banner114

TiSKi Deli Dumrul gibi

ABONE OLANLARA CEZA VAR

 TİSKİ, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Çayırlar Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinden faydalanmak için sayaçlarına su taktıran onlarca vatandaşa ceza yağdırdı. Vatandaşlar dağdan getirdikleri suya sayaçları bile kendilerinin taktırdığını ve hiçbir hizmet vermeyen TİSKİ’nin sırf kapılarının önünde hayvanları için su var diye 1561 lira su bedeli, 127 lira tahakkuklu KDV bedeli ve 29 lira da atık su bedeli olmak üzere yaklaşık 1600 lira borç çıkardığını söyledi.

ABONE OLMAZSAN CEZA YOK

  MAHALLE sakinlerinden Bilal Yıldız, “Adam köyüne kendi çabasıyla getirdiği suyu kullanacak. Biz bu cezayı ödemeyeceğiz. Tüketici Hakem Heyetine başvuracağız.” dedi. Mağdur Mustafa Kurt ise, “Bizi ikaz etseydiler biz suyu kapatırdık. 20 sene önce yapılmış tesisat var, 15 sene önce yapılmış tesisat var. Biz onun kaçak olduğunu bile bilmiyoruz.” diye konuştu. İlyas Beyazyüz de, “3 bin metreden evime su getirdim. Kendi paramla, kendi borumla, kendi emeğimle getirdim.” diyerek tepki gösterdi. 

KONUYU YARGIYA TAŞIYACAKLAR

   TRABZON Büyükşehir Belediyesi bağlı kuruluşu TİSKİ’nin resmen aboneleri cezalandırdığını ileri süren Fikri Akyüz, “Bize galiba abone olma cezası geldi. Saati takmadan önce ‘Hayvanları olan vatandaşlar dışarda su bırakabilir’ denildi. Ama şimdi sanırım personellerine

TİSKİ, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Çayırlar Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinden faydalanmak için sayaçlarına su taktıran onlarca vatandaşa ceza yağdırdı. Vatandaşlar dağdan getirdikleri suya sayaçları bile kendilerinin taktırdığını ve hiçbir hizmet vermeyen TİSKİ’nin sırf kapılarının önünde hayvanları için su var diye 1561 lira su bedeli, 127 lira tahakkuklu KDV bedeli ve 29 lira da atık su bedeli olmak üzere yaklaşık 1600 lira borç çıkardığını savundu.

ABONE OLMAYANLARA CEZA YOK

Mahalle sakinlerinden Bilal Yıldız, “Adam köyüne kendi çabasıyla getirdiği suyu kullanacak. Biz bu cezayı ödemeyeceğiz. Tüketici Hakem Heyetine başvuracağız.” dedi. Mağdur Mustafa Kurt ise, “Bizi ikaz etseydiler biz suyu kapatırdık. 20 sene önce yapılmış tesisat var, 15 sene önce yapılmış tesisat var. Biz onun kaçak olduğunu bile bilmiyoruz.” diye konuştu. İlyas Beyazyüz de, “3 bin metreden evime su getirdim. Kendi paramla, kendi borumla, kendi emeğimle getirdim.” diyerek tepki gösterdi.

KONUYU YARGIYA TAŞIYACAKLAR

Trabzon Büyükşehir Belediyesi bağlı kuruluşu TİSKİ’nin resmen aboneleri cezalandırdığını ileri süren Fikri Akyüz, “Bize galiba abone olma cezası geldi. Saati takmadan önce ‘Hayvanları olan vatandaşlar dışarda su bırakabilir’ denildi. Ama şimdi sanırım personellerine pirim veriyorlar.” şeklinde konuştu. Mustafa Akyüz, “Burada herkes kuyusunu kendi açtırmış. Devletin bir kuruşu yok. Çaykara’da verdikleri cezaları iptal ettirmişler, burada da iptal ettirecekler. Bunları mahkemeye vereceğim.” dedi.

TİSKİ, Trabzon’un Maçka ilçesine bağlı Çayırlar Mahallesi’nde Büyükşehir Belediyesinin hizmetlerinden faydalanmak için sayaçlarına su taktıran onlarca vatandaşa ceza yağdırdı. Vatandaşlar dağdan getirdikleri suya sayaçları bile kendilerinin taktırdığını ve hiçbir hizmet vermeyen TİSKİ’nin binlerce liralık borç çıkardığını kaydetti. Mahalle sakinlerinden Bilal Yılmaz, “Burada kanalizasyon hiçbir şey yok, yatırımları yok ama atık su, KDV, su diyerek yaklaşık 1600 lira borç çıkardılar. Burada 4-5 yıl önce muhtara TİSKİ görevlileri, ‘Abone olalım. Şebekeler yenilecek. Hizmet almanız için abone olun.’ dedi. Muhtarda hem abone oldu hem de köylüleri abone olmaları yönünde teşvik etti.  Köyün 60’ı abone olmuş, yüzde 40’ı abone olmamıştır. Abone olanlara belli bir süre sonra fatura gelmeye başladı. Faturaları ödediler. Faturaya itirazımız yok. TİSKİ’nin şebekesi burada yok. Ne altyapısı ne de üstyapısı var. Bu yıl son bir ayda  3-4 kez ekip geldi. ‘Kümeste su var, ahırda su var köpek suyu nereden içiyor?’ gibi sorular sorup denetim yapıp gidiyor. Buralar köy. Herkesin kapısının önünde tarladan geldikten sonra elini yüzünü yıkaması için su var. Başta ‘Ahırdaki ya da kapının önündeki sulara göz yumulacak’ denildi. Şu an bize verilen 1600 liralık cezanın sebebi bunlar. ‘Kapıda niye su var?’ dedi. Gelen görevli burada ninelerle ağız dalaşı yapıyor. Hiç abone olmayana bir şey yok. ‘Sen abone oldun, hizmet alıyorsun’ diyorlar. Depolara, borulara bakalım gömülmüş boru yok.” eleştirilerinde bulundu.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE BAŞVURACAĞIZ

Suyu köye büyüklerinin getirdiğini dile getiren Bilal Yılmaz, “Amcalarımız dedelerimiz 1975’lerde devletten sadece boru aldılar. Kendileri kazıyarak köye suyu getirdiler. Yani TİSKİ’nin şebeke yenileme ya da şebekeyi eve kadar getirme gibi bir hizmeti yok. Sayaçları da biz taktık. Burası yüksek bir yer. Kışın sayaçlarımız patladı. Sayacı getirip takmalarını söyledim. Sonuçta sayacı çarşı da kim takıyor arıza yapınca? Sayaçlar donunca çoğu kişi sayacını kopardı attı. Sayacı donanlar da verilen cezaya dahil edildi. ‘Niye yenilemedin, hadi bakalım ver bin 600 lira’ mantığı. Bizim köyümüzün nüfusu yazın 500’ü bulur. Kışın 300’lerde kalıyor.  Abone olanlar zarar ederken, abone olmayanlar kar elde ediyor. Başka köylerde böyle uygulamalar var mı bilmiyorum. Bir ay içinde 4 kez denetim niye yapılıyor? Ahırdaki suya niye bakılıyor? 20 tane hayvanımın önüne su koyuyorum 60 litre. Hepsini içmeyince ne yapacağım? Depoya mı dökeceğim? Ahırın temizliği de var. Hayvanları 5-6 ay kışın içerde bakıyoruz. Ona da su bırakacağız ki içsin. Dışardaki yalaklara da ceza yazdılar. Burası köy, tavuk var, kedi var, köpek var. Dışarı su koyacağız. Eskiden kapıda yalaklar olurdu. Kapıların önündeki yalaklara niye ceza yazıyorsun? Abone olan herkese bin 650 lira civarında ceza geldi. Burada yaşayan insanlar ya emekli ya da hayvancı. Bu köyde ticaret yok. Adam köyüne kendi çabasıyla getirdiği suyu kullanacak. Biz bu cezayı ödemeyeceğiz. Hacizde gelse ödemeyeceğim. Önce Tüketici Hakem Heyetine başvuracağız. Altyapı hizmeti yok, üstyapı hizmeti yok. Bize uyarısız ceza verdiler.” şeklinde konuştu.

İKAZ ETSEYDİLER BİZ SUYU KAPATIRDIK

Mağdur vatandaşlardan Mustafa Kurt ise, “Bizi ikaz etseydiler biz suyu kapatırdık. Bizi hiç ikaz etmediler. Gidiyorlar geliyorlar. ‘Kaçak su var. Bunu kesin.’ demiyorlar. Evin önündeki suyu sordular, ‘Abdest alıyoruz’ dedik. ‘Tamam ceza!’ 15 yıl önce yapılan tesisatları değiştirmemiştik. Böyle devam ediyorduk. Ben İstanbul’da oturuyorum. Yılda 3-4 ay buraya geliyorum. 20 sene önce yapılmış tesisat var, 15 sene önce yapılmış tesisat var. Biz onun kaçak olduğunu bile bilmiyoruz. TİSKİ’nin burada hiçbir yatırımı yok. Geldiler ağırlara girdiler. Biz burada yoktuk. Maçka TİSKİ Şefliğine gittik. ‘Bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Bu ceza uygulanmış.’ diyorlar. TİSKİ’ye, Kaymakamlığa da dilekçe verdik.” açıklamalarında bulundu.

SUYU KENDİ EMEĞİMLE GETİRDİM

Mahalle halkından İlyas Beyazyüz de, “3 bin metreden evime su getirdim. Kendi paramla, kendi borumla, kendi emeğimle getirdim. Hepimize standart aynı cezayı yazdılar.” diyerek tepki gösterdi. Cahit Beyazyüz de “Ben Kıbrıs’ta yaşıyorum. Sayaç takacak olan belediyedir. Belediye sayacı takar ve iki taraftan da mühürler. Burada sayaç takmamış. Su depolarının senede 3-4 defa ilaçlanması lazım. Hiçbir şey yok. Hizmet yok ama fatura geldi.” şeklinde eleştirilerde bulundu.

BİZE GALİBA ABONE OLMA CEZASI GELDİ

Trabzon Büyükşehir Belediyesi bağlı kuruluşu TİSKİ’nin resmen aboneleri cezalandırdığını ileri süren Fikri Akyüz, “Bize galiba abone olma cezası geldi. Bize saati takmadan önce ‘Hayvanları olan vatandaşlar dışarda su bırakabilir’ denildi. Ama şimdi sanırım personellerine pirim veriyorlar. Herkese bin 600 lira ceza yazıp gittiler. Benim babamın oturulmayan evine ceza yazmışlar. Dışarda suyu vardı ama evde oturan bile yok. Burası kırsal bölge. Bir de şehirde olduğu gibi atık su bedeli koymuşlar. Burada herhangi bir kanalizasyon yok. Burada hizmet olarak aslında hiçbir şey yapmadılar. Bir yatırımın olsa gider kalemin olsa karşılamak için fatura uygularsın ama şehirdeki politikanı burada uyguladığın zaman altında başka bir operasyon olduğu düşünülür. Köylüyü bıktırmak gibi bir operasyon olduğunu sanıyorum. Köye dönüş projesi tersine mi çevrilmeye çalışılıyor? Ben TİSKİ’ye itiraz dilekçemi yazdım. Sonuçta ne çıkarsa çıksın bunun bir aymazlık olduğunu düşünüyorum. Köylüye böyle bir şey uygulayamazsın. Atık su bedeli nasıl alıyorsun? Hizmet getirmediğin yerden para alıyorsun. Sen şebekeyi şehirdeki gibi getirip binanın yanına bırakırsan ben o zaman musluğumu takarsam para alırsın. Gariban köylünün cebindeki parayı alma niyeti varsa onu bilemiyorum. Ben bunu ödemeyeceğim. Hatta diretirlerse saati çökeceğim ve TİSKİ’nin önüne getirip yakacağım.” ifadelerini kullandı.

KÖYLERDEN İMZA TOPLAYIP, BUNLARI MAHKEMEYE VERECEĞİM

Mustafa Akyüz, “Burada herkes kuyusunu kendi açtırmış. Devletin bir kuruşu yok. Çaykara’da verdikleri cezaları iptal ettirmişler, burada da iptal ettirecekler. Köylerden imza toplayıp, bunları mahkemeye vereceğim. Burada herkesin hayvanı da yok. Hayvanı olsa tamam hayvanı için su alıyor dersin ama adamın hayvanı da yok. Burada bir kış üç saat değişen var. Saat 100 lira, tesisat 100 lira, bir de nakliye alacak senden o da 100 lira. Sadece 300 lira sayaca para veriyoruz.  Büyükşehir Belediyesi, muhtarlara şart koşuyor. Muhtar hizmet için belediyeye gittiğinde, ‘Sayaçları bağlayın buradan bizim hiç gelirimiz yok.’ deniliyor.”  serzenişinde bulundu.

HABER: Songül MAZLUM

Anahtar Kelimeler:
Tiski
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.