banner114

TMOBB’u topa tuttu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve İnşaat Mühendisleri Odası eski Başkanı Mustafa Yaylalı, TMMOB’un Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Barış Pınarı Harekâtına yönelik açıklamalarına sert tepki gösterdi. Yaylalı, TMOBB’un mevcut yönetiminin 550 bin üyeyi temsil ettiğini, ancak buna rağmen ülkede terörü ve teröristleri kınamaktan imtina eden bir kuruluş olduğuna dikkat çekerek, “Şu anki TMMOB, taşıdığı ismin ve isminde taşıdığı "Türk" ibaresinin tarihi değerinden ve yapısından bîhaberdir. Türk Milleti, dostunu da düşmanını da unutmaz.” dedi.

“TMOBB TAŞIDIĞI İSİMDEN BİHABERDİR”

TMOBB’un kuruluşunun Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen Anayasa’nın 135. maddesine dayandırılarak kurulduğunu hatırlatan Mustafa Yaylalı, TMOBB yöneticilerinin terör karşısındaki tutumlarını eleştirdi. Yaylalı, “Yıllardır bu ülkede terörü ve teröristleri (yöneticilerinin kınanmasını uygun gördükleri hariç) kınamaktan imtina eden, Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasamızda belirtilen şekilde ilelebet var olması ülküsüne kast etmek, birliğini bozmak, bütünlüğünü parçalamak amaçlı teröre karşı olan mücadelesini bir savaşmış gibi gösterip barış nidaları atan bir azınlık kitlenin yönetimindeki şu anki TMMOB, taşıdığı ismin ve isminde taşıdığı "Türk" ibaresinin tarihi değerinden ve yapısından bîhaberdir.” dedi.

TMOBB, MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI TEMSİL ETMİYOR

Mustafa Yaylalı, TMOBB’un mevcut tutumunun Türkiye Cumhuriyeti’nin mühendis, mimar ve şehir plancılarını temsil etmediğinin gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtı konusundaki açıklamalarından net bir şekilde anlaşıldığını söyledi. Yaylalı, “Büyük Türkiye Cumhuriyeti'nin mühendis, mimar ve şehir plancılarını temsil etmedikleri, ülkemizin gerçekleştirdiği "Barış Pınarı Harekâtı" konusundaki açıklamadan net bir şekilde anlaşılmaktadır.” diye konuştu.

TAVIRLARI KABUL EDİLEMEZ

Anayasal bir kurumun Türkiye Cumhuriyetinin temel ilkeleriyle çelişkili açıklamalar yapmasının kabul edilemez olduğunu belirten Yaylalı, “Anayasal bir kurumun anayasamızın temel ilkeleri ile çelişen açıklama yapıyor olması bugüne kadar olduğu gibi yine kabul edilemezdir. Bu ülkenin var olma, varlığını sürdürme mücadelesi içerisinde olduğu şu dönemde, buna kastedenlere karşı hiçbir söz söyleyemiyor, ancak ülkemiz devleti, ordusu ve milleti ile bu mücadelenin gereği bir operasyona başladığında, yanımızda durmak yerine, tam da karşımızdakilerin isteyecekleri şekilde bir açıklama yaparak niyetinizi net bir şekilde ortaya koymuş oluyorsunuz. Meslek kuruluşumuzun merkezinin kuruluş dayanağı olan anayasamızı ve bu ülkenin değerlerini içselleştirememiş kişilerce yönetiliyor olduğunu, bahsettiğim açıklamasının benim ve benim gibi düşündüğüne inandığım ve birçok platformda şahit olduğum yüzbinlerce Türk Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısının düşünceleri ile tamamen tezat oluşturduğunu kamuyu ile paylaşmak isterim. Türk Milleti, dostunu da düşmanını da unutmaz. Allah, devletimizi ilelebet payidar, ordumuzu daima muzaffer, milletimizi bahtiyar eylesin.” şeklinde konuştu.

TMOBB BARIŞ PINARI HAREKÂTIYLA İLGİLİ HANGİ AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI?

Tüm Türkiye, Barış Pınarı Harekâtına destek açıklamaları yaparken üçü sendika, 2'si meslek örgütü olmak üzere 5 sivil toplum örgütü, harekâta karşı çıktı. DİSK, KESK, Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) Suriye'nin kuzeyinde başlatılan Barış Pınarı Harekâtı karşı çıktıklarını ortak bildiriyle açıkladılar. Açıklamada, Türkiye'nin Suriye'de yaptığı önceki operasyonlara atıfta bulunularak, savaş karşıtı kitlelerin 'hainlikle' suçlandığı belirtildi. "Bu toprakların ihtiyacı adalet, demokrasi ve barıştır" başlığıyla yayınlanan saçma bildiride şu ifadeler yer aldı: "Böylesi bir askeri maceranın hiçbir sorunu çözmeyeceğini, aksine ülkemizin temel sorunlarını derinleştireceğini görenler için, göz göre göre susma zamanı değildir. Ortadoğu’daki savaş politikalarının besleyip, büyüttüğü, Türkiye’de yüzlerce insanımızı aramızdan alan katliamları gerçekleştiren DEAŞ'ın dünyanın dört bir yanından gelen ve yurttaşı oldukları hiçbir ülkenin geri almak istemediği binlerce üyesinin 'gardiyanlığı' gibi ciddi bir tehlikeyle karşı karşıyayız. Emperyalist güçlerin kapışma alanı haline gelen bir bataklıkta, emperyalist güçlerle girilen pazarlıklarda izin verilen bir kapsamda, onların sattığı ve satacağı silahlarla, hepimizin geleceğini tehdit edebilecek tehlikeli vaatlerde bulunarak, üstelik başka bir ülkenin toprağında askeri bir operasyona girişmenin kimin ihtiyacına yanıt verdiği büyük bir soru işaretidir."

 HABER: Gültekin SADIKOĞLU 

Anahtar Kelimeler:
TrabzonMustafa Yaylalı
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.