banner114
banner146

Trabzon aşılamada başarılı

 KTÜ Tıbbı Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, “Salgına karşı en iyi mücadele şekli aşı. Trabzon’daki aşılanma oranı ülke genelinin üzerinde bir noktada. Dolayısıyla bizim bu oranlarda olmamız şehir olarak diğer illerden daha iyi durumda olduğumuzu gösteriyor.” dedi.  

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın, Trabzon’da 407 bin aşılamanın yapılmasındaki başarıya ve aşı karşıtlarına yönelik değerlendirmede bulundu. Prof. Dr. Aydın, “Salgına karşı en iyi mücadele şekli aşı. Trabzon’daki aşılanma oranı ülke genelinin üzerinde bir noktada. Dolayısıyla bizim bu oranlarda olmamız şehir olarak diğer illerden daha iyi durumda olduğumuz gösteriyor. Trabzon’daki aşılanma oranı ülke genelinin üzerinde bir noktada. Dolayısıyla bizim bu oranlarda olmamız şehir olarak diğer illerden daha iyi durumda olduğumuzu gösteriyor. Aşı karşıtlığı bana göre suç. Hukuka ve tıbba uygun bulmuyorum” dedi.

ÜLKE GENELİNDEN İYİ DURUMDAYIZ

Trabzon’da 407 bin aşının vurulmasının şehrin insanlarının aşıya olan güvenlerini de gösterdiğini belirten Prof. Dr. Aydın, durumun şehir için sevindirici olduğunu ancak rehavete kapatılmaması gerektiğini belirterek, “Pandemiyle mücadelede en önemli silahımız aşı. Ne kadar çok insan aşılanırsa toplum için o kadar iyi olur. Biz istiyoruz ki aşılanma yüzde seksenlerin üzerine çıksın. Aşı oranı yüzde seksenin üzerine çıktığı zaman yarına daha güven içinde bakacağız. Böylece pandemi riskini minimalize edeceğiz. Bu hassas insan sayısını düşünüyoruz demektir. Aşı oranı yükseldikçe hassas insan oranı düşüyor. Dolayısıyla virüsün dolaşımı engellenmiş oluyor. Salgına karşı en iyi mücadele şekli aşı. Trabzon’daki aşılanma oranı ülke genelinin üzerinde bir noktada. Dolayısıyla bizim bu oranlarda olmamız şehir olarak diğer illerden daha iyi durumda olduğumuz gösteriyor. Ancak hala yüzde beş ile yüzde on arasında günlük değişen vaka pozitifliğimiz devam ediyor. Yani aşı sayısı yükseldi diye yalancı bir güvene kapılmayalım. Hala yüzde ona yakın bir pozitifliğimiz var. Bu şu demek oluyor; yüz kişide 10 kişi hala yakalanabilir. Ne zaman aşılamayı yüzde seksenlerin üzerine çıkarırsak bu sayının ciddi şekilde düşeceğini bekliyoruz.” şeklinde konuştu.

AŞI ORANI TÜM ÜLKEDE YÜKSELMELİ

Prof. Dr. Aydın aşılamanın sadece belli şehirlerde değil tüm ülke genelinde yüksek oranlara çıkması gerektiğini söyleyerek, “Bu bizim için sevindirici bir durum. Ama Atatürk’ün bir sözü vardır. Hattı müdafaa yoktur sattı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Aslında pandemide bütün ülkenin ve hatta dünyanın aşılanması lazım. Çünkü bu aşıdan oluşan bağışıklık tüm dünyada sağlanmalı. Hatırlatma aşılarının ne zaman yapılacağı henüz belli değil.  Virüs ülkede ve dünyada yaşadığı sürece tekrar dönüp dolaşıp bize ulaşabilir. Güvenlik açısından şehrimizde bazı sektörlerin faaliyete geçmesi, normalleşme bu aşılanma oranıyla biraz daha iyi olabilir. Ama bu Trabzon için biz kurtulduk, diğer şehirler daha kötü durumda demek değil. Çünkü seyahatler çok fazla. Bizden de farklı illerden de birbirleri arasında gidiş geliş var. Aşılanmaya karşı hepimiz bir seferberlik ilan etmemiz lazım. Aşı oranımızı tüm ülkede yükseltmek lazım.” ifadelerini kullandı.

AŞI KARŞITLIĞI SUÇTUR

Özellikle sosyal medyada bazı doktorların ve gazetecilerin toplumu yanlış bilgilendirerek aşı karşıtı kamuoyu oluşturmaya çalışmalarına tepki gösteren Prof. Dr. Aydın bu kişilerin suç işlediklerini söyledi. Hiçbir bilimsel dayanakları olmadığı halde insanları aşı olmamaya yönlendirenler hakkında açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Aydın, “Bu kişilerin aldıkları eğitimin hakkını veremediklerini düşünüyorum. Gerçek bilim insanları değiller. Hiçbir kanıtları yok. Aşı karşıtlığına insanları sürükleyecek bir sebepleri yok. Bir geçerli sebep ortaya koyamıyorlar. Bu geçerli sebebi ortaya koyamadıkları zaman sadece dedikodu ve yanlış içinde oldukları görülüyor. Kanıtları yok. Bilim insanları kanıtlarıyla konuşur. Türkiye’de şuan 33 milyona yakın aşı yapıldı. Türkiye’de ciddi bir yan etki görülmedi. Aşılar ilk çıktığında aşıları sağlık çalışanları oldu. Bu işi bilen insanlar. Eğer biz aşıdan böyle bir şey bekleseydik aşı olur muyduk? Aşı karşıtlığı bana göre suç. Kişisel olarak ben aşı olmamayı doğru bulmuyorum. Hukuka uygun bulmuyorum. Sağlık kurallarına uygun bulmuyorum. Ama diğer taraftan diyelim ki bir kişi kişisel olarak aşı olmama hakkını kullandı. O zaman aşı olmayan kişi sokağa çıkmayacak.  Bilerek aşı olmuyorsun ve virüsü başkalarına taşıyabilirsin. O zaman bu haktan vazgeçmeleri lazım. En azından bireysel hak olarak kullananlar bile aşı karşıtlığı şeklinde bir tavır içerisinde bulunmamalı. Aşı karşıtlığı toplumun korunmasında en büyük silahını elinden alma arzusu demek. Aşı karşıtlığı toplumu o hastalığa karşı hassas tutmak demek. Gel bana bulaş, beni hasta et demek.” sözleriyle bu kişilerin yaptıkların suç olduğunu dile getirdi.

BİLİMSEL DAYANAKLARI YOK

Prof. Dr. Aydın Sağlık Bakanlığının aşı kampanyalarına, önerilerine ve direktiflerine herkesin destek vermesi gerektiğini belirterek, aşı karşıtlığını perçinleyen kişiler hakkında devlet yetkililerinin mücadele vermesi gerektiği, “Bu düşünceleri topluma empoze etmeye çalışan kişilerin hiçbir bilimsel dayanağı yok. Bana göre bunu yapmak hem tıbbi olarak hem hukuki olarak suçtur. Aşı teknolojisini bilmiyorlar. Kullanılan aşıların nasıl etki ettiklerini, içinde neler olduğunu bilmiyorlar. Biz bunları biliyoruz. İnsanlara yapılan aşının ne anlama geldiğini, ne yapabileceğini öngörüyoruz. Zaten faz çalışmalarında da ciddi bir sorun karşımıza çıkmadı. Amerika ve Almanya’da beş yaşından büyük çocuklarda aşıyı uygulamaya başladılar. Okulların açılabilmesi, eğitimin eski hızına dönebilmesi için de mümkün mertebe çocukların da en iyi şekilde aşılanması gerekecektir. Bu çalışmalar netice verir ve çocuklarda herhangi bir yan etkisi olmadığı görülürse Türkiye’de de çocuklar aşılanacak. Bu aşı karşıtları o zaman daha fazla mı çalışacaklar. Yaptıkları şeyler tamamen bu ülkeye zarar veriyor. Sağlık bakanlığının direktiflerine, önerilerine, önlemlerine, aşı kampanyasına tam destek vermek lazım. Bunun dışındakiler yanlış içindedir ve suç işlemektedirler.” sözleriyle anlattı.

HABER:Fatoş BATMAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.