banner114

TABELA GERİ İSTENİYOR

Beşikdüzü’ne giden Milletvekili Cora,  Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi önünden seslendi: "Tabela yerine takılmalı"

Beşikdüzü ilçesini ziyaret eden AK Parti Trabzon Milletvekili Av. Salih Cora, “Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi”nin adının “Beşikdüzü Kültür Merkezi” olarak değiştirilmesine sitem etti. Cora, “Ali Şükrü Bey hemşehrimizdir. İsminin bir merkezde yaşatılması aziz hatırasına saygının bir gereğidir. Hassasiyetimizin dikkate alınarak tabelanın aynı yere takılması ve bu tartışmanın daha fazla uzamamasını temenni ederim. Sürecin takipçisi olacağız.” dedi.

“İDEOLOJİK HAREKET EDİLMİŞ İSE ÇOK ÜZÜLÜRÜM”

Beşikdüzü ziyaretinde üzücü bir hadise ile karşılaştığını belirten Milletvekili Cora, “Büyük emeklerle inşa edilen çok amaçlı salona ‘Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi’ adını büyük bir gururla vermiştik. Evet, yerel seçimleri kaybettik. Ama Beşikdüzü’nü kaybetmemiştik. Seçim sonuçlarından ders çıkarıp hayallerimize kaldığımız yerden devam etmek istiyoruz. Her fırsatta ilçemize ziyaret etmekte yatırımları takip etmekteyiz. Bugün yapmış olduğumuz ziyarette ‘Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi’ yazılı tabelanın sökülmüş yerine ‘Beşikdüzü Kültür Merkezi’ tabelası asıldığını gördük.” ifadelerine yer verdi.

“TABELANIN AYNI YERE TAKILMASINI TEMENNİ EDİYORUM. SÜRECİN TAKIPİÇİSİYİZ”

Başkanın bilgisi ve telkini dışında gerçekleşmediğini düşündüğünü belirten Milletvekili Cora, “Şayet ideolojik bir yaklaşımla hareket edilmiş ve nihayetinde müstecirlere baskı yapılmış ise gerçekten çok üzülürüm. Ali Şükrü Bey hemşehrimizdir. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 1. Dönem Trabzon Mebusudur. Din, vatan ve millet sevdalısı, istiklal savunucusu, Şehid-i Muazzez’dir. Onunla aynı ilin milletvekili olmanın gururunu yaşıyorsak sorumluluğunu da hissetmeliyiz. Ali Şükrü Bey isminin bir merkezde yaşatılması aziz hatırasına saygının bir gereğidir. Beşikdüzü belediye başkanımızın bu hassasiyetimizi dikkate alarak tabelayı aynı yere takması ve bu tartışmanın daha fazla uzamasına sebebiyet vermemesini temenni ederim. Sürecin takipçisi olacağız.” diye konuştu.

AK Parti Trabzon Milletvekilleri Balta ve Günnar da “Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi”nin adının “Beşikdüzü Kültür Merkezi” olarak değiştirilmesine sert tepki gösterdi.

“Ali Şükrü Bey” isminin kaldırılması kabul edilemez

AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta ve Adnan Günnar Beşikdüzü ilçesindeki “Ali Şükrü Bey Kültür Merkezi”nin adının “Beşikdüzü Kültür Merkezi” olarak değiştirilmesine tepki gösterdi. Balta, “Ali Şükrü Beyin isminin Beşikdüzü’nde kültür merkezinden kaldırılması kabul edilemez. Sorumluları göreve davet ediyorum.” derken; Günnar, “Alı Şükrü Bey’in memleketi Beşikdüzü’nde isminin Belediye’ye ait Kültür Merkezinden indirilmesine kim sebep olduysa iki elimiz yakasında olacaktır.” dedi.

BALTA “HATANIN İVEDİLİKLE DÜZELTİLMESİNİ BEKLİYORUZ”

Ali Şükrü Bey isminin tabeladan kaldırılmasına sert tepki gösteren Milletvekili Balta, “Trabzon’umuzun bağrından çıkan, asker, gazeteci, Osmanlı Meclis-i Mebusan 6. ve TBMM 1.dönem Milletvekilliği yapmış Ali Şükrü Beyin isminin Beşikdüzü’nde kültür merkezinden kaldırılması kabul edilemez. Sorumluları göreve davet ediyor, hatanın ivedilikle düzeltilmesini bekliyoruz.” Açıklamalarında bulundu.

GÜNNAR “KİM SEBEP OLDUYSA İKİ ELİMİZ YAKASINDA OLACAKTIR”

Milletvekili Günnar ise, “Osmanlı Meclis-i Mebusan 6. dönem Milletvekili ve TBMM 1. dönem Trabzon Milletvekili olan 1923'te bir suikast sonucu öldürülen rahmetli Alı Şükrü Bey’in memleketi Beşikdüzü’nde isminin Belediye’ye ait Kültür Merkezinden indirilmesine kim sebep olduysa iki elimiz yakasında olacaktır.  Beşikdüzü Belediyesinin sorumluluğu gereği binasına ve Ali Şükrü Bey ismine sahip çıkmasını acilen bekliyoruz. Ali Şükrü Bey ismi gönlümüzde her zaman yaşayacak ve nesiller boyu yaşatılacaktır.” dedi.

Bu yanlıştan dönülmeli!

Eynesil Özgür-Der Başkanı Şükrü Uzun, Ali Şükrü Bey’in isminin Beşikdüzü’ndeki tabeladan kaldırılmasına tepki gösterdi. Uzun, “CHP'li belediyenin bu tavrını kınıyoruz!” dedi

Eynesil Özgür-Der Başkanı Şükrü Uzun, Ali Şükrü Bey’in isminin Beşikdüzü Kültür Merkezinin tabelasından kaldırılmasını sert sözlerle eleştirdi. Ali Şükrü Bey’in şahadeti görmezden gelinerek alınan kararın kabul edilemez olduğunu dile getiren Başkan Uzun, “Ali Şükrü Bey’in, Beşikdüzü’ndeki kültür merkezinin tabelasından ismini kaldıran CHP'li belediyenin bu tavrını kınıyoruz! Türkiye'de resmi ideoloji ile hesaplaşma sadedinde Dersim katliamından dolayı bizzat Recep Tayyip Erdoğan tarafından özür dilenmiş, İskilipli Atıf Hoca’nın şehit edilmesi ve Trabzon Mebusu Ali Şükrü Bey'in katledilmesinden dolayı da iade-i itibar sağlanmıştı. Eynesil ve Trabzon'daki Müslümanlar da Ali Şükrü Bey'in kurucu unsurlar tarafından katledilmesini gündemleştirip konferans ve anma toplantısı yaparak duyarlılık oluşturmuştuk. Bu duyarlılık sonrası Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ali Şükrü Bey ile ilgili panel düzenleyerek oluşan rahatlatıcı ortamdan da yararlanıp hayatını, mücadelesini ve şahadetini öne çıkartıp Boztepe’de yalnızlığa terk edilen mücadeleci şahsiyet Ali Şükrü Bey'in mezarını ise tadilattan geçirerek daha görünür hale getirmişti. Aynı zamanda Beşikdüzü eski Belediye Başkanı tarafından ise yine Beşikdüzü’nde inşa edilen kültür merkezine ismi verilerek mücadelesini ve temsil ettiği dava halka ulaşsın diye panel düzenlenmiş, konuşmacıların kitapları katılımcılara ücretsiz dağıtılmıştı.” şeklinde konuştu.

“FAŞİST BİR UYGULAMA”

Beşikdüzü’ndeki uygulamayı faşist bir uygulama olarak değerlendiren Başkan Uzun, “Ne var ki; 15 Temmuz darbe kalkışması sonrası Kemalist vesayetle ve milliyetçi kadrolarla uzlaşıda oluşan konsensüste eski Türkiye’nin kutsalları daha çok muhafazakârlar eliyle pazarlanmaya başlandı. Süreç içinde epeyce evrilen iktidarın söylemi ile taban arasında makas açılınca Anıtkabir’e ziyaretler kitleselleşti. 2023’e kadar tüm milli gün kutlamalarının içeriğinin daha da artırılarak kutlanması emri verildi. Yaşadığımız Koronavirüs günlerinde ise balkonlardan istiklal marşı, 10. yıl marşı gibi buruk(!) kutlamaların yanında sanal olarak Samsun uçuş bileti gibi saçmalıklarla akıl tutulması yaşanan bir ortamdan cesaret alan CHP belediyeleri İzmir’de camilerden Çaw Bella dinletmelerinin yanında, Trabzon/Beşikdüzü CHP’li Belediye Başkanı tarafından buyurgan, faşist bir uygulama ile kültür merkezinden Ali Şükrü Bey'in ismi silindi.” ifadelerini kullandı.

“BU UYGULAMADAN BİR AN ÖNCE VAZGEÇİLMELİ”

Beşikdüzü Belediyesine hatadan dönülmesi için çağrı yapan Uzun, “CHP Beşikdüzü Belediyesi işçilerinin mağduriyetlerini ortadan kaldırmak için uğraşmak yerine Kemalist vesayete karşı mücadele vermiş Ali Şükrü Bey'in hatırasıyla hesaplaşma yolunu seçiyor. CHP’li belediyenin bu tutumunun hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu belirtiyor; bu faşist, tek tipçi ve jakoben uygulamayı kınıyoruz. Bizler bu uygulamadan bir an önce vazgeçilip Kültür Merkezine tekrar Ali Şükrü Bey'in isminin verilmesini talep ediyor, CHP’li Beşikdüzü Belediyesini bu tavrından vazgeçmeye davet ediyoruz.” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.