen düzenlemelerin tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde yapılmasını istiyoruz. Çünkü bu haliyle bile basına yansıyan şekliyle ‘Sağlık çalışanlarına dev zam müjdesi’ ne yazık ki gerçekleri yansıtmamaktadır. Üniversite hastaneleri, aile hekimleri, SGK gibi birçok kurum bu düzenlemede yoktur. Sonuç olarak bizler herkes gibi sadece emeğimizin karşılığını istiyoruz. Bunu da dilenmeden dillendirilmeden istiyoruz. Artık para ile anılmak istemiyoruz. Emeğimizin karşılığını adaletli, hakkaniyetli ve de gerçek enflasyon değerleri ile hesaplanarak yapılmasını istiyoruz. Bu bağlamda mücadelemiz sonuna kadar kararlılıkla devam edecektir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.