banner114

Tekstili Trabzon’a getirelim

DOĞU Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, tekstil dünyasını Trabzon’a getirmek için Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş’a çağrıda bulundu. Gürdoğan bölgenin yatırım teşvik statüsünün 6. bölge statüsüne alınması için kent dinamiklerinin harekete geçmesini istedi. Gürdoğan’a İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Gültepe’den destek geldi. Başkan Gültepe tekstil kentin Trabzon’da kurulması halinde, fabrika kuracağını ve arkadaşlarını getireceğini söyledi.   

Trabzon’da tekstil sektörü için kollar sıvandı, 5 bin istihdamın sağlanacağı açıklandı.

 BAŞKAN GÜRDOĞAN’DAN TEKSTİL KENT ÇAĞRISI

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, tekstil dünyasını Trabzon’a getirmek için çağrıda bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un kente büyük katkılar sağladığını belirten Gürdoğan, milletvekillerinin, belediye başkanlarını STK’ları bu yatırıma destek vermeye çağırdı. Bölge itibarıyla sahile ve merkezlerin yakınında yer alan ilçeler gelişmişlik düzeyi olarak daha ileri seviyede olsa da iç bölgelerde yer alan ilçelerde gelişmişlik yönünden daha geride olduğunu belirten Başkan Gürdoğan, iç bölgelerde ve merkezden uzak bölgelerde yer alan ilçelerin refah seviyesini yükseltmek sektörümüzün kapasite artırıcı yatırım ihtiyacını gidermek için bu il ve ilçelerin yatırım teşvik statüsünün 6. bölge statüsüne alınmasını istedi.

BAŞKAN GÜRDOĞAN 6.BÖLGE DESTEĞİ Nİ İSTEDİ

Sahilden 15 kilometre uzağında olan ilçelerin doğrudan 6. Bölge desteklerinden yararlanacak şekilde teşvik sisteminde değişiklik yapılması gerektiğini belirten Gürdoğan, “Yatırım teşviklerinde de istihdam teşviki uygulamaları yönünden avantajlı olan 6. bölge teşvikleri sektörümüzün yatırım motivasyonu açısından önemlidir. 6. bölge teşviklerinde sigorta primi işçi hissesi desteğinin 10 yıl süreyle uygulanıyor olması ve diğer bölgelerde olmaması, aynı şekilde gelir vergisi stopajı desteğinin diğer bölgelerden farklı şekilde uygulanıyor olması, yanısıra sigorta primi işveren hissesi priminin OSB içi ve dışına göre 10-12 yıl uygulanması sektörümüz için cazip şartlar oluşturmaktadır” diye konuştu.

Tekstİl KENTİN SAĞLAYACAĞI AVANTAJLARI SIRALADI

Başkan Gürdoğan, bu teşvikin Karadeniz’de sahilden 15 kilometre içerideki ilçelerde uygulanması durumunda sağlanacak avantajları sıraladı: “Bu bölgenin İstanbul gibi gelişmiş bölgelere en fazla göç veren bölgelerden olduğu dikkate alındığında tersine göç meydana gelecek bu da dengeli refah dağılımında fayda sağlayacaktır . Bölgede iş olanakları olmaması sebebi ile işsizlik maaşı ya da sosyal yardım alanlar azalacağından devlet üzerindeki yükler azalacaktır. Hazır giyim sektörü ev kadınları dahil her kesimden atıl işgücüne kısa süreli eğitimlerle istihdam sağlayabildiğinden meslek eğitimi açısından da iş gücüne katkı sağlanmış olacaktır.

GÜRDOĞAN’IN ÇAĞRISINA DESTEK GÜLTEPE’DEN GELDİ

Başkan Gürdoğan’ın çağrısına ilk karşılığı İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçılar Birliği Başkanı Mustafa Gültepe verdi. Başkan Gültepe tekstil kentin Trabzon’da kurulması halinde, kentte ilk fabrikayı açacak kişinin kendisi olacağını belirtti. Gültepe İstanbul’dan çok sayıda fabrikanın Trabzon bölgesine gelmeye hazır olduğunu söyledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Enes Peker 2 ay önce

Yatırım teşvik sistemi kapsamında Trabzon 3. Bölge illeri arasında yerini almaktadır. Söz konusu teşvik kapsamında 2020 yılında mevzuatta
yapılan değişiklik ile artık tekstil ve hazır giyim sektör yatırımları Bakanlık tarafından desteknmektedir. Öncesinde hazır giyim üzerine komple yeni yatırımlar
desteklenmezken yapılan değişiklik ile destek kapsamına alınmıştır. Trabzon'un bulunduğu 3.Bölge statüsü SEGE araştırmasından kaynaklanmaktadır.
Trabzon'u bir karar ile 6.Bölge illeri arasına almak o kadar da kolay bir iş değildir, hatta bana sorarsan mümkün değildir.
Şu an Ordu 5.Bölge illeri arasında yer almaktadır ve söz konusu ilde hazır giyim üzerine ciddi bir kümelenme mevcuttur. Ordu'da düzenlenen teşvik
belgeleri listesine bakıldığında önümüzdeki süreçte bu sektörde daha fazla yatırımın yapılacağı öngörülmektedir.
Yapılabilecek iş, Samsun Çarşamba ilçesinde kurulumu süren tekstilkent gibi bir yapının Trabzon'a da kazandırılmasıdır.