banner114

TRABZON BAROSUNDA BÜTÇE KRİZİ!

Trabzon Baro Başkan Adayı Av. Mahmut Yazıcı, bugün KTÜ Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezindeki genel kurulda yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

YENİ BAŞLANGIÇ YAPACAĞIZ

Gerek müvekkili için ve gerekse de toplumu için hak arayan, adalet için mücadele eden siz değerli avukat meslektaşlarımız ile bu gün burada mesleğimiz için yani kendi geleceğimiz için ne yapmalıyız diye bir karar vermek üzere toplanmış bulunmaktayız. Bugün burada vereceğimiz karar ile ya yeni bir başlangıç yapacağız ya da mevcut düzeni ve mevcut düzenin yönetim anlayışını onaylayacağız.

MESLEK EROZYONA UĞRADI BARO DUYARSIZ KALDI

Birbirimizi kırmadan, incitmeden ve özellikle de korkmadan cesurca sadece ve sadece mesleğimizi ilgilendiren sorunlarımızı konuşma, tartışma ve gerektiğinde ise özeleştiri yapma ve en önemlisi de bir çözüm önerisi getirme zamanıdır. Öncelikle, ekip arkadaşlarımız ile birlikte neden bu göreve aday olduk ve neden ağır ancak bir o kadar da onurlu bir yükün altına girme gereği hissettik. Buna değinmek isterim. Avukatlık mesleğinin uğradığı erozyon ve baroların mesleki sorunlarımız karşısındaki duyarsızlığı ve her geçen gün itibar kaybeden mesleğimiz için yeni bir şeyler yapmanın gerekliliği bizi bugün buraya huzurunuza getirmiştir.

SİYASİ PARTİNİN ARKA BAHÇESİ OLMAYI TERCİH ETTİLER

Günümüzde,  avukatların sorunlarına karşı, meslek örgütleri olan Barolar avukatların, gerçek mesleki sorunlarına, mesleğin ekonomik gelişimine, mesleğin kalitesinin artırılmasına yönelik bir çalışmanın içinde olmaktansa, toplumsal muhalefetin sesi, tali gündemlerin temsilcisi, bir siyasi partinin arka bahçesi veya kişisel ikbalin basamak parçası olmayı tercih etmişlerdir.

Baro Yöneticilerinin meslek adına hiçbir şey üretmeksizin sadece siyasi düşünce üzerine kurulu yöntemlerle oy devşirmesi ve koltuğunu bu yöntemlerle muhafaza etmeye çalışması mesleğine ve meslek örgütüne yapılabilecek en büyük ihanet olduğu kanaatindeyiz.

BU ANLAYIŞA DUR DEMENİN VAKTİ

Barolar ve yöneticileri enerjilerini öncelikle mesleki sorunların çözümü için harcamaktansa kendi öncelikli sorunlarını görmezden gelerek gül bahçesi içinde yaşıyormuşçasına hareket etmektedirler. Ancak her geçen gün sorunlar ile boğuştuğumuz ortada iken sorunları görmezden gelen bir yönetim anlayışının devam edemeyeceği artık aşikârdır. Şuna inanıyorum ki artık bu anlayışa,  bu duyarsızlığa dur demenin vakti gelmiştir.

İLK KIVILCIM TRABZON’DAN YAKILMALI

Bunun bir feryat veya duyarsızlığa, umarsızlığa bir başkaldırı olarak değerlendirilmesi gerekiyorsa bunun ilk meşalesi ilk kıvılcımı bugün buradan Anadolu’dan ve Trabzon’dan yakılmalıdır. Avukatlık mesleği için yeni bir şeyler yapmanın gerekliliği, anlayış değişikliği kararı verilecek ise işte bu karar bu gün buradan Trabzon Barosu avukatları tarafından verilmelidir.

SABIR KALMADI

Avukatların, sorunların çözümü için sabretme gücü kalmamıştır. Artık barolar enerjilerini sadece ve sadece kendi meselelerine ve mesleki sorunlarına verme vakti gelmiştir. Barolar toplumsal duyarlılıklarını bir süreliğine de olsa tali gündemlerine alma vakti gelmiştir.

TRABZON BAROSU YÖNETİMİNİ ELEŞTİRDİ

Siz değerli meslektaşlarımızın teveccühü ile bu görev tarafımıza tevdi edildiği takdirde; Görev yapacağımız süre içerisinde belki birçoğunuzun doğum gününü unutacağız veya şu an mevcut yönetimin bir kısım arkadaşlarımıza Trabzon Barosu bütçesinden gönderdiği doğum günü pastasını,   çiçeğini veya çikolatasını gönderemeyeceğiz, unutacağız veya Piyano ve Latin dansı kurslarını ihmal edeceğiz. Ama şuna inanın ki ve şuna sizi temin ederim ki, tek düşüncemiz ve en önemli meşgalemiz, tek konsantremiz, avukatlık mesleğine hizmet etmek olacaktır.

AVUKATLAR İLÇE BELEDİLERİNE YÖNLENDİRİLDİ

Trabzon barosunun sanata, sanatçıya veya hele ki çilekeş Karadeniz kadınlarını  konu alan fotoğraf sergisine verdiği ekonomik desteği veya yerel basına ekonomik olarak destek vermesi kimileri tarafından normal karşılanabilir ancak bir felaket yaşayan avukat meslektaşına destek olması beklenen baronun meslektaşına karşı duyarsız kalması ve meslektaşını ilçe belediyesine yönlendirmesi hoş karşılanamaz.

HARCAMALAR ESKİ YÖNETİMLERLE KIYASLANAMAZ ÖLÇÜDE

Trabzon Barosunda,  mevcut yönetimin yapmış olduğu harcamalara da değinmek istiyorum. Mevcut yönetimin baro bütçesinden yapmış olduğu harcamalar ile eski yönetimlerin yapmış olduğu harcamalar kıyaslanamayacak ölçüdedir. Mevcut yönetimin harcama karnesinin çok kötü olduğu huzurunuzda okunan denetleme kurul raporu ile açıkça anlaşılmaktadır.

14 YILDA YAPILAN HARCAMALARLA KIYASLADI

Mevcut yönetimin yapmış olduğu harcamaları terazinin bir kefesine konulmasını diğer kefesine ise eski 4 baro başkanın 14 yılda yaptığı tüm harcamaların toplamının konulmasını ve miktar olarak da tartılmasını arzu ederim.

Ve ayrıca mevcut yönetim tarafından yapılan harcamaların da nitelik olarak değerlendirilmesini isterim. Tüm bu harcamalar yapılırken bu imkânlardan kaç meslektaşım faydalandı? Hangi organizasyonlar ne şekilde yapıldı ve kaç meslektaşım bırakın fikir beyan etmeyi organizasyonlardan haberdar oldu?

SOSYAL ALANIMIZ NEDEN SAĞLIK MERKEZİNE TAHSİS EDİLDİ?

Ayrıca temas etmek istediğim bir diğer husus ise Barolar Birliği tarafından yapılan yeni binamızda bizlere hangi sosyal alanlar oluşturuldu, bina hangi ihtiyaçlarımıza göre planlandı? Bu yapının tasarımından tutun da kullanımına dair neden bizlerin hiçbir önerisi,  fikri alınmadı? Algılayamadığım bir diğer husus da yeni binamızda sosyal alan olarak tasarlanan bir alan neden aile sağlığı merkezine tahsis edildi. Hülasa tüm meslektaşlarımızı ilgilendiren bu konulardan, neden en son meslektaşlarımızın haberi oldu?”

HABER: Rabia MOLLAOĞLU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.