banner114

TEKSTİLKENT’E  ONAY VERDİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Trabzon’u ziyaretinde Yatırım Adası’na sırtını dönse de TEKSTİLKENT’e onay verdi

GEÇTİĞİMİZ hafta Trabzon’u ziyaret eden sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, akşam saatlerinde STK’larla bir araya geldi. Toplantıda DKİB Başkanı A. Hamdi Gürdoğan Bakan Varank’a Trabzon’un TEKSTİLKENT ve Su Ürünleri Organize Sanayi Sitesi taleplerini iletti. Bakan Varank, her iki konuya da sıcak yaklaştığını belirtti. Varank, TEKSTİLKENT için Trabzon merkezinde Cazibe Merkezi kurulacağını kaydetti.   n 6’DA

Sanayi ve teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın toplantısına katıldınız. Sizin önerdiğiniz projeleriniz vardı. Bunlardan biri Tekstil Kent Projesi. Beklentinizi Sayın Bakan’a ilettiniz mi? Ne cevap aldınız?

Gürdoğan: İlettim. Tekstil Kentin özelikle 15 kilometre yukarıdaki ilçelerde yapılabildiğini, Malatya, Viranşehir’de de bunun olduğunu söyledi. Trabzonlu olan İstanbul tekstilin başkanı Mustafa Gültepe’nin Valimiz, Belediye Başkanımızla toplantı yaptıklarını, aynı o şekilde olursa buraya da yatırım yapacaklarını söylediler. Onların da Trabzon’daki siyasilerin ve yöneticilerin haberi olduğu için bunu sizle çözmek istedik. Bunun için bunu nasıl yapabiliriz? Trabzon’da yüzde doksan kadın istihdamı edecek işletmenin açılması ve Trabzon’da en azından İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşayan insanların geri dönmesini sağlayacağız, hem istihdam imkanı sağlayacağız. Aynı zamanda ihracat rakamları artacak Trabzon’un. Bunu söyledim. Kendisi sıcak yaklaştı. Yalnız söyle söyledi. Biz bunu verirsek yarın başka ilçeler de ister. Onun için Trabzonlu Bakan bunu yaptı derler diye bunu başka bir şekilde yapmamız lazım dedi. Bizim cazibe merkezi diye bir programımız var. Bunu konuşalım. Cazibe merkezi programında binayı yapıyorlar, teslim ediyorlar ve adamlar gelip makinesi kurup üretime başlıyorlar dedi. Kendisi de Mustafa Gültepe ile bizzat konuşacağını bu anlattığımız şeyi cazibe programı içerisinde yapabileceğini, onun için kendisinin konuşup halletmeye çalışacağını söyledi.

O zaman birden çok fabrika mı yapacak?

Gürdoğan: Burada konuştuğumuzda Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Ortahisar Belediye Başkanımız, milletvekillerimizin huzurunda konuştuk. İş adamları da vardı aynı zamanda.

Bunun dışında bir talebiniz oldu mu?

Gürdoğan: İki tane oldu. Balıkçılarımızın yaşadığı sorunları ve bugün için Trabzon’da bu balık sektörünün 100 milyon dolar olduğunu rakamların on sene içinde on kar arttığını, aynı zamanda 100 milyon dolara çıktığını söyledik. 10 sene içinde miktara bazında, döviz bazında olsun bu rakamlar on kat arttığına göre bunun fındıktan sonra ikinci bir alternatif ürün olacağını ilettik. Dolayısıyla piyasadaki boşluğu doldurmak için bürokratik engellerin kaldırılarak tonaj artırılmasına gitmek lazım. Çünkü balığı biz yok satıyoruz. Hep ihracata gidiyor. Ama bugün itibariyle Doğu Karadeniz’deki üretim talebi karşılamıyor. Bunun için biz Su Ürünleri Organize Sanayi Sitesi içinde paketleme ve işlemenin yapılması gerektiğini, yarı mamul olarak bu ürünü Vietnam’a yolladığımızı, oradan da Japonya’ya gittiğini söyledik. Ürünün ilgili teşekkür ettik. Yavru balık üretimi tesisi için yaptık. Ama bunun yanında bunu da yaparsak bunların tamamen birbirini tamamlayacak bir yatırım olduğunu onu teşebbüs ederken yer için eski tersane alanını istediğimizde ve bunun da atıl durumda durduğunu, Trabzon’da atıl durumda duran yerin faaliyete geçirilerek orada da yüzlerce insanın çalışabilmesini ve bu rakamı da 5 sene içinde 500 milyon dolara çıkaracağımızı söyledik. Yatırım yapar mısınız? Böyle bir şey olduğu zaman bizde bu yatırımı yapabileceğimizi ve bunun da sözünü verebileceğimizi bütün hazirunun huzurunda söyledik.

Bakan nasıl cevap verdi?

Gürdoğan: Kendisi bu konuyu inceleyeceğini, ondan sonra da gerekirse bir araya gelip çalışma yapabileceklerini söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.