banner114

Trabzon bu konumu hak etmiyor

CHP Ortahisar İlçe Başkanı Fatih Suat Oyman Trabzon’un kültürel etkinlikler, sanat faaliyetleri ve kültürel alanlar bakımından yetersiz olduğuna dair açıklamada bulundu. Oyman, “Trabzon kültür sanat alanında önemli bir şehirdir. Fakat şuan ki konumunu hak etmiyor. Bunları önerilerimizde de dile getirmemize rağmen herhangi bir çaba göremiyoruz. Şehrin kültürel etkinlikleri yaşaması için yapılmış alanlara ihtiyaç var. bu konular ikinci plana atılıyor” dedi.

BU KONULAR İKİNCİ PLANA ATILIYOR

Trabzon’un geçmişten bu güne kadar önemli bir kültür şehri olduğunu söyleyen Oyman, Trabzon’da şuanda kültürel etkinliklerin, sanat ile ilgili olan konuların ikinci palana atıldığını belirterek, “Şehrin potansiyeline, geçmişine ve bugününe baktığımız zaman kültürel olarak aslında ismi çok fazla duyulmuş bir şehir. Tiyatro sanatçılarımız, sinema sanatçılarımız, ressamlarımız ve çok sayıda bu konuda ismi duyulmuş değerli sanatçılarımız var. Demek ki Trabzon kültürel anlamda konuya vakıf bir şehir. Ama şehrin özeline baktığımız zaman ne yazık ki bu tür faaliyetler yeterli değil.  Şehrimizde uzun yıllardır bulunan Haluk Ongan sahnesi var. Bunun yeriyle ilgili hala çalışmalar söz konusu. Biz daha tiyatro sahnemizin nasıl olacağına dair net olarak karar veremiyoruz. Bu konular Trabzon’da ikinci plana atılıyor. Bir şehrin tabi ki yatırımları olacak. Şehre hizmet veren bazı yatırımlar yapılmalı ama sosyal alan ve kültürel faaliyetler hayatımızın önemli bir noktası. Dolayısıyla bununla ilgili pek bir şey göremiyoruz.” ifadelerini kullandı.

TANITIM GÜNLERİ TRABZON’DA YAPILMALI

Trabzon’u tanıtacak etkinliklerin şehrin içinde yapılması gerektiğini ve bununla bile şehre çok şey katılabileceğini söyleyen Oyman, “Daha önceden etkinliklerimiz ve şenliklerimiz vardı. Pandemi nedeniyle yayla şenliklerimizi erteledik ama biz bunu yeteri kadar duyuramadık. Sosyal alanlar ve kültürel faaliyetler bütün vatandaşlarımız için çok önemli. Öte yandan yerel turizm için de çok önemli. Öyle bir yatırım yaparsınız ki dışarıdan insanları Trabzon’a toplayabilirsiniz. Benim yıllardır dediğim bir şey var, Trabzon tanıtım günlerini Ankara’da, İstanbul’da yapıyoruz. Bir defa bizim Trabzon’un yöresel ürünleri ve değerlerini tanıtacak bir etkinliğe ihtiyacımız var. Bunu yaparken bütün çaba dışarıdaki tüm kişileri Trabzon’a toplayabilmek için olmalıdır. Burada istediğiniz gibi kültürel faaliyetler de yaparsınız, sahneler de kurarsınız. Bunların yapılması gerektiğini önerdik. Trabzon tanıtım günleri Trabzon’da olmalıdır. Bu Trabzon’un en büyük eksikliklerinden biri. Ege şehirlerinde, Güney’de hep bir tanıtım festivalleri vardır, şenlikler vardır. Bütün sosyal medya, bütün ilgili kişiler oraları takip eder. Bizim etkinlikler ve şenlikler konusunda çok büyük eksikliklerimiz var. İkincisi kültürel faaliyetler anlamında Trabzon’da çok güzel şeyler yapılabilir. Salgın nedeniyle bir sürü güzel örnek gördük. Açık hava tiyatroları, açık hava etkinlikleri gördük. Bu tür faaliyetler sürdürülebilir. Bizim çok güzel turizm alanlarımız var ve buralarda çok başarılı bir şekilde kültürel faaliyetler yürütülebilir” dedi. 

BAŞKAN GENÇ’İN OPERA BİNASI PROJESİNİN ÜZERİNE DÜŞÜLMELİ

Şehre kültürel anlamda bir şeyler katabilecek her projeye destek verdiklerini kaydeden Oyman, Otogar yerinin kültürel alan olarak kullanılması önerisini sunduğunu bildirdi. Oyman,“Trabzon’un geneline baktığımız zaman bizim yapılarımız da eksik. Bugün KTÜ’de Atatürk Kültür Merkezi vardı. Burası eskidi ve yenilenmesi lazım. Yeni alanların eklenmesi lazım. Küçük, kip yapılar değil daha geniş binalar yapılmalı. Trabzon bunu kaldırabilir. Çünkü Trabzon buna aç. Buna ihtiyacı var. Mesela Ahmet Metin Genç’in bir projesi vardı. Eski opera binasının görseli şeklinde bir bina yapmak. Bunun üzerine gidilerek aha geniş çaplı bir şeyler yapılabilir. Biz terminal yeriyle ilgili bir öneri sunmuştuk. Burası çok güzel bir kültürel faaliyet alanı olarak çevrilebilir dedik. Önemli bir kongre merkezi, sanat etkinliği merkezi, kütüphane yapılabilir dedik. Burası lokasyon olarak çok güzel. Hem üniversiteye yakın hem de şehir merkezine yakın. Bu alan bunun için çok güzel olurdu. Ama farklı yerler de düşünülebilir. Şehrin bu ihtiyacını hissediyoruz” şeklinde konuştu.

GERİYE GİDİYORUZ

Trabzon’un kültürel faaliyetler kapsamında geriye gittiğini söyleyen Oyman, “Şehre gelen öğrencilerin sosyal alan konusunda her zaman sıkıntıları var. Eskiden öğrencilerin üniversitede şenlikleri vardı. Yıllardır onlar da yok.  Bu tür etkinliklerin eksikliklerini her zaman görüyoruz. Ne yazık ki bununla ilgili bir çaba ne yazık ki göremiyoruz. Hayat her zaman bina yapmak demek değildir. Hizmetin bir sürü alanı vardır. Bunları da eksik tutmamak lazım. Trabzon zaten kültür sanat alanında önemli bir şehirdir. Fakat şuan ki konumunu hak etmiyor. Daha önemli etkinlikleri olması lazım. Bunları önerilerimizde de dile getirmemize rağmen herhangi bir çaba göremiyoruz. Şehrin kültürel etkinlikleri yaşaması için yapılmış alanlara ihtiyaç var. Bu alanlar ne yazık ki şehrimizin en büyük eksiklilerinden bir tanesi. Trabzon yıllardır bu konuda çok fazla geriledi. Bu konuda büyük bir boşluk var ve bunun doldurulması gerekiyor” sözlerini kullandı.

HABER: Fatoş BATMAN

Anahtar Kelimeler:
CHPOYMAN
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.