banner114

ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, Trabzon’un istihdam alanında istediği payı alacağına değinerek Trabzon’un Türkiye için çok önemli bir şehir olduğunu söyledi. Yıldırımhan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Tarihi kökleri itibariyle insanların asaletiyle önemli bir şehirdir. Yapılan bu çalışmalar kapsamında istihdam alanında Trabzon istediği payını alacaktır. Dünyada istihdam sorunu önemli bir sorundur. Türkiye’deki istihdam rakamlarının yüksek olması yapısal bir takım sorunlar ve eğitimle yakından alakalı olduğunu ifade edebiliriz. Yapısal sorunlardan bir tanesi mesleklendirme noktasında henüz yeterli bir kapasitesi yoktur. İş beğenmemizdik açısından istihdamda açık var. Vasıfsızlık sorunumuz da var. Bugün KTÜ’de ve Arsin OSB yönetimi ile çalışma konularını yakından ilgilendiren protokolleri imzaladık. Arsin OSB’de sanayicilerimiz eleman aradıklarını ama maalesef hem sektöre hem de diğer alanlara uygun eleman sorunu ile karşı karşıya oldukları ifade ettiler. Bir taraftara sanayicilerimiz eleman arıyor bulamıyor, bir tarafta istihdam kapısında bekleyen gençlerimiz istedikleri işi bulamıyor, buldukları işleri de beğenip çalışmıyor. Böyle dertlerle karşı karşıyayız. Bunları aşmak için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak meslek kursları düzenliyoruz. Sektörün talep ettiği alanlarda bu eğitimleri düzenliyoruz. Zaman içerisinde bu sorunları minimum seviyeye indireceğiz.”

“GENÇLER NE OKUMAK İSTİYOR NE DE ÇALIŞMAK”

Yıldırımhan, Türkiye’de 15-24 yaş grubu içerisindeki yüzde 24’lük bir dilimin ne okumak ne de çalışmak istediğini söyledi. Bu durumun büyük bir sorun olduğunu belirten Yıldırımhan, “Bu sorunu aşmazsak bu genç potansiyelimizi heder olup gidebilir. Bir taraftan bu insanları eğitime kanalize etmemiz lazım. Bir taraftan da çalışma hayatına dâhil etmemiz lazım. Çalışmamak ve okumamak gelecekte toplum açısından büyük bir sıkıntı teşkil edebilir” ifadelerini kullandı.

 “2 MİLYON İNSANA İSTİHDAM VERMEYİ HEDEFLİYORUZ’’

Yıldırımhan, “Her yıl 1 milyona yakın potansiyel istihdam alanında dâhil ediyor. Biz bu istihdamı yüzde 50’nin üzerine çıkarmış olsak da yeni 900 bin insana istihdama iş bulacağı birde biriken sistemi azalmaya çalışacağız. Milli seferberlik programı bugün itibarıyla 1 milyon 200 bin üzerine çıkmıştır. İş-Kur ve özel sektör elemanları da bu rakamlara dâhildir. Bizim hedefimiz 2 milyon insana iş vermek Bu 2 milyonun 1 buçuk milyonu artı istihdam da desteklenecek 500 binide iş başı eğitim programı dediğimiz alanda eğitilecek. İş başı eğitimleri önemli bir projedir. Bir elemanın 3 ay boyunca tüm ücretlerini biz karşılıyoruz. 3 ay içerisinde işi öğrenme sürecinde temin ediyoruz. Bunun dışında modülleri eğitim süresi ne kadar bu iş başı eğitimleri karşılıyoruz. Bazı eğitimlerin 6 ay bazı eğitimlerin 7 aylık süreçleri var bu eğitimler sürecinde de vatandaşları istifade ettiriyoruz” dedi.

“BAKANLIK OLARAK TRABZON’DA 15 BİN İSTİHDAM SAĞLADIK’’

‘Yıldırımhan, “Kamuda ve özel sektörde Trabzon’da ulaştığımız rakam 15 bin seviyesinde. Rakamlar böyle giderse bu rakama 10 bin ve üzeri eklenebilir. Bütün sektörleri daha iyi motive etmemiz lazım. Bire bir ziyaretler yapmamız gerekiyor ki bu rakamı tutturalım” dedi.

Yıldırımhan, “Yeni işsizlik rakamları açıklandı. 13.3’ten 11.7’ye düştü. Bu ciddi bir düşüş. İnşallah yılsonu hedeflerine ulaştığımızda işsizlikte tek rakamlı hanelere ineceğiz. Bunun tek tarafı değiliz. Sadece bizim çalışmalarımız bu meseleyi çözmez. Herkesle işbirliği içinde olmamız gerekir. Basın, İşveren, İş arayanlar bunun önemli parçalarıdır. Herkes kamuda işe yerleşme imkânına sahip değil. Bizim mutlaka üretime yönelmemiz lazım. Türkiye’deki iş potansiyelinin yüzde 19’u sanayi sektöründe yüzde 54’ü hizmet sektöründe. Bu Türkiye’nin yeterli büyümeye ulaşması için uygun rakam değil. Bizim sanayideki istihdamımızın yüzde 30’a çıkması gerekir. Bizim üretime yönelmemiz gerekir bu da istihdamı artırır” dedi.

Gültekin SADIKOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.