banner114
banner146

Taş ocağına destek büyüyor

Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklama ile taş ocağı projesine destek verildi. Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Tuncay Maşalıcı da lojistik merkezin Rize için önemli olduğunu savundu. Taş ocağı için İkizdere’de gerçekleştirilen protestoları hatırlatan Maşalıcı, “Bu yatırım Rize’ye yapılacak. Taşını o zaman siz temin edin. Biz burada siyasi parti değiliz. Rize’nin sesiyiz. Rize’ye yapılan tüm yatırımları destekliyoruz’ dedi.

Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Tuncay Maşalacı Lojistik Merkezi'nin Rize için önemine değinerek “Bakanımızın ve inşaat firmasının açıklamasını önemsiyoruz ve destekliyoruz” dedi. Rize’nin İyidere ilçesine yapılması planlanan Lojistik Merkezi'nin dolgu sahasında kullanılmak üzere çıkarılacak olan taşın alınacağı İkizdere ilçesi Gürdere köyünde yapılacak olan taş ocağı ile ilgili basın açıklaması yapan Rize Muhtarlar Federasyonu Başkanı Tuncay Maşalacı “Muhtar arkadaşlarımızla kendi aramızda yapmış olduğumuz istişareler neticesinde Rizeliler olarak başta bu yatırımı Rize’ye getiren, başta Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekküre diyoruz. Biz Rizeli olarak yapılan projelerin hiçbirine, hiçbir Rizelinin de bu yapılan yatırımlara karşı çıkacağı kanısında değiliz.” dedi. Rize’nin engebeli arazisi nedeniyle yatırımların deniz dolgusuna yapıldığını dile getiren Maşalacı, “Rize’nin mevcut coğrafi yapısı kısıtlı olduğundan dolayı Pazar ilçesinde olduğu gibi havalimanı dolguyla denizde inşa ediliyor. Oranın taşı da Pazar ilçesinden alınıyor. Şu anda sondaj çalışmaları yapılan Rize Şehir Hastanesi de deniz alanı üzerinde dolgu olacak. Buranın da taşı Rize’nin çeşitli bir ilçesinden sağlam bir taş olarak alınacak. İkizdere lojistik merkezi de aynı şekilde yapılmak üzere.” ifadelerini kullandı. Taş ocağına karşı çıkanların Rize’ye gerekli olan bir yatırıma neden karşı çıktığına anlam veremediklerinin altını çizen Maşalacı “Bazı arkadaşlarımız bu işe karşı çıkıyor. Ben şunu da söylemek istiyorum; bu yatırım Rize’ye yapılacak. Taşını o zaman siz temin edin. Bu yatırım burada yapılsın. Biz burada siyasi parti değiliz. biz ortada konuşuyoruz. Rizeli’nin sesiyiz. Biz Rize’de yapılan tüm yatırımları destekliyoruz.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Rize ziyareti esnasında söylediklerini önemsediklerini ve desteklediklerini ifade eden Maşalacı “Bakanımızın ve İnşaat firmasının açıklamasını önemsiyoruz ve destekliyoruz. Yeniden oranın doğaya kazandırılmasını da talep ediyoruz. Her ne kadar yatırım istiyorsak, Rize doğasının da o kadar korunmasını işitiyoruz. Biz Rizeli olarak doğamızı seviyoruz, Rizemizi seviyoruz. Tartışmaları da gereksiz buluyoruz. Bunlar keşke böyle olmasaydı, yeni yeni projeler, fikirler üretebilseydik. Rize’nin kavgaya gürültüye ihtiyacı yok. Şehrimizin huzura ve kucaklaşmaya ihtiyacı var.” şeklinde konuştu. Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada İyidere Lojistik Merkezinin Rize ve bölge için öneminin büyük olduğunu vurgulayarak bölgenin devletin mülkiyetinde olduğunu ve yapılacak çalışmada kalıcı ve yayılımcı bir tahribat söz konusu olmayacağı, ortaya çıkacak tahribatın da kısa sürede telafi edileceği taahhüt edildiğini söyledi.

İLİMİZE KAZANDIRILMASINDA MUTLULUK DUYUYORUZ

Öte yandan Rize Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada Rize İyidere Lojistik Merkezi için şu ifadelere yer verdi: “Rize Ticaret ve Sanayi Odası olarak paydaşlarımız ile birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalar sonucunda ilimize ve bölgemize kazandırılmasından mutluluk duyduğumuz İyidere Lojistik Merkezi Projesi’nin deniz dolgusunda kullanılmak amacı ile İkizdere ilçemizin İşkencedere Vadisinden kaya ve dolgu malzemesi çıkarılmasının doğamızı katletmesi iddiası ile bazı kişiler ve STK’ların yaptıkları açıklamaları takip etmekteyiz.

İLİMİZ VE BÖLGEMİZ İÇİN ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR

Uzun yıllar yapımı için mücadele ettiğimiz ve nihayet ekonomiye ve istihdama katkı sağladığını müşahede ettiğimiz Rize Organize Sanayi Bölgesi’nin etkinliğini arttıracak, ayrıca katkı sağlamış olmaktan gurur duyduğumuz, Ovit Tüneli’nin de içerisinde bulunduğu Rize-Mardin Sevgi Yolu’nun daha aktif kullanılması ile bölgede ulusal ve uluslararası ticaretin ana arterlerinden biri olmaya aday hale gelmesini sağlayacak İyidere Lojistik Merkezi, ilimiz ve bölgemizin geleceği için hayli önem arz etmektedir. Bir anlamda ilimizin ve bölgemizin ekonomisini bir üst lige taşıyacak üçlü sacayağının son halkasını oluşturan Lojistik Merkezi Projesinin hayata geçirilmesinde emeği olan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese şükranlarımızı sunuyoruz.

BAZI KESİMLERİN AMACI DOĞAYI VE ÇEVREYİ KORUMAK DEĞİL

Maalesef ülkemizdeki 3’üncü Havalimanı, 3’üncü köprü vb. birçok önemli projede de olduğu gibi İyidere Lojistik Merkezi Projesinde de konunun arka planını araştırmaksızın çevrecilik maskesi ardına gizlenen bazı kesimlerin amaçlarının doğayı korumak, çevreyi korumak veya insan haklarını korumak olmadığına Gezi Parkı vb. olaylarda çokça şahit olduk. Kaldı ki HDP gibi misyonunun ne olduğu kamuoyunca bilinen bir partinin vekillerinin ve bazı baroların İkizdere’deki taş ocağı ile ilgili yaptıkları açıklamalardan amacın doğa ve çevre olmadığı ortaya çıkmaktadır. Ne hikmetse bu gruplar, PKK terör örgütü ormanlarımızı yaktığında kör, sağır ve dilsiz oluyorlar. Her yıl olduğu gibi geçtiğimiz ay da sözde ermeni soykırımı konusunda yaşanan tartışmalarda maalesef devletimizin tarafında olamadılar. Burada herkes bu samimiyetsizliği görmelidir.

LOJİSTİK MERKEZİ PROJESİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Bütün bu hususların ışığında bizler tabii ki bölgemizin ve ilimizin tabiatının tahrip olması taraftarı olamayız. Kaldı ki burada açılacak olan taş ocağı arazisinin şahıslarla bir ilişkisi bulunmamaktadır. Tamamen devletimizin mülkiyetindeki kamu arazisidir. Buna rağmen yapılacak bu çalışmada kalıcı ve yayılımcı bir tahribat söz konusu olmayacağı, ortaya çıkacak tahribatın da kısa sürede telafi edileceği taahhüt edilmektedir. Odamız olarak ilimize katkı sağlayacak her projede olduğu gibi İyidere Lojistik Merkezi Projesinin de takipçisi olacağımızı ifade eder, kamuoyuna saygıyla sunarız.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.