banner114

Tarım için acil çağrı!

Türkiye’nin birçok bölgesinde görülen kuraklık, Karadeniz Bölgesi’ni de tehdit ediyor.  TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan, acil önlemlerin hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Büyükşehir Belediyesi diyor ya ‘Katılımcı yaklaşım, birlikte yönetim’ bunların hepsi safsata. Hiçbirini yaptığı yok.” eleştirilerinde bulundu. Başkan Pehlevan, başta Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü kurulması olmak üzere bir dizi öneriler sundu.   

Türkiye’nin birçok bölgesinde görülen kuraklık, Karadeniz Bölgesi’ni de tehdit etmeye başladı. TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Cemil Pehlevan, Karadeniz’in en temel geçim kaynaklarından biri olan fındıkta kuraklığın etkisiyle verim kaybı gözlemlendiğini kaydetti. Tarımın geliştirilmesi için bugüne kadar atılması gereken birçok adımın atılmadığını kaydeden Başkan Pehlevan, tehdidin ulaştığı boyuta dikkati çekti. Başkan Pehlevan, “İklim değişikliğinden dolayı şu anda her taraf risk altında. Bizde şu anda fındıklar yeterli suya kavuşamadığından dolayı problem var. Verim kaybı olacak, dökülmeler olacak. Toprağın suya kavuşması gerekiyor. İl Özel İdaresi kapandıktan sonra bu görev Büyükşehir Belediyelerine geçti. Kırsala hizmetlerin de belediyeler kanalıyla yapılması gerekiyordu. Trabzon 2014 yılından beri büyükşehir ama kimse bir yere çivi çakmadı. Tarıma hiç kimse eğilim göstermedi, yatırım yapmadı. Büyükşehir Belediyesinin bir Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü yok. Sadece Trabzon özelinde değil Türkiye genelinde damla sulamaya geçilmesi lazım. İl Özel İdarenin atıl durumda olan sulama aletleri var. Belediye bunları organize edip kullanabilir. Gözle görülebilir bir kuraklık var. Karadeniz için konuşuyorum. Acil önlem alınması gerekiyor. Özellikle damlama sistemleri desteklenmeli. Belediyeler de dahil edilmeli. Tarım alanlarının korunması gerekiyor. Böyle giderse gıdaya erişim sorununu hepimiz yaşayacağız. Gıda fiyatları uçtu ama daha olayın cicim aylarındayız. Önümüzdeki yıllarda daha korkunç sonlar bizi bekliyoruz. Ekmeği iki kat fiyatına alacağımız zamanlar gelecek. Hatta ve hatta bu plansızlıkla gidilirse paranız olsa bile gıdaya erişim sağlayamayacaksınız.” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYENİN FEN İŞLERİNİN NE İŞİ VAR ORADA?”

Belediyenin Fen İşleri Müdürlüğünün sahilde olmasını da eleştiren Başkan Pehlevan, “İklim değişiyor. Bizim de yaşam standartlarını değiştirmemiz gerekiyor. Ona göre tarımımızı uyarlamamız gerekiyor. Toplumda böyle bir şey yok. Bakıyorum hala denizi dolduruyorlar. Hala tahribatlar devam ediyor. Bu nasıl bir iştir, anlamıyorum. Birisi bu işe niye Allah rızası için dur demiyor. Bunları engelleyin. Deniz kenarları hep talan edilmiş. Belediyeler denizi dolduruyorlar, dolduruyorlar… Yaşam alanlarımız buralar. Belediye Fen İşleri Müdürlüğünü sahile kurmuş. Sahil yaşam alanıdır. Belediyenin Fen İşlerinin ne işi var orada?  Hiçbir belediye gereğini yapmıyor. Hayvan Hizmetleri Müdürlüğü var ama insanlarla ilgili insanların doyurulmasıyla ilgili müdürlük kurulmuyor hiçbir yerde.  Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü Kurulmalı.” açıklamalarında bulundu.

“‘KATILIMCI YAKLAŞIM, BİRLİKTE YÖNETİM’ BUNLARIN HEPSİ SAFSATA!”

Ortak akıl söylemlerinin hayata geçirilmediğini de savunan Başkan Pehlevan, “İstanbul’da Marmara’yı görüyorsunuz. Yarın Karadeniz böyle olacak. Ne buluyorsa denize pompalıyorlar. 1970 yılında bu denizde 300’e yakın balık türü vardı. Şu anda 15 tür balık var. Biz denizi perişan ettik, etmeye de devam ediyoruz. Bunları çalışmamız gerekiyor. Ben Büyükşehir Belediyesinin planına itiraz ettim. Ben bir sivil toplum örgütü başkanıyım. Normalde Büyükşehir Belediyesi diyor ya ‘Katılımcı yaklaşım, birlikte yönetim’ bunların hepsi safsata! Süslü cümleler bunlar. Hiçbirini yaptığı yok. Normalde yapmalı gereken şu: Kim verdi bu dilekçeyi? Ziraat Mühendisleri Odası. ‘İtiraz ettin, neden itiraz ettin?’ denilebilirdi. Ben de anlatırdım. Buna bile tenezzül etmediler. Biz şimdi gittik dava ettik. İyi mi oldu? Biz şunu istiyoruz: Herkes her şeyi bilemez. Gelin konuşalım. Bunların hepsini yetkililere söylüyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımıza anlattık. Geliyor, söylüyoruz yine aynı şey. Geliyor, söylüyoruz yine aynı şey… o zaman biz niye konuşuyoruz? Ben üretken odacılık anlayışıyla çalışıyorum.” eleştirilerinde bulundu.

Anahtar Kelimeler:
TürkiyeTMMOBPehlevan
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.