banner114

TİSKİ Müdürü Meclis’e istendi

Ortahisar Belediye Meclisinde, 2022 yılı performans raporu oy birliğiyle kabul edildi. Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın Meclis’e davet edilerek kentteki çalışmalar hakkında bilgi vermesini istedi. Başkan Genç de konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile görüşeceğini açıkladı ve 2022 yılında hayata geçirilecek projeleri anlattı.

Ortahisar Belediye Meclisinde, 2022 yılı performans raporu gündeme geldi. Belediye Meclisi toplantısı Ahmet Metin Genç başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda performans raporuna ilişkin bilgilendirme yapıldı ve konuya ilişkin Meclis Üyelerinin soruları yanıtlandı. Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın Meclis’e davet edilerek kentteki çalışmalar hakkında bilgi vermesini istedi. Başkan Genç de konuyu Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ile görüşeceğini açıkladı ve 2022 yılında hayata geçirilecek projeleri anlattı. Meclis toplantısında müdürlüklerin bütçesi görüşüldü. Özel Kalem’e ilişkin söz alan CHP’li Meclis Üyesi Cüneyt Zorlu, “Memuriyete gelmeyen var mı? Sınavsız memuriyete geçen var mı? Bu isimleri yarın farklı bir yerde görür müyüz?” diye sordu.  CHP’li Oktay Söğüt ise Mali Hizmetler Müdürlüğüne ilişkin, “9 milyon 400 lira faiz gideri var. Bu çok fazla. Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün bütçesinin iki katı.” eleştirilerinde bulundu.  Birim hakkında yapılan bilgilendirmede, “İller Bankasından aldığımız kredilerin faizleri işlemeye başladı. Tahsilat bazında yüzde 73 hedef belirledik.” denildi.  Bilgi İşlem Müdürlüğü için söz alan Meclis Üyesi Oktay Söğüt, “Dijital arşivlenme önemli bir konu. Amaç içerik kapsamı daha detaylı öğrenmek isteriz.” dedi.  Birim Müdürlüğü için yapılan bilgilendirmede, “İmarla ilgili çalışmalarımız belli bir aşamaya geldi. Diğer birimler için de aynı çalışmayı yapmayı planlıyoruz.” İfadelerine yer verildi.

TAŞIT KİRALAMA GİDERLERİ ARTTI

Destek Hizmetleri Müdürlüğü için söz alan CHP’li Cüneyt Zorlu, “Taşıt kiralama giderleri iki katına çıktı. Bu artış neden?” şeklinde konuştu. Konu hakkında verilen bilgilendirmede, “Araç kiralama bedeli 2 milyon 400 bin liraydı. 40 tane aracımız var. Kasko bedeli yükseldiği için 2 milyon 900 bin lira oldu. Geçen sene 45 aracımız vardı. Bu sene 40’a düşürüldü.” denildi. Makine İkmal Müdürlüğü için soru soran CHP’li Oktay Söğüt, “2 milyon 10 bin lira alım için mi satım için mi kullanılacak.” diye sordu. Alım için kullanılacağı kaydedildi. Cüneyt Zorlu, yakıt alımının yüzde 70 arttığını kaydetti. Altyapı çalışmaları yüzünden artış olduğu kaydedildi.  Araçlar için 4 milyon bakım onarım gideri olduğu da açıklandı. Bu giderin sorulması üzerine araçların eski olmasının etkili olduğu kaydedildi.

VATANDAŞA 10 MİLYON ÖDEME YAPILDI

Hukuk İşleri Müdürlüğü için Ufuk Hoş, en çok hangi davaların kaybedildiğini sordu. Başkan Genç, “Kamulaştırmasız el atma davaları” dedi. Vatandaşa 10 milyon ödeme yapıldığı kaydedildi.  Basın Yayın Müdürlüğü için soru soran Cüneyt Zorlu, “Rakamlar hiç değişmez mi? Geçen sene yapılan toplantı sayısı ile bu sene ki toplantı sayısı aynı. 30 bin lira toplantı gideri nasıl olur? Bu yük.” eleştirilerinde bulundu. Birim Müdürü Yusuf Keskin, “Bitme aşamasında olan çok projemiz var. Onların tanıtımı söz konusu oluyor.” dedi. Toplantı için belirlenen 30 bin liralık ödeneğin de harcanmayarak farklı birimlere aktarımının söz konusu olduğu söylendi.  

PROJELERDEKİ SON DURUM ANLATILDI

Etüd Proje Müdürlüğü için söz alan Cüneyt Zorlu,  projelerin son durumunu sordu. Yapılan bilgilendirmede, “Sokak Canlandırma Projesi, TİSKİ’nin çalışması yüzünden başlamadı.  Boztepe’deki Seyir Terası Projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığından onay gerekliydi. Bakanlık onayladı. Şu an kurulda. Kuruldan çıkar çıkmaz ihale edilecek. İpek Yolu Canlandırma Projesi için yatırımcı arıyoruz. En Mutlu Köy Projesi için DOKA’da. 9 milyon aldık. 2 milyonda biz taahhüt koyduk.” denildi.  Bu birimin çalışmaları hakkında bilgi veren Başkan Genç, “Tebessüm Kahvesi için tahsis yapıldı. Anıt ağaçlar için kurul kararı belirliyoruz. Kurul ağaçların yerine göre oturma alanlarını belirliyor. Kafe tarzında bir proje yapacağız. Büyük bir kapalı alan yok. Ahşap serender tarzında 2 tane yer yapılacak. Beşirli’de ve 3 Nolu Erdoğdu’da ve Soğuksu’da park yapılacak.” şeklinde konuştu.  CHP’li Oktay Söğüt, “Sıfır atık parkı bu yıl yapılabilir mi?” diye sordu. Yapılan bilgilendirmede, “Karayollarından viyadük altını değerlendirmek için tahsis istedik. Tahsise göre çalışmalar başlayacak.” denildi.

TARİHİ HAMAMLAR KÜLTÜREL VE SOSYAL KULLANIM ALANI OLACAK

Tarihi hamamların restorasyonunun gündeme gelmesi üzerine İYİ Partili Burhan Bekar, “Tarihi hamamlarla büyük tahribata uğradı. Onarım mı söz konusu olacak? Hamam olarak mı kullanılacak?” diye sordu. Başkan Genç, “Hasan Paşa Hamamında kültürel sosyal kullanım olacak. Çifte Hamam için de aynı düşünce söz konusu.” dedi. Çifte Hamam’ın Türk Dünyası Müzik Aletleri Müzesi için değerlendirildiği de kaydedildi.

FEN İŞLERİNE MEVSİMLİK İŞÇİ ALINIYOR

Fen İşleri Müdürlüğü için söz alan Cüneyt Zorlu, “Sanat yapıları nerede yapılacak? Asfalt için konulan rakamlar düşük kalmış gibi gözüküyor. Altyapıda sorun varken personel sayısı niye düştü?” sorularını yöneltti. İYİ Parti Grup Başkanvekili Berrin Erkuloğlu ise, “Engelli vatandaşlar için yollara dikkat edilmeli.” uyarısında bulundu Fen İşleri için yapılan bilgilendirmede ise, “Hem sel hasarlarından dolayı hem de yeni yolların sanat yapılarından dolayı 5 milyonluk bir kalem ayrıldı.” denildi. Zorlu’nun eleştirilerini de değerlendiren Başkan Genç, “Bizim yetki alanlarımızdaki yollarda malzemeler büyükşehirden işçilik bizden olacak. Lokal çalışmalarda 3 aylık 5 aylık mevsimlik işçi alarak sorunları çözmeye çalışıyoruz.” ifadelerine yer verildi.  Emlak ve İstimlak Müdürlüğü için söz alan Zorlu, “Nereleri kiraladık?” diye sorduk. Soru üzerine Tarih müzesi, dershane, kadın istihdam gibi yerler için kiralama yapıldığı kaydedildi.

ORTAHİSAR TEMİZ BİR ŞEHİR Mİ?

Temizlik İşleri Müdürlüğüne ilişkin söz alan İYİ Partili Burhan Bekar, “Ortahisar için temiz bir şehirdir diyebilir miyiz?” diye sordu. Başkan Genç ise, “Değil mi?” sorusuyla karşılık verdi. “Bana göre değil” yanıtını veren Bekar, temizlik görevlilerinin çok titiz bir iş çıkarmadığını sordu. Başkan Genç ise personellerin büyük bir titizlik içinde çalıştığını belirterek, herhangi bir olumsuzluk tespit edilmesi halinde bilgi verilmesini istedi.

TEKATAŞ’IN MECLİSE BİLGİ VERİLMESİ İSTENDİ

Bağımsız Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu ise şehirde altyapı çalışmalarının yol açtığı karmaşaya dikkat çekerek, TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş’ın Ortahisar Meclisine davet edilip bilgilendirme yapmasını talep etti.  Veteriner İşleri Müdürlüğü için söz istenmemesi üzerine Başkan Genç, “Berrin Tezel Erkuloğlu, söz istemiyor demek ki her şey yolunda.” şeklinde konuştu. Diğer ilçelerden özellikle Akyazı bölgesine hayvan bırakıldığı kaydedildi.

BELEDİYE 8 BİNAYI YIKTI

Yapı Kontrol Müdürlüğü için söz alan Cüneyt Zorlu, “Yıkım için ödenek 976 bin liraya düştü. Kaç kaçak yapı yıkıldı. Yıkımlarla ilgili şikayetlerde alıyoruz.” şeklinde konuştu. Müdürlük için yapılan bilgilendirmede, “Bize gelen şikayetlerde hiçbir ayrım söz konusu değil. Belediye olarak 8 bina yıktık. 100’ün üzerinde işlem yaptığımız var. Yıkım için ihale yapıyoruz ama ihaleye giren olmayınca sistem tıkanıyor.” Denildi. Zabıta Müdürlüğü için söz alan Oktay Söğüt, “Üniformalı çalışan arkadaşlarımızın kıyafetlerinde bir standart olması lazım. Bir standart var mı?” dedi. Soru üzerine yazlık ve kışlık üniformaların verildiği kaydedildi.

Birimlerle ilgili görüşmelerin tamamlanmasının ardından Grup Başkan Vekillerine söz verildi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Berrin Erkuloğlu, “Performans programımız hayırlı olsun. Vatandaşların talepleri doğru okunmalı ve ekonomik tedbirler sunulmalı.” dedi. MHP Ümit Akbaytürk de performans raporunun hayırlı olmasını diledi. AK Parti Grup Başkanvekili Hüseyin Canım, ”Genel itibariyle değerlendirdiğimizde performans hedeflerimizde gerçekçi bir yaklaşım izlendiğini düşünüyoruz. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” dedi.

“EN AZINDAN PKK’LI DEĞİLLER” ÇIKIŞI

Ortahisar Belediye Meclisinde, 2022 yılı performans raporu gündeme geldi. Belediye Meclisi toplantısı Ahmet Metin Genç başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda müdürlüklere ilişkin görüşmelerin tamamlanmasının ardından Başkan Genç, Meclis Grup Başkanvekillerine söz verdi. CHP Grubunda Turgay Şahin’in iki gün izinli olması üzerine Başkan Vekilliğini Cüneyt Zorlu üstlendi.  CHP Grubu adına söz alan Zorlu, “Geçen yıl 1313 kişi olan personel sayımız 1358’e çıkmış. 45 kişi alınmış. Orbel’e alınan 45 kişi hangi şartlarda alındı? Ben bir kez ilan açıldığını görmedim. Bu bize yakışmıyor.” dedi. Söz almadan konuşmaya giren AK Partili Meclis Üyesi Ufuk Hoş ise “En azından PKK’lı değiller.” çıkışında bulundu.  Ufuk Hoş’un bu söylemine tepki gösteren Zorlu, “Orayı oraya taşırsak başka şeyler konuşurum. Burada sunum yapıyorum. Personel alımını eleştiriyorum. Nereden biliyorsunuz PKK’lı olmadıklarını?  Bunu kınadığımı belirtmek isterim. Bu konuda Belediyemizi Sayıştay da 2018 raporunda eleştirilmişti. Verilen hizmette pek bir artış yok ama personelimiz artıyor. İş makine sayımız azaldı.  Genç iş makinesi sayımız azalmış. Biz isteriz ki araç parkımız gençleşsin. Bu durum iç açıcı değil. 15 milyon 600 lira temizlik araçlarına ödeme yapacağız. Böyle olmamalıydı. Faiz giderimiz arttı. Performans programının yetersiz olduğunu düşünüyorum. Daha fazla personel daha fazla faiz gideri var ama daha fazla hizmet yok.” dedi.

KREDİ ÖDEMELERİNİ KENDİ DÖNEMİMİZDE TAMAMLAYACAĞIZ

Genel bir değerlendirme yapan Başkan Genç, “Kredilerimizin ödemeleri görev süresi içinde tamamlanacak. Faiz giderlerimizin artması aldığımız krediler yüzünden. Bizim SGK giderlerimizde yapılandırma var. İlave borçlanmadan projelerimizi yapmayı planlıyoruz. Biz yeni personel alamıyoruz. Geçici personel alımı yapıyoruz. Taşıt konusunda eleştirilerinize katılıyoruz. Makine parkımıza yeni makine de katacağız. TİSKİ’yle ilgili konuyu Büyükşehirde değerlendirelim. Ona göre adım atalım. Hem teknik hem dE teferruatlı bilgilendirmeye ihtiyaç var diye bende düşünüyorum. Seyir Terasını da önümüzdeki yıl hayata geçirmeye çalışıyoruz. Basın Müzesini önümüzdeki yıl yapacağız. Mehmet Akif Ersoy kompleksimizi de hizmete alacağız. Parklarımızı önemsiyorum. Tarihi eserlerimizi öneriyoruz. Kültür Sanat şehri hedefimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Kültür Sanat Merkezi için Millet Bahçesinde bir talebimiz oldu. Büyükşehir Başkanımız daha geniş bir alan içinde yapılmasını istiyor. Teklifleriniz önerileriniz için sağladığınız katkılar için teşekkür ediyorum.” açıklamalarında bulundu.  Görüşmelerin ardından performans raporu oy birliğiyle kabul edildi.

HABER:Songül MAZLUM

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.