banner114

TFF finansal şike yaptı

Milletvekili Salih Cora, Kanal İstanbul’dan Doğu Akdeniz’e EYT konusundan yeni kurulan partiye, AK Parti’deki sorunlara ve Trabzonspor sorularımıza cevap verdi

günebakış: Kanal İstanbul Projesi İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı karşı karşıya getirdi. Ne düşünüyorsunuz?

Salih Cora: AK Parti’nin vizyon projelerinden birisidir. Hatırlarsanız gezi olayları sonrasında yapılan açıklamalarda nükleer santral, üçüncü havalimanı, üçüncü köprü ve kanal İstanbul projelerinin durdurulması istenmişti. Biz niyetlerin çevre olmadığını başka bir şeyler olduğunu o zaman anlamıştık. Ama geri adım atmadık. Nükleer santralin temelini attık, üçüncü köprüyü ve İstanbul havalimanını hizmete açtık. Şimdi de kanal İstanbul’u yapacağız. Yüksek maliyetli stratejik bir yatırımdır. Yap-işlet-devret ile yapmayı planlıyoruz. Bu proje gerçekleşirse Montrö sözleşmesi gereği boğazlarda kullanamadığımız insiyatifi inşa edeceğimiz kanalda kullanacağız. Ülke ekonomisine çok büyük değer katacak. Dünyanın en gözde projesi olacak. CHP her şeye karşı çıktığı gibi bu projemize de karşı çıkmaktadır. Ama biz yolumuza devam edeceğiz. CHP’nin dediğini yapsak bu ülkede çakılı bir çivimiz, milletimiz hayrına hiç bir eserimiz olmazdı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na gelince... Ekrem Bey, yabancı sermayenin sözcülüğüne soyunmuştur. Kanal İstanbul konsunda dışarıya mücadele etme sözü vermiştir. Şimdi o sözünü yerine getirmeye çalışıyor. Ama bunun hiçbir karşılğığı yoktur ve olmayacaktır.

günebakış: Doğu Akdeniz’de petrol ve hidrokarbon arama çalışmaları ne aşamadadır. Bu Türkiye için neyi ifade ediyor?

Salih Cora: Türkiye birçok alanda inanılmaz işler yapıyor. Dünya’yı şaşırtan adımlar atıyor. Doğu Akdeniz’de egemenlik haklarımızı kullanarak Kıbrıs açıklarında hidrokarbon arama çalışmalarını başlattık. Avrupa’da birçok ülke bu hamlemize karşı çıktı hatta engellemeye çalıştı. Kendilerinde gördükleri hakkı başkasına reva görmüyorlar. Bizi kıskaca almaya çalıştılar. Bizde bu baskı karşısında farklı bir atak yaptık. Libya hükümeti ile Deniz Yetki Anlaşması imzaladık. Bu anlaşma ile Akdeniz’deki faaliyetlerimizde meşruiyetini perçinledik. Artık bizi dar bir alana hapsedemezler. İsrail, Mısır, Yunanistan ve Avrupa’daki malum ülkeler çılgına döndü. Yunanistan ülkesindeki Libya büyükelçisini kovdu. Avrupa bu anlaşmaya çok ciddi tehditler savurdu. Bir başka gelişme ise bazı ülkeler Libya’nın içişlerine karışarak bir darbe planı içerisindedirler. Biz buna asla müsaade etmeyeceğiz. Libya’nın meşru yönetimine sahip çıkmak Türkiye’nin ulusal çıkarlarını doğrudan ilgilendirmektedir. Bu darbe sürecinde Libya hükümetinin yanında yer almamız ikili ilişkileri geliştirdi. Geçtiğimiz gün Libya ‘ya asker gönderilmesine ilişkin tezkerede Meclis’e sunuldu. Bence bu önemli gelişmelere gebedir. Bir talep olursa asker gönderebiliriz.

günebakış: Bütçe görüşmeleri nasıl geçti. Bu bütçede millet için ve Trabzon İçin neyi ifade ediyor?

Salih Cora: Bütçe görüşmelerinde ülkemiz ve milletimiz için yoğun bir çaba harcadık. Çok şükür üst üste 18 kez bütçe yaptık. Bize bu imkânı verene milletimize teşekkür ediyoruz. Doğru işler yaptık ki bütçeyi millete hizmet için kullandık ki bize bu hakkı tanıdılar. Bütçenin önceden %87’si faize giderken şimdi bütçenin sadece %17’lik kısmı faize gitmektedir. Türkiye tüm engellemelere rağmen üç kat büyümüştür. Her alanda dev yatırımlar büyük hizmetler gerçekleştirdik. Savunma sanayimizde ki millilik oranımızı %68’e çıkardık. İhracat her yıl yeni rekorlar kırmaktadır. Gayri safi yurt içi hasılatımız artmıştır. Makroekonomik veriler olumlu yöne evirilmiştir.

Bu bütçede eğitime büyük pay ayırdık. Yine sağlığa önemli bir bütçe ayırdık. Ayrıca çiftçimize, esnafımıza, sanayicimize teşvik ve desteklerimiz artarak devam edecektir. Trabzon ile ilgili kamu yatırımlarımız devam edecek. Bu bütçe ile Kanuni bulvarını bitireceğiz, şehir hastanesini ihale edeceğiz, yatırım adasının altyapısına başlayacağız, üniversitelerimize destek olacağız. Fındık üreticimize, çay üreticimize aynı desteklerimizi devam ettireceğiz. Hülasa taahhüt ettiğimiz projeleri hayata geçireceğiz. Devam eden yatırımların ödenek problemi olmayacak.

günebakış: Öğretmen ve polislere Ek gösterge ne aşamada?

Salih Cora: AK Parti verdiği sözü tutan bir partidir. Bu bizim seçim vaadimizdir. Seçimden sonra ekonomimize yönelik spekülatif saldırılar süreci uzattı. Çok şükür bu saldırıları şimdi bertaraf ettik. Bir toparlanma süreci yaşıyoruz. İnşallah en kısa sürede bu konu ile ilgili vademizi hayata geçireceğiz.

günebakış: EYT konusunda AK Parti’nin tavrı net mi? EYT’lileri mağdur etmediniz mi?

Salih Cora: EYT bizim dönemimizin mağdurları değildir. Bizden önceki hükümetler döneminde 1999 yılında çıkarılmış bir yasanın oluşturduğu bir sorundur. Biliyorsunuz CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun SGK Genel Başkanı olarak malum kanunun hazırlanma sürecinde katkısı olmuştur. Yasayı SGK’nın kurtuluş reçetesi olarak tanıtmıştı. Şimdi bu yasa nedeniyle emekli olamayanların savunucusu oldu. Bu konunun siyaseten istismarı konunun sağlıklı bir şekilde değerlendirilmesini engelliyor.

günebakış: Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan gelecek partisini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Salih Cora: Bana göre bu ayrılık yanlış olmuştur. Üzücü olmuştur. Arkadaşlarımız ülkemize milletimize hizmet etmek için AK Parti çatısı altında siyasete devam etmeliydi. Sn. Davutoğlu nefsine yenik düşmüştür. Kurucular kuruluna ve tüzüğüne baktığımda yeni veya farklı bir gelecek vadetmiyor. Hülesa ölü doğmuştur. Millete hizmet için değil hırs ve intikam İçin kurulmuştur.

günebakış: Trabzonlu akıllıdır, feraset sahibidir. Bir gelecek görmediği için heyecan duymamış geri durmuştur. Milletvekillerinin araçlarına trafikte öncelik olarak belirtilen “Çakar uygulaması”na sosyal medyada tepkiler var nasıl değerlendiriyorsunuz?

Salih Cora: Çok abartıldı. Zaten yönetmelikte var olan bir yetkiydi kanunla yeniden düzenlendi. Elli binin üzerinde çakarlı araba var. Yürütme ve yargı erkinin üst düzey bürokratların Çakar kullanma hakkı var. Ama yasama üyelerine bu yetki verilince bir kaşık suda fırtına kopartıldı. Bu atanmışların seçilmişlere tahakkümünün bilinçaltına yansımasıdır. Millete ve milli iradeye saygısızlıktır. Milletvekili millete ve memleketine hizmet için her gün onlarca programa yetişmeye çalışmaktadır. Arabası kendisine aittir. Şoförü kendisine aittir. Yakıtını cebinden ödemektedir. Bu görev bu kadar ucuz yıpratılmamalıdır. Ben zaruri bir durum olmadıkça çakarlı araba kullanmam. Ama kullananlara da saygı göstermek lazım.

günebakış: Trabzon vekilleri arasında bir kopukluk var mı?

Salih Cora: Son zamanlarda yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle maalesef böyle bir algı oluşmuştur. Aslında gerçek öyle değildir. Biz birbirimizi yakın tanıyan, birlikte çalışmış, teşkilatın içinden gelen kişileriz. Neye üzüleceğimizi neye sevineceğimizi iyi biliriz. Birbirimizin hassasiyetlerini de sınırlarını da iyi biliriz. Bu konuda birbirimize saygımız var. Samimiyet ile söylenmiş bazı sözler suizanla davranıldığında farklı noktalara savrulabilmektedir. Bunu aşmalıyız. Hemen beyaz sayfa açıp yolumuza devam etmeliyiz. Biz bu meseleleri kendi aramızda konuşuyoruz. Memleketin bizden hizmet beklentisi vardır. Her şeyden evvel birbirimizi Allah için seveceğiz. Cumhurbaşkanımıza yük değil güç vermeliyiz. Aksi durum kendi nefsimize yenik düşmek, şehrimize ve bizi seçenlere ihanet olur. Şehrimizin büyük meseleleri varken bizim küçük işlerle uğraşmamız yakışık olmaz. Arkadaşlarımızın bu yönde ki gayretlerine şahidiz. Gün şerleri defetmek günüdür. Gün birlik ve beraberlik günüdür

günebakış: Kongre sürecinde teşkilatlarda bir değişim bekliyor musunuz?

Salih Cora: Genel merkez ve il teşkilatımız gerekli çalışmaları yapıyor. AK parti dinamik bir partidir. Yeniliklerle, değişimlerle ayakta kalmıştır. Değişim olurken diğer taraftan vefayı da ihmal etmiyoruz. Bu büyük ailede işi ehline vermek temel sorumluluğumuzdur. Kongrelerden güçlü bir yapı ortaya çıkaracaktır.

günebakış: Trabzonspor başkanı geçen gün bir açıklama yaptı. TFF’nin bazı kulüp başkanları ile gizli bir görüşme yaptığı ardından aldığı bir kararla borçlanma yetkisi verdi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Salih Cora: Tabi ki bu kabul edilebilir, göz yumulacak, geçiştirilecek, hafife alınacak bir olay değildir. Kulüplerin mali bilançoları ortada. Disiplinsiz harcamalar kulüplerimizi de batağa sürüklemiştir. Geç de olsa bu duruma müdahale edilerek mali planları disiplinize edilmiştir. Hal böyle iken gizli toplantılarla, oyun oynanırken kural değiştirip günü kurtarıp geleceği karartmamak lazımdır. Ne olacak? Devre arası büyük kulüplere daha büyük transfer imkânı verip avantajlı bir durum oluşturacaklardır. Rakipleri ile haksız bir rekabet ortamı oluşturacaklar. Bu finansal bir şikeye teşebbüstür. Asla kabul edemeyiz sessiz kalmayız. Kaygılarımızı ilgili makamlara ilettik. Buna dair çok açık ifade ediyorum. TFF’deki yetkilileri sorumlu davranmaya davet ediyorum. Bedeli ağır olur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner108