banner114

Trabzon için hazırlanan planlar bir bir iptal ediliyor

Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Akoluk-Çukurçayır arasındaki 384 hektar tarımsal alanlar üzerindeki planların yargıdan döndüğünü açıkladı.  Başkan Şen, “Akoluk-Çukurçayır arasındaki 384 hektar tarımsal alanlar üzerindeki planlar iptal edilmiştir. Ayrıca bölgeye ilave edilen 334 hektarlık kısımdaki planlarında yürütmesi durdurulmuştur. Bunun sonuncunda bölgede Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce yapılan imar planları da hükümsüz hale gelmiştir.” dedi.

Şehir Plancıları Odası Trabzon Şube Başkanı Ercan Şen, Akoluk-Çukurçayır arasındaki 384 hektar tarımsal alanlar üzerindeki planların yargıdan döndüğünü bildirdi. Yaşanan süreç hakkında bilgi veren Başkan Şen, “Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Karayolları Genel Müdürlüğü Kanuni Bulvarı olarak adlandırılan karayolunu güzergahını doğu yönünden gelip güney yönüne doğru tasarlaması sonucunda yolun geçiş güzergahında olan Kutlugün-Gölçayır-Düzyurt-Gözalan-Çukurçayır bölgesinde karayolu ile birlikte 384 hektar büyüklüğündeki tarımsal nitelikli alanlarda projeye dahil edilmişti. Buna bağlı olarak da bu bölgenin imar planlarını yapabilmek ve yolun kamulaştırmasız geçişini sağlamak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bölgenin üst kademe planlarındaki tarım alanları, kentsel yerleşme ve gelişme alanı olarak planlanmıştı. Hatırlarsınız bölgede yaşayanlar bu planlara ve yapılanlara tepki göstermiş, dönemin Belediye Başkanı Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile görüşme yapılmış, kamuoyuna 18-c mağdurları olarak yansıyan gelişmeler sonucunda çözüm olarak anlaşılmaz bir şekilde 334 hektar alan daha planlara ilave edilmişti. Yani önceki tarım alanları yetmez biraz daha katalım dendi herhalde!” eleştirilerinde bulundu.

KENTİ SARACAK BİR GÜZERGAH NEDEN UYGULANMADI

Yargı süreci hakkında da bilgi veren Başkan Şen, “O zamanda bu yaklaşım ve planlamaya karşı olumsuzlukları dile getirmiş; söz konusu bölgede kırsal yaşamın devam ettiğini, kentin arka bahçesi, tarımsal üretiminin yapıldığı yerler olduğunu söylemiş; bu bölgenin kentsel yerleşim-gelişme alanı olarak planlanmasının büyük ölçülerde tarımsal toprak kaybına yol açacağını ve kentin nüfus gelişimine göre bu alanların yapılaşmaya konu edilmesine gerek olmadığını, nüfus kestirimlerine göre gereksinimlerin çok üzerinde kentsel alan yaratıldığı, plan öngörülerine altlık ve dayanak oluşturmadan gereken araştırma ve değerlendirmeler yapılmadan doğal niteliği bakımından önemli bu bölgeye küçük sanayi yer seçimi yapılmasının planlama ilkelerine aykırı olduğunu açıklamıştık. Gelinen noktada Danıştay 6.Dairesinin 2016/1357 esas ve 2021/9003 karar sayılı kararı ile bakanlık tarafından yapılan bölgedeki Akoluk-Çukurçayır arasındaki 384 hektar tarımsal alanlar üzerindeki planlar iptal edilmiştir. Ayrıca bölgeye ilave edilen 334 hektarlık kısımdaki planlarında aynı gerekçeyle 2020/6667 esas sayılı kararla yürütmesi durdurulmuştur. Bunun sonuncunda bölgede Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından daha önce yapılan imar planları da hükümsüz hale gelmiştir. Ayrıca bölgede yeniden aynı kapsam ve nitelikte imar planı yapılması da mümkün değildir. Planların iptal edilmesi Kanuni Bulvarı güzergahını ve çalışmasını olumsuzlandıracak ve durduracak kapsamda değildir. Ancak Kanuni Bulvarı’nın neden güzergahının güneye yöneldiğini, bu yolun yerine daha güneyden geçecek ve doğu- batı yönünde kenti saracak bir yol güzergahının neden uygulanmadığını da sorgulamak gerekir.” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler:
TrabzonŞen
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.