banner114

Trabzon için kötü senaryo çizdi

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, Trabzon’da düzenlenen “İklim Değişikliğinin Doğu Karadeniz’e ve Tarıma etkisi” panelinde Trabzon için kötü senaryo çizdi. Prof. Dr. Kadıoğlu, Trabzon’da sıcaklıkların 1995 yılından itibaren aşırı derecede artış gösterdiğine dikkat çekerek betonlaşmanın kentteki sıcaklık ve sel artışlarının ana etkenlerinden olduğunu söyledi.

SICAKLIK ARTIŞI ÖLDÜRÜYOR. TRABZON DİKKAT!..

Dünyada sıcak hava dalgalarının insanları öldürdüğü ancak bunun Türkiye’de esamisinin okunmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu Trabzon gibi kentlerde insanların sıcaklık nedeniyle ölebileceğine işaret etti. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Küresel iklim değişikliği dünya ve Türkiye’de de olduğu gibi Trabzon’da etkili olacak. Bunları şimdiden ön görmek ve ona göre Trabzon’un yerleşimini, tarımını, turizm gibi ileride olması gereken noktaları iklim değişikliğine bağlı olarak düşünmek gerekiyor. Trabzon gibi kentlerde sıcaklık artışları özellikle birkaç gün uzun süreli olduğu zaman farkında olmadığı zaman insanları öldürüyor. Sıcak hava dalgalarının Türkiye’de adı yok. Bu sene Japonya’da sıcak hava dalgasından 150 kişi öldü. Belki de bizde de öldü ama haberimiz yok.” dedi.

TRABZON’U BETONLAŞTIRDILAR!..

Trabzon’un 1995 yılından itibaren sürekli ısındığına dikkat çeken Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu tespitlerde bulundu. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Ne olmuşsa 1995 yılında Trabzon’daki 30 derecelik günlerin yıllık toplam sayısı 5’ler civarından yılda 40-45’e çıktı. Trabzon’u betonlaştırdılar Bir şey var. Acayip bir ısınma var. Beton olayı var. Bu kadar patlama olur mu? Ege ve Akdeniz’de sıcaklıklar daha da artacak. Buralarda yanan arkadaşlar Araplar nasıl bölgeye geliyorsa Doğu Karadeniz’e gelecek. Araplar için cennet tanımı Trabzon’dur. Trabzon Antalya, Antalya’da Kahire gibi olacak. Hemşerilerimiz Antalya’nın yerine muz yetiştirmeye başladı. Bu bölgede sıcaklık artışı nedeniyle turizmde zorlaşacak. Bu insanın konforunu kötü etkileyen bir durumdur. Trabzon bugünü kaçırmış olabilir. Kent ısı adası var. Trabzon’un betonlaşmasıyla merkezdeki kar yağışını azaltacak. En az 5 derece etrafa göre daha sıcak olacak. 20-30 seneyi yakalamalıdır. Bugünü değil geleceği yakalamak lazım. Bugün geçti.” dedi.

KARADENİZ’DE KIŞ TURİZMİ SORUNLU

Bölgede kış turizminin duman nedeniyle sorunlu olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, birçok noktada değerlendirmede bulundu. Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Yaylalarda bin 800 rakımdan 2 bin rakıma kadar ağaçlar ilerlemeye başladı. Bunlar kayıt altına alındı. Ağaçlarda kurumalar, dumansız yangınlar ve değişik böcekler yaylalarımızda yaşanmaya başladı. Kaçkar’lardaki buzullar neredeyse yok olmak üzere. Bunlar net biçimde çok hızlı ısındığımızı gösteriyor. Doğu Karadeniz’de kış turizmi sorunlu. Duman problemi çok. Görüş problemi yüzünden kış turizmi sıkıntılı görülüyor. Kültür balıkçılığının Ege ve Akdeniz ısındığı için Karadeniz’e kayma ihtimali var. Suyumuz azalacak. Az suyla kıymetli ürünler ekmemiz lazım. Zeytin değerli. Zeytinciler gözünü Karadeniz’e dikti. Zeytinciliğin artışı bekleniyor.” dedi.

İKLİME GÖRE ARAZİ PLANLAMASI ŞART!..

Trabzon’da iklim değişikliklerine göre arazi planlamasının yapılması uyarısında bulunan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “20-30 sene sonra fındık yetiştirebileceğimiz yeri şimdiden betonlaştırmamamız lazım. İklim değişikliği üzerinde planlı çalışmamız gerekiyor. Deniz seviyesi yükseliyor. Karadeniz de bunlardan bir tanesi. Deniz suyunun yükselmesinin en büyük nedeni suyun ısınmasıdır. Genleştiği için ısınıyor. Kıyılarda erozyon beklememiz lazım. Burun kuralının iyi anlaşılması gerekiyor. Bu kuralı görmüyoruz. Karadeniz’de kıyı tahribatı 150 metre olacak. Kıyılara hücum etmeyin. Ev alacaksanız bunu düşünün. Bin 500 metrenin altı tehlikeli. Sürdürülebilir değil. Trabzon’da 4 derece ısınmada sahil kısımları su altında kalacak. Kıyıları doldurun bakalım ne olacak? Kıyılara fazla saldırmayın. Satıyorlarsa da kıyılardan ev almayın. İtirazı olan varsa ev alsın.” şeklinde konuştu.

TRABZON’DA CADDELER DEREYE DÖNÜŞÜYOR

Trabzon’da betonlaşmayla birlikte suyun tutulmadığını ve caddelerden çukur alanlarda birikerek sellerin hayatı felç ettiğinden söz eden Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, “Sel bir doğa kanunudur. Bu hep olmuştur olacaktır ancak şartlara göre daha çok zarar görebilirsiniz. Su geçirimsiz yüzeyler üzerinde katlanarak artar. Yağmur yağdığı zaman doğal arazi örtüsünde yüzde 10’u akışa geçiyordu, yüzde 25’i sızıyordu, yüzde 40’ı buharlaşıyordu. Şimdi yaklaşık yüzde 60’ı akışa geçiyor. Trabzon’da çatılardaki suyu yola veriyoruz. Cadde zaten beton tüm suyu caddelere boca ediyoruz ve caddeler dereye dönüşüyor ve su meydana geliyor. Sonra da iklim değişti böyle oldu diyoruz. İklimin ne günahı var? İklim günah keçisi olarak kullanılıyor. Her taraf beton olmuş, yağmur suları tutulmuyor zaten drenaj yok. 5 çeşit sel var hemen hemen hepsi yaşanıyor. Ancak Karadeniz’de suyu tutamıyoruz. Coğrafya dik. Hızla akıp denize gidiyor. Çok yakın dönemde Karadeniz’in içinde baraj yapmak gündeme gelebilir.” dedi.

EVLER DİREK ÜSTÜNDE OLMALI

Karadeniz’de yaşanan sellerin dere seviyesindeki evleri kullanılamaz hale getirdiğini ifade eden Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, bölgede evleri eskiden olduğu gibi direkler üzerinde yükselmesinin gerektiğini söyledi. Kadıoğlu, “Eski mühendisler bilgisayarı akıllı telefonu olmayan insanlar yaşam alanlarını dere seviyesinden yukarı yaptı ancak teknolojisi olan günümüz insanları dere seviyelerine ev yaptı. Karadeniz’de evler direkler üzerinde olmalı. Eski evler direk üstünde ve yağmur suyu gelip geçiyor. Ancak günümüz evlerinde böyle bir durum yok. Evimizi direkler üzerine yapmamız lazım. Bu kadar medeniyet gerilemesi olmaz.” diye konuştu. 

HABER: Gültekin SADIKOĞLU

Anahtar Kelimeler:
Mikdat Kadıoğlu
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.