banner114

Teleferik  düşünmüyor

TRABZON Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Çay TV canlı yayınında günebakış gazetesinin sorularını cevaplandırdı. günebakış gazetesi imtiyaz sahibi Ali Öztürk, ‘sahile akan lağım suları, mahkemenin iptal ettiği teleferik ve trafik sorunu’ sorularını yöneltti. Başkan Zorluoğlu, “Sümela’da teleferik yapılıyor. Trabzon’da teleferik düşünmüyoruz.” dedi.   n 2’DE

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, özel bir televizyon programına katılarak Trabzon basınının önemli temsilcilerinin sorularını yanıtladı. Çay TV’de Günebakış gazetesi imtiyaz sahibi Ali Öztürk’ün kent sorunlarıyla ilgili sorduğu üç soruya cevap verdi.

Ali Öztürk: Sayın Başkan Zorluoğlu’na çalışmalarında başarılar diliyorum. Öncelikle, 6 aylık bir zaman süreci geride kaldı. Basına yapılan çalışmalarla ilgili daha fazla bilgi verilmesini talep ediyoruz. 6 aydır neler yaptılar, ne yapmak istiyorlar, nasıl bir yol haritası belirlediler? Bunlarla ilgili fazla bilgi sahibi değiliz. Yapılamayanlardan ya da mevcut durumdan hareketle kendimize göre yorumlar üretiyoruz. Hâlbuki Sayın Başkan Zorluoğlu, yol haritasını ortaya koysa biz de takip etmiş oluruz. Basınla mesafeli olduğunu düşünüyoruz. Daha fazla basın toplantısı yaparak kamuoyunun daha fazla bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

BASINLA ARAMIZDA MESAFE YOK!

Başkan Zorluoğlu: Eleştiriyi dikkate alacağımızı belirtmek isterim. Elimizden geldiğince basındaki arkadaşlarla bir araya geliyoruz. Ben başkanlığımın 100. gününde basını davet ettim. Oturduk, kahvaltı yaptık. Birtakım değerlendirmelerimizi, görüşlerimizi, projelerimizi paylaştık. Zaman zaman gazeteleri ziyaret ediyoruz. En son Karadeniz Gazetesini ziyaret ettik. Ondan önce Taka Gazetesine ziyarette bulunduk. Önümüzdeki kısa süre içerisinde diğer 2 gazetemizi de ziyaret edeceğiz. Basınla aramıza herhangi bir mesafe koymamız söz konusu olamaz. Basınla mesafeli durmuyoruz. Çünkü biz yaptıklarımızı basın yoluyla kamuoyuna anlatacağız. Basın bizim için çok önemli araç.

Ali Öztürk: Trabzon, Türkiye’de lağım sularının deniz kıyısına aktığı ender şehirlerden biri. Turizm kentiyiz ama Beşirli sahillerinden Ganita’ya kadar olan kısımda özellikle lağım suları hemen kıyıya akıyor. Derin deşarj bir türlü yapılamadı. Sayın Başkan, yaklaşık 3 ay kadar önce “lağım sularını kıyıdan” taşıyoruz şeklinde derin deşarj müjdesi verdi. Ancak aradan geçen sürede hiç böyle bir çalışma olmadığı gözlendi. Acaba dolgu sahasının altındaki lağım sularının dolgu sahasının kıyısına taşınmasının ihalesi yapıldığı için mi böyle bir açıklama yapmıştı?

DERİN DEŞARJ DEMODE, İLERİ BİYOLOJİK ARITMA TESİSİNİN KAZANDIRILMASI LAZIM

Başkan Zorluoğlu: Ali Bey, ‘söylediniz, müjde verdiniz ama ortada bir şey yok’ dedi. Ben buna katılmıyorum. Eğer dikkatli tekrar bakarsa benim paylaşımıma, ben ‘kötü koku Beşirli’nin kaderi değildir’ dedim. Böyle bir tweet attım sosyal medyada ve çok sayıda destek aldım. Beşirli’de kötü kokuyu ortadan kaldıracak çalışma yaptık. Oradaki kanalları bütünüyle temizledik. Tıkalı kanalları… İhale yaptık ve ihalenin yapımı da bitmek üzere. Oradaki kanalizasyon bağlantı problemini çözüyoruz. Dolayısıyla Beşirli için ‘kötü koku kader değildir’ iddiamızı şimdi uygulamaya koyduk. Önümüzdeki yıl Beşirli’de koku olmayacak. Şimdi çok fazla yok. Ama bu sorun Trabzon’daki kanalizasyon probleminin derin deniz deşarjının atıksu arıtma problemini çözmüyor. Derin deniz deşarjı artık demode olmuş bir yöntemdir. Şuan kanalizasyonun sahil kentlerinde olması gereken kanalizasyonun atık su arıtma tesislerinde arıtılarak hatta ileri biyolojik arıtma tesisleriyle arıtılarak denize dökülmesi gerekir. Van’da valilik yaptım. Van’a gittiğimde Edremit’in, İpek Yolu’nun kanalizasyonu neredeyse tamamen arıtılmadan Van Gölü’ne veriliyordu. Vahim bir durum vardı. Süratle bir proje yaptık. Atıksu arıtma tesisini ihale ettik. Şuanda inşaatı yükseliyor Van’da. Trabzon’a geldik. Burada da atıksu arıtma tesisi yok. Ve süratle böyle bir tesise ihtiyacı var. Derin deşarj yöntemleri artık bitti. İleri biyolojik arıtma tesisi Trabzon’un önümüzdeki yıllardaki nüfusunu dikkate alarak büyük çapta arıtma tesisinin Trabzon’a kazandırılması lazım. Sorumluluk üzerimizdedir. Birkaç noktada yer çalışması tespitimiz var. Kredi almak suretiyle atıksu arıtma tesisini bu şehre kazandırmak istiyoruz. Daha sonra bütün kanalizasyonların ana hatlarını oraya bağlayıp oradan arıtılmış bir biçimde denizimize vereceğiz. Kıyılarımız ondan sonra mavi bayrak alabilecek temizliğe ulaşmış olacak. Trabzon’da bu tür yatırımlar için en büyük sorun yerdir. Çünkü bunun için yaklaşık 100 dönümlük alana ihtiyacımız var. Ve bu alanın çok da uzaklarda olmaması gerekiyor. Trabzon’un ana kollektör hatları kanalizasyonla ilgili Değirmendere’yle Beşirli arasındadır ana bölüm. Dolayısıyla bizim de çok uzaklarda arıtma tesisi kurma şansımız yok. Bu noktada yerini tespit etmek üzereyiz. İnşallah ondan sonra projelendirmesi ve yapımına sıra gelecek. Van’da böyle bir tecrübemiz var. Burada da inşallah arıtma tesisini gerçekleştireceğiz.

Ali Öztürk: Trabzon, bir turizm kenti.1 milyonu geçen yerli, yabancı turist var. Ve Trabzon ne yazık ki insanlar teleferiğe binmek için Ordu’ya gidiyor. 25-30 yıldır bu şehir teleferiği konuşuyor ama teleferikte hiçbir mesafe alamadık. Trabzon Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun yapmış olduğu proje de mahkeme tarafından iptal edildi. Ortada bir proje yok. Sayın Başkan, Trabzon’a bir teleferik kazandırmayı düşünüyor mu?

SÜMELA’YA TELEFERİK PROJESİ DÜŞÜNÜYORUZ

Başkan Zorluoğlu:Şuanda bir teleferik düşünmüyorum. Böyle bir şey programımda yok. Ama Sümela’da bir teleferik projesi var. Onun çok daha rantabl olduğunu düşünüyorum. Turizme de katkı sağlayacağını düşünüyorum. Sümela’da böyle bir teleferiğin yapımı için önümüzdeki günlerde ihale etmek suretiyle yap-işlet-devret modeliyle düşünüyoruz.

Ali Öztürk: Son olarak yine kentin en önemli sorunlarından biri, Ulaşım Master Planıyla ile ilgili bugüne kadar ne tür bir çalışma yapıldı. Şehir merkezindeki ulaşım problemini ne zaman aşacağız? Sayın Başkanın tarihlerini de belirten herhangi bir yol haritası var mı?

Başkan Zorluoğlu:Ulaşım Master Planıyla alakalı olarak Ulaştırma Bakanlığımızın bir Avrupa Birliği Projesi vardı. O çerçevede biz en iyi projeleri hazırlayan belediye olarak oraya müracaat ettik. Ekolojik köprüler, ulaşım master planı ve şehiriçi bisiklet yollarını kapsayan bir projeyle Ulaştırma Bakanlığımızın bu Avrupa Birliği’nden finanse edilecek programına müracaat ettik. Epey bir mesafe katettik. İnşallah projemiz oradan finanse edilmek suretiyle Ulaşım Master Planı halledilecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tsat 8 ay önce

trabzon yaya kaldırımlarına ve ara sokaklara gelişigüzel. parkedilen araç çöplüğü haline geldi.kentsel dönüşüm çok yavaş ilerliyor.sahil adeta maskeyle dolaşılamayacak halde pis kokular var.