banner114

TİSKİ’ye kredi üstüne kredi kullanma yetkisi verildi

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinde TİSKİ’ye 25 Milyonluk kredi kullanma yetkisi verildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Meclis kararını onaylarsa TİSKİ 25 milyon daha borçlanacak

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisinin Eylül ayı ikinci oturumu Başkan Murat Zorluoğlu, başkanlığında yapıldı. Meclis’te Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen 6, İmar ve Bayındırlık Komisyonunda gelen 3 madde görüşüldü.  Plan ve Bütçe Komisyonundan gelen 6 maddemin 5’ini TİSKİ ile ilgili gündem maddeleri oluşturdu. Gündem maddeleri arasında TİSKİ’ye yeniden kredi kullandırılması da yer aldı.  Plan ve Bütçe Komisyonu adına konuşan Ali Osman Çoban, “TİSKİ için 25 Milyon kredi kullanılması gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşme ve İller Bankasından kredi talebi için TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’a yetki verilmesi gerekilmektedir.” dedi. Yapılan oylamayla birlikte Tekataş’a Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşme ve İller Bankasıyla kredi talebi için temas kurma yetkisi verildi.

ÖNCE 3 MİLYONLUK KREDİ TALEBİ GÜNDEME GELDİ

Ardından Araklı ve Sürmene ilçesine bağlı 11 mahallenin içme suyu şebeke inşaatı için kullanılan 400 milyon 200 bin TL’lik kredinin yanı sıra ek kredi kullanımı gündeme geldi.  3 milyonluk ek kredi talebinin gündeme gelmesi üzerine CHP Grubu Başkanvekili Turgay Şahin daha önce kullanılan krediyi hatırlattı. Kredinin yetmediğinin ifade edilmesi üzerine 3 milyonluk yeni kredi talebi oy birliğiyle onaylandı.

ARDINDAN 22 MİLYONLUK  KREDİ TALEBİNDE BULUNULDU

Mecliste bir sonraki gündem maddesini de TİSKİ’ye verilecek kredi kullanma yetkisi oluşturdu. 2021 yılı yatırım programındaki işlerin yapılabilmesi için TİSKİ’ye 22 milyon TL’lik yeni kredi kullanma yetkisi verilmesi gündeme geldi. Özel bankalardan da kredi kullanılması talebi üzerine söz alan Şahin, “18 ilçeye yatırım yapıyor. Bütçeden kendine sağladığı iç borçlanmayı kullanmış. Meclis kararıyla birlikte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kararıyla birlikte borçlanacak. İller Bankasından kredi kullanmıştı. İller Bankası faizi sonuçta devletin bankasının faizidir. Özel bankalardan kredi kullanmak bir ilk.   Ben bunu daha önce görmedim. Neden kullanılıyor? İller Bankasından kullanılacak kredi faiz oranından daha mı düşük? Bunu bir izah etsinler. Tesislerimizi ayağa kaldırmak için bunu yaparsak bunun altından kalkamayız. Belediyeyi büyük borca sokarız.” dedi. 

PANDEMİYİ GEREKÇE GÖSTERDİ

Bunun üzerine Başkan Zorluoğlu, “Size katılmıyorum. Belediyeler İller Bankası üzerinden kamu bankaları üzerinden borçlanabilir. Türkiye’deki Büyükşehir Belediyelerinin tamamı İller Bankasından, yine özel bankalara borçları vardır. Bizim Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak ve TİSKİ olarak borçlanma kabiliyetimiz yerindedir. Aldığımız borçları ödeyebilecek ekonomik imkanlara sahibiz. Dolayısıyla İller Bankasından da borçlanabiliriz, özel bankalardan da borçlanabiliriz. Biz özel bankalardan yaptığımız borçlanmalarda prensip olarak büyük bölümünü ya da tamamını kendi dönemimizde ödeyecek şekilde bir vadelendirme yapıyoruz. Mesela Büyükşehir olarak borçlarımızın bir kısmının tamamını bir kısmının da yüzde 80’ini kendi dönemimizde ödeyecek, bizden sonraki döneme borç bırakamayacak şekilde hareket ediyoruz. İller Bankasının vadeleri, özel bankaların vadelerine göre daha uzundur. Dolayısı ile bunda bir ilk yok. Birçok hizmet de ilk. TİSKİ’nin bugün yaptığı Trabzon’da hizmet olarak ortaya koyduğu projelerin birçoğu da ilk. İlk kez yapılıyor. Projeleriniz olduğu zaman kaynağını da bu şekilde bulabiliyorsunuz. Kendi dönemimizde aldığımız borçların çoğunu geri ödüyoruz, bizden sonrakilere de büyük bir borç stoku bırakmayacağız. Trabzon Büyükşehir Belediyesi 30 Büyükşehir Belediyesi içinde halen en az borca sahip belediyedir. Net! Dolayısıyla borçlanma yoluyla da zaman zaman birtakım projeleri hayata geçirmemiz gerekiyor. Ayrıca olağanüstü bir süreçten geçtik. Neredeyse 2 yıldır TİSKİ Genel Müdürlüğünün kaynaklarının yüzde 90’unu oluşturan içme suyu gelirlerini biz tahsisi edemiyoruz. Bunu a yüce Meclisin takdirlerine sunuyorum.  Biz çok uzun zaman pandemi şartlarında kimsenin suyunu kesmedik. Çok uzun zamandır kimseye TİSKİ üzerinden icra takibi başlatmadık. Tahsilat oranlarımız çok çok düştü. Bu TİSKİ’nin yatırım yapma kabiliyetini ciddi manada azalttı. O nedenle biraz daha fazla borçlanma kabiliyetine ihtiyaç var. Ama normale dönülüyor. İnşallah bu yeni dönemde su paralarımızı tahsil ettiğimiz sürece borçlanmalarımızı daha az yapacağız. Su paralarını tahsis ettiğimiz sürece daha az borçlanacağız.” diye konuştu.

“BUNLAR YENİ DEĞİL, YENİLEME OLABİLİR, İLAVE OLABİLİR”

Zorluoğlu’nun TİSKİ bir ilki gerçekleştirdi sözlerine tepki gösteren Şahin, “TİSKİ kurulalı 6 yıl oldu. Bundan önce de 18 ilçenin içme suyu vardı. Bunlar ilk değil. İçme suyu olmasa oralarda yaşam olmaz. Bunlar yeni değil. Yenileme olabilir, ilave olabilir. Memba artırımı olabilir.” şeklinde konuştu. Görüşmelerin ardından 22 milyonluk kredi kullanılması talebi Şahin’in itirazı üzerine oy birliğiyle değil oy çokluğu ile Meclisten geçti.

SU BASKINLARI OLMAMIŞ

Ortahisar’la ilgili gündeme gelen 9.500.000.00 kredinin kapsamının genişletilmesi talebi ile ilgili CHP’li Şahin, “Kanalizasyonu ayrı bir firma mı yapıyor? Krediyi yağmur sularına neden kullanmadık. Daha önce neden yağmur suyu için bu krediyi kullandırmadık.” ifadelerini kullandı. Başkan Zorluoğlu, “Kanalizasyon işi de bu krediye dahil ediliyor. Yeni yapılacak olan işlerde içme suyu ve kanalizasyon işi birlikte yürütülecektir. Ne Çömlekçi, ne Beşirli, ne Moloz, ne Havalimanı,  ne de Aydınlıkevler su bastı. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak yağmur yağdığında inşallah endişe yaşamayacağız. Bunlar yatırımla akalı oluyor. Türkiye’de fiyat artışları bizi de etkiliyor. Bu noktada hiç bir endişeniz olmasın. Alt yapı ile alakalı her alınan kuruş yerinde ve doğru şekilde kullanılmaktadır.” İfadelerini kullandı.

KAÇ FİRMA ÇALIŞIYOR

Çalışmaları yürüten firmalar hakkında da konuşan Şahin, “Alt yapı ve üst yapıya da katarsak 5 firma çalışıyor. Vatandaş bize de bazen şikayette bulunuyor. Biri kazıyor, biri şöyle yapıyor. Şunu bilmeli. Ortahisar ilçesinde alt ve üst yapıda kaç firma çalışıyor?” diye sordu.  Bunun üzerine Zorluoğlu, “İçme Suyu İnşaatını Maz yapıyor. O AB ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ihalesi yapıldı. Kanalizasyon ya Maz ya da diğer firma. Yağmur suyunu yapan kanalizasyonu da yapıyor. Fiber optik ayrı firma tartından yapılıyor. Üst yapıyı da ayrı firma. Toplamda 4 oldu. Ancak burada minimum 4 tane, bazen 5 tane de oluyor.” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR  DORTMUND’A  GİDECEK

Kardeş il Dortmund’a yapılacak ziyaretle ilgili maddeye geçmeden önce Zorluoğlu, Meclis yönetimini Başkan Vekili Atilla Ataman’a devretti. Strateji Geliştirme Daire Başkanı Zülfü Turan ile Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Muharrem Cimşit’in 18-26 Eylül tarihleri arasında yol hariç görevlendirme yapılması gündeme geldi. Turgay Şahin, Meclis üyelerinin neden dahil edilmediğini sordu. Şahin, “2 kişi irade ardına inceleme mi yapacaktır? Mahiyeti nedir? Eskiden bu programlara grubu olan partilerden 1 Meclis üyesi de davet ediliyordu. Bu işin mahiyeti nedir?” diye sordu. Şahin’in eleştirisinin ardından Başkanvekili Ataman, programa Meclis üyelerinin de dahil edilmesinin görüşüleceğini kaydetti. Gündem maddesi oylanarak kabul edildi.

HABER: Songül MAZLUM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.